ՀԾԿՀ–ն «Տաշիր Կապիտալ» ընկերությանը զրկել է ՀԷՑ–ի լիցենզիայից։ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը նման որոշում է կայացրել 3 օր տևած քննարկումից հետո, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հանձնաժողովի եզրակացության համաձայն՝ բաժանորդների հաշիվներին կցվել է մոտավորապես 134․8 հազար կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, իսկ որոշ բաժանորդների դեպքում հակառակը` հաշիվները հաշվի չեն առնվել (թաքցվել է 11․3 հազար կՎտ/ժ)։ Հանձնաժողովի որոշման մեկ այլ կետում խոսվում է նոր բաժանորդների միացման ժամկետանց մի քանի հազար դեպքերի մասին։ Հաջորդ կետի համաձայն՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» վարկային երաշխիքներ են տրամադրել փոխկապակցված ընկերություններին («Արմհոլդինգ», «Տաշիր կապիտալ» և այլն)՝ ընդհանուր մոտ $690 միլիոնի չափով, սակայն այդ մասին չեն տեղեկացրել հանձնաժողովին (չնայած պարտավոր էին դա անել, քանի որ այդ ընկերությունների կողմից վարկերը չմարելու դեպքում ՀԷՑ-ը պատասխանատու կլիներ ընկերության գույքով, այսինքն՝ հանրապետության բաշխիչ ցանցով) և չեն ստացել հանձնաժողովի համաձայնությունը։
Այս կապակցությամբ ՀԷՑ–ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը հայտարարել է, որ հունիսի 1-ի դրությամբ գործող երաշխիքների ծավալը կրճատվել է մինչև $211 միլիոն, իսկ սեպտեմբերի սկզբին՝ $50 միլիոն (գումարը կրճատվում է վարկերի մարմանը զուգահեռ)։ Գրանցվել է նաև էլեկտրամատակարարման ցուցանիշների վատթարացում 2025 թվականի I և II եռամսյակներում (2024 թվականի նույն ժամանակահատվածների համեմատ). անջատումների միջին տևողությունն աճել է 4.2%-ով, իսկ միջին հաճախականությունը՝ 8.15%-ով։ Որոշման մեջ նշվում է, որ «Տաշիր կապիտալը» բողոքարկել է կառավարչի նշանակումը Ստոկհոլմի արբիտրաժային դատարանում։
Մինչ որոշման հրապարակումը «Տաշիր Կապիտալ» ընկերության փաստաբաններից Ամրամ Մակինյանը կարևորել է գնահատելը, թե ՀԾԿՀ–ի՝ «Տաշիր Կապիտալի» դեմ սկսած գործընթացը որքանով է իրականացվում ՀՀ Սահմանադրությանը և միջազգային պարտավորություններին համահունչ։
ՀԷՑ-ի լիցենզիայի դադարեցման հարցի շուրջ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում ընթացող քննարկման ժամանակ «Տաշիր Կապիտալ» ընկերության ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամ Օրբելյանը ներկայացրել է Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի արտակարգ արբիտրի որոշումը, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի արբիտարժային կանոների համաձայն, արտակարգ արբիտրաժի գործով ժամանակավոր միջոցների մասին արտակարգ արբիտրի որոշման վերաբերյալ վճռով պատասխանողից՝ ՀՀ-ից պահանջվում է զերծ մնալ ՀԷՑ-ի լիցենզիայի չեղարկումից»,– նշել է Օրբելյանը։
Նա հիշեցրել է, որ օրեր առաջ ՀԾԿՀ-ն դիմել էր ՀՀ կառավարությանը՝ պարզելու, թե արդյոք կառավարության որոշման մեջ կա ընթացիկ վարույթը կասեցնելու դրույթ։ Կառավարությունը հայտնել է, որ նման կետ չկա, ինչը, ըստ Օրբելյանի, համապատասխանում է փաստացի իրավիճակին։
«Որոշմամբ ասվում է, որ ժամանակավոր կառավարչին չնշանակեք, իսկ նշանակելու դեպքում էլ թույլ չտաք, որ նա հանդես գա որպես գործադիր մարմին»,– պարզաբանել է փաստաբանը։
Նա ընդգծել է, որ արտակարգ արբիտրի որոշումը իրավական ուժ ունի և ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է այն կատարել։ Ըստ նրա, դրանում հստակ ամրագրված է, որ արգելվում է ՀԷՑ-ը զրկել լիցենզիայից, ինչը ՀՀ-ի համար հանդիսանում է պարտադիր նորմ։
Օրբելյանը նաև հայտարարել է, որ պահանջի կատարումը հնարավորություն կտա Հայաստանին խուսափել հնարավոր հարյուրավոր միլիոն դոլարի տույժերից, որոնք կարող են առաջանալ միջազգային իրավունքի խախտման դեպքում։
Հանձնաժողովին ներկայացվել է նաև որոշման նոտարական թարգմանությունը՝ ապահովելու համար, որ ՀԾԿՀ-ն լիարժեք իրազեկված լինի և հետագայում չհայտարարի, թե չի եղել տեղեկացված։

Компания «Ташир Капитал» лишена лицензии на управление «Электрическими сетями Армении» (ЭСА). Решение принято Комиссией по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) по итогам трёхдневного обсуждения, сообщает Sputnik Армения.
