Նաթան Սրբազանին վերագրվող ձայնագրության գործով նոյեմբերի 18–ին հարցաքննված Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Վրթանես Բաղալյանն ասել է, որ իրավապահները այս օրերին կամայականորեն խոչընդոտում են հոգևորականների ծառայությունը՝ տարբեր միջամտություններով ու քննչական գործողություններով.
«Նրանք որևէ ձևով չեն կարող նման կամայական վերաբերմունք ցուցաբերել ՀՀ-ում գրանցված կրոնական կազմակերպությունների, աղանդավորների նկատմամբ: Դրանցից որի հանդեպ այսպես վարվեն, միջազգային դատարաններից տուն չեն գա, որովհետև այդ գործ կարող քննիչներն ու դատավորները էլ պարգևավճար չեն ստանա, պետությունն էլ միջազգային դատարաններում իրենց ապօրինությունների տուգանքները կմուծի»,–ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նաև նշել է, որ անլուրջ է իրեն Նաթան Սրբազանին վերագրվող ձայնագրության գործով որպես վկա կանչելը։
«Բոլորիս բոլոր հարցերով քննչական են կանչում, ինչքանո՞վ է դա ճիշտ»,-ասել է նա։
Հոկտեմբերի 17-ին տարածվել էր Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանին վերագրվող, 2023 թվականին թվագրվող խոսակցության«ձայնագրություն»։Գարեգին Բ-ի նախկին գավազանակիր Աղան աբեղա Երնջակյանի հետ որպես զրույց ներկայացվող ձայնագրությունում նախկին հոգևորականը Նաթան Սրբազանին դժգոհում է, իբրև Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն իրեն ասել է՝ վերցնի ընտանիքի անդամներին ու գնա, մասնակցի Փաշինյանի դեմ միտինգների։ Այս «ձայնագրության» հիմքով էլ նախաձեռնվել էր քրեական վարույթը, որի շրջանակներում էլ հարցաքննել են նաև Տեր Վրթանեսին։

18 Ноябрь 2025 - 11:21 AMT
Настоятель церкви Сурб Ованнес в Бюракане, Тер Вртанес Багалян, 18 ноября заявил, что в последние дни представители правоохранительных органов произвольно мешают служению духовных лиц, вмешиваясь в их деятельность и проводя следственные действия. Заявление прозвучало после его допроса в качестве свидетеля по делу о записи, приписываемой епископу Натану, сообщает Aysor.am .
«Они не могут себе позволить подобное отношение к зарегистрированным в Армении религиозным организациям или сектам. Стоит так поступить хоть с одной из них — не успеют домой вернуться из международных судов. Следователи и судьи останутся без премий, а государство будет оплачивать штрафы за их произвол», — сказал он.
Священник также отметил, что вызов его на допрос по делу о предполагаемой записи с Натаном Саркисяном абсурден. «Нас вызывают по каждому поводу. Насколько это вообще нормально?» — задал он вопрос.
Скандал разразился после публикации 17 октября аудиозаписи от 2023 года, в которой, как утверждается, участвуют архиепископ Натан Ованнисян, директор отдела внешних связей Эчмиадзина, и бывший священнослужитель Аган Еранжакян. В разговоре последний утверждает, что Католикос всех армян Гарегин II якобы предложил ему взять семью и выйти на митинг против премьер-министра Никола Пашиняна. Запись легла в основу уголовного дела, в рамках которого и был допрошен Тер Вртанес.