«Մեր ձևով» շարժման անդամ Ալիկ Ալեքսանյանը, խոսելով ՀԷՑ ՓԲԸ-ին լիցենզիայից զրկելու մասին, ասել է, որ դրանք «ռեպրեսիվ գործողություններ են, օրինական ոչինչ չկա»։
«Հաշվի առնելով այս իշխանությունների գործողությունները, հաշվարկները դրան էլ տանում էին»,- ասել է նա Հակակոռուպցիոն դատարանի դիմաց հաջակցություն գործարար Սամվել Կարապետյանի ակցիայի ժամանակ, հայտնում է Panorama.am-ը։
Հակակառուպցիան դատարանում ընթանում է գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի կալանքի ժամկետը ևս 2 ամսով երկարաձգելու միջնորդության դատական նիստը:
Նա հավելել է, որ երեք օր է, այդ նիստը շարունակվում է։
«Օրենքի շրջանակներում փաստաբանը, Դավիթ Ղազինյանը ներկայացնելով փաստերը, փաստարկները, որևէ բան չեն կարողանում ասել»,- ասել է նա։
Ալեքսանյանը հիշեցրել է, որ Սամվել Կարապետյանն արդեն 150 օրից ավելի ապօրինի կալանքի տակ է։
«Այդ ապօրինությունները շարունակվում են։ Սմս-ներով ու ֆեյսբուքյան ստատուսներով արդարադատությունը Հայաստանում դեռ շարունակվում է»,–հավելել է նա։
Դատարանի մոտ է նաև ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն ասել է, որ դատարանից որևէ ակնկալիք չունի, սակայն անպայման պետք է կանգնել քաղբանտարկյալների կողքին՝ ընդգծելով, որ Սամվել Կարապետյանը քաղբանտարկյալ է։
Մամիջանյանը, անդրադառնալով ՀԷՑ-ին լիցենզիայից զրկելու՝ ՀԾԿՀ որոշմանը, ընդգծել է, որ ո՛չ ՀԷՑ-ի լիցենզիայից զրկելը, ո՛չ էլ ապօրինի ազատազարկումը չեն կարող ազդել Սամվել Կարապետյանի վճռականության վրա։
Մամիջանյանը հավելել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր տրամադրության տակ ունի վարչական, իրավական և ուժային մեխանիզմներ, մինչդեռ ընդդիմադիր հատվածն առաջնորդվում է բացառապես հայրենասիրական մղումներով։
«Երբ բոլորս միասին կարողանանք Փաշինյանին ցույց տանք, որ իրենք փոքր խմբակ են, մարգինալների մի խումբ, որոնք որևէ անելիք չունեն ներկայացնելու Հայաստանի Հանրապետությունը, այն ժամանակ էլ հանգուցալուծումը կլինի»,- հայտարարել է Մամիջանյանը։

17 Ноябрь 2025 - 14:43 AMT
Член движения «Наш путь» Алик Алексанян, комментируя лишение ЗАО «Электрические сети Армении» лицензии, назвал это «репрессивными действиями, не имеющими ничего общего с законностью».
«Учитывая действия этой власти, расчёты вели именно к этому», — заявил он во время акции в поддержку бизнесмена Самвела Карапетяна у здания Антикоррупционного суда, сообщает Panorama.am .
В суде рассматривается ходатайство о продлении ареста Карапетяна ещё на два месяца.
По словам Алексаняна, заседание продолжается уже третий день. «Адвокат Давид Газинян представил факты, доводы, но ответить на них никто не может», — сказал он, добавив, что Карапетян находится под незаконным арестом более 150 дней.
«Это беззаконие продолжается. В Армении правосудие до сих пор осуществляется смс-сообщениями и фейсбук-статусами», — заявил он.
Руководитель парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян, также находившийся у здания суда, отметил, что не ожидает ничего от этого судебного процесса, но считает необходимым быть рядом с политзаключёнными, подчёркивая, что Самвел Карапетян — именно такой заключённый.
Касаясь решения Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) о лишении ЭСА лицензии, Мамиджанян заявил: «Ни отнятие лицензии у ЭСА, ни незаконный арест не повлияют на решимость Самвела Карапетяна».
Он добавил, что премьер-министр Никол Пашинян располагает административными, юридическими и силовыми рычагами, тогда как оппозиция действует исключительно из патриотических побуждений.
«Когда мы все вместе покажем Пашиняну, что они — небольшая маргинальная группа, не имеющая мандата представлять Армению, тогда и наступит развязка», — заявил Мамиджанян.
Комиссия по регулированию общественных услуг лишила компанию «Ташир Капитал» лицензии ЭСА. В течение следующих трёх месяцев она проведёт переговоры с советом директоров компании о передаче прав собственности на имущество. Если согласия достичь не удастся, государство может изъять его в порядке приоритетного общественного интереса.