«Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր Սամվել Կարապետյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ դատարանի որոշումընախատեսված է հրապարակել նոյեմբերի 18-ին՝ ժամը 11։30-ին։
Դատական նիստի ավարտից հետո այդ մասին հայտնել են Սամվել Կարապետյանի փաստաբանները՝ նշելով, որ դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու, հայտնում է Արմենպրեսը։
Սամվել Կարապետյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգելու հարցի քննությունը դատարանը սկսել էր նոյեմբերի 17-ին, ժամը 16։00-ից։
Կարապետյանի փաստաբանական թիմի անդամ Արամ Վարդևանյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ՀՀ վերաքննիչ դատարանը նոյեմբերի 13–ին որոշում է կայացրել, որով անհիմն է համարել Կարապետյանին վերագրվող տնտեսական բնույթի մեղադրանքները, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Այդ տրամաբանությամբ Կարապետյանը նոյեմբերի 17–ին արդեն պետք է ազատ արձակվեր, սակայն ՀՀ վճռաբեկ դատարանը նույն օրը՝ նոյեմբերի 13–ին, որոշում է կայացրել՝ արձանագրելով, թե տնտեսական բնույթի մեղադրանքների հիմքեր կան։ ՔԿ–ն այդ հիմքով անմիջապես միջնորդություն է ներկայացրել կալանքը երկարացնելու մասին:
Սամվել Կարապետյանը կալանքի տակ է հունիսի 18-ից։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել իշխանությունը զավթելու և սահմանադրական կարգը տապալելու հրապարակային կոչեր հնչեցնելու համար։
Հունիսի 18-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից ընդամենը ժամեր առաջ, հայտարարել էր, որ եկել է ժամանակը ՀԷՑ-ի պետականացման համար։ Նա ընդգծել էր նաև, որ ընկերության այն աշխատակիցները, ովքեր չեն համագործակցում պետության հետ, կարող են ազատվել աշխատանքից։ Հունիսի 24-ին Փաշինյանը տեղեկացրել էր, որ պատրաստ է ՀԷՑ-ի պետականացման ծրագիրը։
Հոկտեմբերի 13-ին Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ Սամվել Կարապետյանի մեղադրանքը փոփոխվել է և ավելացվել են Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերը (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը)։

The hearing on the extension of the pre‑trial detention of Samvel Karapetyan, founder of the Tashir group of companies, began on November 17 at 16:00.
The court has withdrawn into the deliberation room and is to publish its decision on November 18 at 11:30, his legal representatives announced.
After the hearing, Karapetyan’s defence team reported that the court went into deliberations to decide on extending his detention. Earlier, lawyer Aram Vardevanyan said that the Court of Appeal on November 13 had ruled the economic charges against Karapetyan unfounded; accordingly, he should have been released on November 17.
However, the Court of Cassation on the same day found that grounds do exist for the economic charges, and the Investigative Committee filed a motion to extend his detention on that basis.
Karapetyan has been in detention since June 18; he faces charges of publicly calling for a seizure of power and overthrow of the constitutional order.
On June 18, Prime Minister Nikol Pashinyan, just hours before Karapetyan’s arrest, announced the time had come for nationalisation of the country’s electricity networks and that employees unwilling to cooperate with the state could be dismissed.
On June 24, Pashinyan said he was ready for the nationalisation program. On October 13, the Investigative Committee announced new charges under Article 296, Part 3, points 2 and 3 (using authority or influence associated with official powers to launder money on a particularly large scale).