Երևանում տեղի է ունեցել փորձագիտական քննարկում, որը նախաձեռնել է Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակը՝ նպատակ ունենալով անդրադառնալ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում ընթացող բարեփոխումներին և դրանց ազդեցությանը տեղահանված անձանց պաշտպանության ու ինտեգրման գործընթացների վրա, հայտնում է Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը։
ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ղեկավար Նելլի Դավթյանն իր ելույթում ներկայացրել է իրականացված և ընթացիկ բարեփոխումների ուղղությունները, ինչպես նաև մանրամասն անդրադարձել է Ղարաբաղից տեղահանված անձանց փաստաթղթավորման և իրավական կարգավիճակի հարցերին։
Դավթյանը կարևորել է համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ հատուկ ընդգծելով «Հայաստանում տեղահանված բնակչության համար մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների ամրապնդում» ծրագրի շրջանակում արձանագրված արդյունքները՝ դրանք գնահատելով արդյունավետ և հաջողված։
Քննարկմանը մասնակցել է նաև Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով տնօրինության ղեկավար Քլեր Օվեյը, ով ներկայացրել է Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացված գործողությունները՝ ուղղված փախստականների հոսքին արձագանքելու ուղղությամբ։
2023 թվականին մեկնարկած և 2.8 միլիոն եվրոյի ընդհանուր բյուջե ունեցող ծրագիրը գործում է Եվրոպայի խորհրդի Գործողությունների ծրագրի (2023–2026 թթ.) շրջանակում՝ նպատակ ունենալով օգնել Հայաստանին հաղթահարելու փախստականների զանգվածային ներհոսքից բխող հրատապ խնդիրները։
Քննարկումը ծառայել է որպես համախմբող հարթակ պետական կառույցների, իրավաբանների, տեղահանված անձանց համայնքի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև միջազգային և տեղական հասարակական կազմակերպությունների միջև մտքերի փոխանակման և համատեղ վերլուծությունների իրականացման համար։
Ձևաչափը նպատակ է հետապնդել մշակելու առաջարկություններ տեղահանվածների խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ գործնական նախաձեռնությունների միջոցով նպաստելով իրավական խոչընդոտների հաղթահարմանը, ինստիտուցիոնալ արձագանքների բարելավմանը, համակարգման մեխանիզմների կատարելագործմանը և իրազեկման մակարդակի բարձրացմանը։

An expert-level discussion took place in Yerevan, organized by the Council of Europe’s office, focusing on reforms within Armenia’s Migration and Citizenship Service and their impact on the protection and integration of displaced persons.
Nelli Davtyan, Head of Armenia’s Migration and Citizenship Service at the Ministry of Internal Affairs, outlined past and ongoing reforms, particularly the documentation and legal status of those displaced from Nagorno-Karabakh. She emphasized effective cooperation with the Council of Europe and highlighted the positive results of the project “Strengthening Human Rights Guarantees for Displaced Populations in Armenia.”
Claire Ovey, Head of the Human Rights Directorate at the Council of Europe, presented the organization’s response measures to refugee inflows.
Launched in 2023 with a total budget of €2.8 million, the project is part of the Council of Europe’s Action Plan for Armenia (2023–2026) and aims to help Armenia address challenges arising from mass displacement.
The discussion served as a platform for dialogue among state officials, legal experts, representatives of the displaced community, and local and international NGOs. Its goal was to develop practical recommendations to improve legal and institutional responses, coordination mechanisms, and public awareness related to refugee issues.
Following Azerbaijan’s large-scale military offensive on September 19, 2023, over 100,000 ethnic Armenians were forcibly displaced from Nagorno-Karabakh to Armenia. Armenian authorities have since worked to manage the humanitarian, legal, and integration challenges stemming from the crisis.