2025 թվականի նոյեմբերի 17-ին ՀՀ դատախազությունը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և դատարան է հանձնել քրեական վարույթի նյութերը, որոնք վերաբերում են Վաղարշապատի խոշորացված համայնքի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցող «Հանրապետություն» կուսակցության ներկայացուցիչների քարոզչությանը խոչընդոտելու գործին։
Վարույթն առնչվում է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ի եղբորը՝ Գևորգ Ներսիսյանին և եղբորորդուն՝ Համբարձում Ներսիսյանին։
«Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է, որ Գ.Ղ.-ն, հանդիսանալով 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ի՝ Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցող «Հանրապետություն» կուսակցության ընտրական ցուցակի թեկնածու, Ընտրական օրենսգրքով սահմանված նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ին, սահմանված կարգով նախընտրական քարոզչություն իրականացնելու՝ ընտրողների հետ հանդիպելու, ինչպես նաև ավտոերթ իրականացնելու նպատակով, կուսակցության աջակցի հետ ժամանել է Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքի Ոսկեհատ բնակավայր: Ժամը 14:00-ի սահմաններում, Ոսկեհատ բնակավայրի Գրիգոր Լուսավորչի փողոցի բնակիչ Հ.Ն.-ն, իր տան մոտ հանդիպելով Գ.Ղ.-ին, տեղեկացել է, որ նա իրականացնում է նախընտրական քարոզչություն՝ տարածում է «Հանրապետություն» կուսակցության վերաբերյալ քարոզչական տպագիր նյութեր: Հ.Ն.-ն տեղեկացել է նաև, որ վերոնշյալ կուսակցության թեկնածու Հ.Մ.-ն նախընտրական քարոզչություն կատարելու՝ ընտրողների հետ հանդիպելու նպատակով, նույնպես ժամանելու է Ոսկեհատ բնակավայր:
Հ.Ն.-ն, նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտելու դիտավորությամբ, հայհոյանքներ և անպարկեշտ արտահայտություններ է հնչեցրել՝ պահանջելով, որ Գ.Ղ.-ն հեռանա՝ նշելով, որ «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածու Հ.Մ.-ն չի մտնելու Ոսկեհատ բնակավայր»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ քարոզչությունը խոչընդոտված լինելու պատճառով Գ.Ղ.-ն դադարեցրել է իր գործողությունները և հեռացել է քարոզչական պաստառների տեղադրման վայր։ Սակայն Հ.Ն.-ն և Գ.Ն.-ն հետագայում շարունակել են միջամտությունը՝ շրջելով քարոզարշավի հանդիպման նախապես որոշված վայրում՝ Բարեկամության փողոցում, որտեղ Գ.Ն.-ն անձամբ զրուցել է այնտեղ գտնվող քաղաքացիների հետ, ինչից հետո նրանք հեռացել են տարածքից։
Քննության արդյունքներով դատախազը 2025 թվականի նոյեմբերի 2-ին հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում Գ.Ն.-ի և Հ.Ն.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով՝ մի խումբ անձանց կողմից քարոզչությանը խոչընդոտելու հատկանիշներով։

17 Ноябрь 2025 - 10:42 AMT
17 ноября 2025 года Генеральная прокуратура Армении утвердила обвинительное заключение и передала в суд материалы уголовного дела, касающегося препятствования агитационной деятельности кандидатов от партии «Республика» на выборах в объединённой общине Вагаршапат.
Дело касается брата и племянника Католикоса Всех Армян Гарегина II — Геворга Нерсисяна и Амбарцума Нерсисяна.
По данным Следственного комитета, инцидент произошёл 1 ноября в период официальной предвыборной кампании. Кандидат от партии «Республика» Г.Г. с сопровождающим прибыл в населённый пункт Воскехат Вагаршапатской общины для встреч с избирателями и проведения автопробега.
Около 14:00 местный житель A.Н., узнав, что Г.Г. распространяет агитационные материалы, встретил его у своего дома и, узнав, что другой кандидат от партии — А.М. — также планирует приехать в Воскехат, начал оскорблять и угрожать. Он потребовал, чтобы Г.Г. немедленно покинул территорию, заявив, что «А.М. не войдёт в Воскехат».
В результате Г.Г. прекратил агитацию и покинул место размещения плакатов. Однако А.Н. и Г.Н. впоследствии продолжили вмешательство, пройдя по заранее согласованной площадке на улице Барекамуцюн. По информации следствия, Г.Н. пообщался с находившимися там гражданами, после чего они покинули место.
Прокуратура 2 ноября возбудила в их отношении уголовное преследование по части 2, пункту 5 статьи 211 УК РА — «воспрепятствование агитационной деятельности группой лиц».
В сообщении уточняется, что Г.Н. и Х.Н. находятся под арестом.
Примечание: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом.