23-ամյա չեչեն կնոջ՝ Այշատ Բայմուրադովայի սպանությունը կատարած 2 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից կատարված սպանությունը): Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը։
«Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը և հանձնարարվել է նրանց նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով հետախուզում հայտարարելու վերաբերյալ:
Քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հոկտեմբերի 20-ին Երևանի Դեմիրճյան փողոցում գտնվող վարձակալած բնակարաններից մեկում հայտնաբերվել էր 23-ամյա չեչեն քաղաքացի Այշատ Բայմուրադովայի դին։ Ըստ իրավապաշտպանների և զոհվածի ընկերների՝ նա փախուստի էր դիմել Չեչնիայից՝ ցանկանալով ազատվել ընտանեկան բռնության սպառնալիքից։

17 Ноябрь 2025 - 10:46 AMT
По делу об убийстве 23-летней уроженки Чечни Айшат Баймурадовой в Ереване возбуждено уголовное преследование в отношении двух человек.
Как сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Армении Кима Авдалян на своей странице в Facebook, в отношении двух лиц возбуждено уголовное дело по пункту 8 части 2 статьи 155 УК Армении — «убийство, совершённое группой лиц».
«В отношении подозреваемых избрана мера пресечения в виде ареста и дано поручение об их розыске в установленном законом порядке. Предварительное следствие продолжается», — указано в сообщении.
Тело Айшат Баймурадовой было обнаружено 20 октября на съёмной квартире на улице Демирчяна в Ереване.
По словам правозащитников и друзей погибшей, она сбежала из Чечни, пытаясь спастись от домашнего насилия.