2025 թվականի նոյեմբերի 17-ին ՀՀ դատախազությունը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և դատարան է հանձնել քրեական վարույթի նյութերը, որոնք վերաբերում են Վաղարշապատի խոշորացված համայնքի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցող «Հանրապետություն» կուսակցության ներկայացուցիչների քարոզչությանը խոչընդոտելու գործին։
Վարույթն առնչվում է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ի եղբորը՝ Գևորգ Ներսիսյանին և եղբորորդուն՝ Համբարձում Ներսիսյանին։
«Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է, որ Գ.Ղ.-ն, հանդիսանալով 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ի՝ Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցող «Հանրապետություն» կուսակցության ընտրական ցուցակի թեկնածու, Ընտրական օրենսգրքով սահմանված նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ին, սահմանված կարգով նախընտրական քարոզչություն իրականացնելու՝ ընտրողների հետ հանդիպելու, ինչպես նաև ավտոերթ իրականացնելու նպատակով, կուսակցության աջակցի հետ ժամանել է Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքի Ոսկեհատ բնակավայր: Ժամը 14:00-ի սահմաններում, Ոսկեհատ բնակավայրի Գրիգոր Լուսավորչի փողոցի բնակիչ Հ.Ն.-ն, իր տան մոտ հանդիպելով Գ.Ղ.-ին, տեղեկացել է, որ նա իրականացնում է նախընտրական քարոզչություն՝ տարածում է «Հանրապետություն» կուսակցության վերաբերյալ քարոզչական տպագիր նյութեր: Հ.Ն.-ն տեղեկացել է նաև, որ վերոնշյալ կուսակցության թեկնածու Հ.Մ.-ն նախընտրական քարոզչություն կատարելու՝ ընտրողների հետ հանդիպելու նպատակով, նույնպես ժամանելու է Ոսկեհատ բնակավայր:
Հ.Ն.-ն, նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտելու դիտավորությամբ, հայհոյանքներ և անպարկեշտ արտահայտություններ է հնչեցրել՝ պահանջելով, որ Գ.Ղ.-ն հեռանա՝ նշելով, որ «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածու Հ.Մ.-ն չի մտնելու Ոսկեհատ բնակավայր»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ քարոզչությունը խոչընդոտված լինելու պատճառով Գ.Ղ.-ն դադարեցրել է իր գործողությունները և հեռացել է քարոզչական պաստառների տեղադրման վայր։ Սակայն Հ.Ն.-ն և Գ.Ն.-ն հետագայում շարունակել են միջամտությունը՝ շրջելով քարոզարշավի հանդիպման նախապես որոշված վայրում՝ Բարեկամության փողոցում, որտեղ Գ.Ն.-ն անձամբ զրուցել է այնտեղ գտնվող քաղաքացիների հետ, ինչից հետո նրանք հեռացել են տարածքից։
Քննության արդյունքներով դատախազը 2025 թվականի նոյեմբերի 2-ին հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում Գ.Ն.-ի և Հ.Ն.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով՝ մի խումբ անձանց կողմից քարոզչությանը խոչընդոտելու հատկանիշներով։

On November 17, 2025, Armenia’s Prosecutor General’s Office approved the indictment and submitted the criminal case to court concerning obstruction of campaign activities by representatives of the Republic party during the Vagharshapat municipal elections.
The case involves the brother and nephew of Catholicos of All Armenians Karekin II — Gevorg Nersisyan and Hambardzum Nersisyan.
According to the Investigative Committee, the incident occurred on November 1, during the official pre-election period. Republic party candidate G.Gh., accompanied by a party supporter, had arrived in Voskehat, a settlement in the Vagharshapat community, for campaign meetings and a vehicle rally.
At approximately 2:00 p.m., Voskehat resident H.N., upon learning that G.Gh. was distributing campaign materials, confronted him near his house. Upon hearing that another party candidate, H.M., would also campaign in the area, H.N. allegedly used profane language and demanded G.Gh. leave, stating that “H.M. will not enter Voskehat.”
Due to the confrontation, G.Gh. ended his campaign activity and left the area where posters were to be placed. However, H.N. and G.N. allegedly continued the interference by walking through the planned meeting site on Barekamutyun Street. G.N. reportedly spoke with residents there, after which they also left the location.
As a result of the investigation, the Prosecutor’s Office on November 2 initiated public criminal prosecution under Article 211, Part 2, Clause 5 of the Criminal Code—obstruction of campaign activities by a group of individuals.
Both G.N. and H.N. are currently under arrest.
Note: Any person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty by a court decision that has entered into legal force, in accordance with the Criminal Procedure Code.