Согласно выводам комиссии, абонентским счетам было безосновательно добавлено около 134,8 тыс. кВт⋅ч электроэнергии, а в ряде случаев, напротив, данные были скрыты — порядка 11,3 тыс. кВт⋅ч. Также были выявлены тысячи случаев просроченного подключения новых абонентов. Кроме того, ЭСА предоставила кредитные гарантии на сумму около 690 млн долларов аффилированным компаниям («Армхолдинг», «Ташир Капитал» и др.) без уведомления КРОУ и без получения её согласия, несмотря на то, что по закону это требовалось, так как в случае невыполнения обязательств ЭСА отвечала бы активами компании — то есть распределительной сетью страны.
Временно исполняющий обязанности управляющего ЭСА Романос Петросян заявил, что по состоянию на 1 июня объем действующих гарантий сокращён до 211 млн долларов, а к началу сентября — до 50 млн, по мере погашения кредитов. Он также сообщил об ухудшении показателей электроснабжения в I и II кварталах 2025 года по сравнению с тем же периодом 2024 года: средняя продолжительность отключений увеличилась на 4,2%, а их частота — на 8,15%. Компания «Ташир Капитал» оспорила назначение управляющего в арбитражном суде Стокгольма.
До обнародования решения адвокат «Ташир Капитал» Амрам Макинян подчеркнул необходимость оценки того, насколько действия КРОУ соответствуют Конституции РА и международным обязательствам.
Во время обсуждения вопроса о приостановке лицензии ЭСА в КРОУ представитель «Ташир Капитал», адвокат Арам Орбелян, представил решение экстренного арбитра Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма, сообщает Panorama.am .
Он отметил, что в соответствии с регламентом института, решением арбитра Армения обязана воздержаться от аннулирования лицензии ЭСА на время разбирательства. По словам Орбеляна, КРОУ ранее обратилась в правительство РА с вопросом о наличии нормы приостановления текущего дела. Правительство ответило, что такой нормы нет, что соответствует фактической ситуации.
«В решении чётко указано: не назначать временного управляющего, а в случае назначения — не допускать исполнения им исполнительных функций», — пояснил адвокат.
Он добавил, что решение экстренного арбитра имеет юридическую силу и подлежит обязательному исполнению со стороны правительства Армении. В нём прямо указано, что ЭСА не может быть лишена лицензии, и это является обязательной нормой для РА.
Орбелян также отметил, что выполнение данного требования позволит Армении избежать потенциальных штрафов на сотни миллионов долларов за нарушение международного права.
Комиссии также была предоставлена нотариально заверенная копия перевода решения, чтобы исключить возможность последующего заявления о неосведомлённости со стороны КРОУ.
3 июля Национальное собрание РА 65 голосами «за» и 27 — «против» приняло пакет поправок в законы «О Комиссии по регулированию общественных услуг» и «Об энергетике», известный как проект национализации ЭСА.
Ещё 18 июня, за несколько часов до ареста Самвела Карапетяна, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что настало время для национализации ЭСА. Он также предупредил, что сотрудники компании, отказывающиеся сотрудничать с государством, могут быть уволены. 24 июня Пашинян сообщил о готовности плана по национализации.
18 июля стало известно, что КРОУ приняла решение о временном управлении ЭСА, назначив временным управляющим Романоса Петросяна, ранее возглавлявшего Службу контроля. Тогда же комиссия возбудила дело против ЭСА на основании сообщения правительства.