Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նոյեմբերի 17-ին հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ալիսոն Հուքերի հետ, մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում ձևավորված խաղաղության իրավիճակի վերաբերյալ՝ այն դիտարկելով որպես պատմական բնույթի ձեռքբերում։
Երկուստեք ընդգծվել է, որ երկկողմ գործընկերության ընդլայնման համատեքստում առանձնահատուկ տեղ ունի տնտեսական հարաբերությունների խորացումը, ինչպես նաև Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի միջև ուղիղ ավիաթռիչքների հաստատումը։
ԱԽ քարտուղար Գրիգորյանն ընդգծել է խաղաղության գործընթացի ինստիտուցիոնալացման անհրաժեշտությունը՝ առանձնացնելով նաև տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ տարվող քայլերը։ Այս համատեքստում քննարկման առարկա է դարձել նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» հաղորդակցության ծրագիրը և դրա շրջանակում նախաձեռնվող գործողությունները։
Արմեն Գրիգորյանն ու Ալիսոն Հուքերը կարևորել են նաև ՀՀ–ԱՄՆ հարաբերությունների խորացման նպատակով օգոստոսի 8-ին ստորագրված փոխըմբռնման երեք հուշագրերի նշանակությունը և նշել են ապագա համագործակցության հնարավոր զարգացումները։

On November 17, Secretary of Armenia’s Security Council Armen Grigoryan met with the U.S. Under Secretary of State for Political Affairs Allison Hooker. They exchanged views on the evolving peace landscape in the South Caucasus, describing it as a historic achievement.
Both sides emphasized that strengthening economic ties and establishing direct flights between Armenia and the United States are key components of expanding bilateral relations.
Grigoryan highlighted the need to institutionalize the peace process and underscored the importance of efforts to unblock regional transport routes. The discussion also touched on the Trump Route for International Peace and Prosperity communication initiative and related planned actions.
Grigoryan and Hooker also reaffirmed the importance of the three memoranda of understanding signed on August 8 to deepen U.S.–Armenia relations, and noted the potential for future cooperation.
Earlier, the U.S. Embassy had announced that Allison Hooker had arrived in Yerevan to advance the U.S. President’s vision for regional peace and security.
“Further steps to strengthen the Armenian-American strategic partnership will be discussed within the framework of the Trump Route and bilateral memoranda,” the embassy stated.