Քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է 29 միլիոն 510 հազար ռուսական ռուբլու մաքսանենգ տեղափոխման գործով քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Ըստ կոմիտեի տարածած հաղորդագրության, քննության ընթացքում պարզվել է, որ օտարերկրյա քաղաքացի, նախապես համաձայնեցված ձևով, համագործակցելով երեք ՀՀ քաղաքացիների հետ, կազմել է խումբ և փորձել է կանխիկ միջոցները Հայաստանից Վրաստան տեղափոխել՝ շրջանցելով մաքսային հսկողությունը և չկատարելով պարտադիր մաքսային հայտարարագրում։
Գումարը, որը հանդիսանում է մաքսանենգության առարկա, հայտնաբերվել է Բագրատաշենի սահմանային անցակետում՝ ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայողների կողմից իրականացված հսկողության ընթացքում։
Նախաքննության ընթացքում հայտնաբերված գումարը առգրավվել է։
Քննչական մարմինը չորս անձի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով՝ մի խումբ անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցների և (կամ) վճարային գործիքների մաքսանենգության հատկանիշներով։
Քրեական գործի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են հսկող դատախազին՝ հաստատման և դատարան ներկայացնելու նպատակով։

17 Ноябрь 2025 - 11:16 AMT
Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды СК Армении завершило предварительное следствие по делу о контрабанде 29 510 000 российских рублей.
По данным СК, гражданин иностранного государства, действуя по предварительному сговору с тремя гражданами Армении, сформировал группу и попытался вывезти крупную сумму наличных из Армении в Грузию, минуя таможенный контроль и не осуществив обязательное декларирование.
Сумма, ставшая объектом контрабанды, была обнаружена сотрудниками Таможенной службы Комитета госдоходов на пограничном пункте Баграташен.
Обнаруженные денежные средства были изъяты в ходе расследования.
СК возбудил уголовное преследование в отношении четырёх человек по пунктам 2 и 4 части 2 статьи 291 УК Армении — контрабанда наличных денежных средств и (или) платёжных инструментов в особо крупном размере, совершённая группой лиц.
Материалы дела с обвинительным заключением направлены прокурору для утверждения и последующего представления в суд.
Примечание: обвиняемые считаются невиновными до вступления в силу обвинительного приговора суда, вынесенного в порядке, установленном УПК РА.