Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը՝ ՀԾԿՀ–ն, տեղեկացրել է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության լիցենզիայի դադարեցումից հետո ֆինանսական կայունությունը չի խաթարվել։
Նշվում է, որ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը պարտավոր է ապահովել ընկերության բնականոն գործունեությունը, այդ թվում՝ ֆինանսական կայունությունը:
Հաշվի առնելով «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի հետագա գործունեության կայունությանն առնչվող՝ հանրության շրջանում առկա մտահոգությունները, հայտնում ենք, որ համաձայն օրենսդրության՝ ընկերությունը էլեկտրական էներգիայի բաշխման լիցենզիայի գործողության դադարեցումից հետո ևս պարտավոր է կատարել օրենսդրությամբ նախատեսված իր բոլոր, այդ թվում՝ ֆինանսական պարտավորությունները։
Ավելին, մինչև էլեկտրական էներգիայի բաշխման գործունեության ամբողջական փոխանցմանն ուղղված՝ օրենքով նախատեսված գործընթացների ավարտը, ընկերության գործադիր մարմնի գործառույթներ իրականացնող ժամանակավոր կառավարիչը պարտավոր է ապահովել ընկերության բնականոն գործունեությունը, այդ թվում՝ ֆինանսական կայունությունը, համակարգի հուսալի և անվտանգ աշխատանքը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ընկերության լիցենզիայի զրկմամբ վերջինիս ֆինանսական և դրամական հոսքերի կայունությունը ոչ միայն չի խաթարվել, այլ նաև հաշվի առնելով գործող իրավական և տնտեսական կառուցակարգերը՝ չի էլ կարող խաթարվել։
Հուլիսի 18-ին Ռոմանոս Պետրոսյանը, որը մինչ այդ ազատվել էր պետական վերահսկողության ծառայության պետի պաշտոնից, ՀԾԿՀ-ի որոշմամբ նշանակվել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ։ Կառույցը, կառավարության ներկայացրած հաղորդման հիման վրա, նաև վարույթ է նախաձեռնել ՀԷՑ-ի նկատմամբ։

Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) сообщила, что после приостановки лицензии «Электрических сетей Армении» (ЭСА) финансовая стабильность компании не была нарушена.
Отмечается, что временный управляющий Романос Петросян обязан обеспечить нормальное функционирование компании, включая ее финансовую устойчивость.
«Учитывая обеспокоенность общества по поводу дальнейшей стабильности деятельности ЗАО “Электрические сети Армении”, сообщаем, что в соответствии с законодательством, компания даже после приостановки действия лицензии на распределение электроэнергии обязана выполнять все предусмотренные законом обязательства, в том числе финансовые», — говорится в заявлении КРОУ.
Кроме того, до завершения всех предусмотренных законом процедур по полному переходу распределительной деятельности, временный управляющий, исполняющий функции исполнительного органа, обязан обеспечить нормальное функционирование компании, ее финансовую устойчивость, а также надежную и безопасную работу системы.
Также подчеркивается, что лишение лицензии не только не нарушило стабильность финансовых и денежных потоков компании, но и при действующих правовых и экономических механизмах не может ее нарушить.
18 июля Романос Петросян, ранее освобожденный от должности главы службы государственного контроля, был назначен КРОУ временным управляющим компании ЭСА. Комиссия также инициировала производство в отношении компании на основании обращения правительства.
КРОУ лишила лицензии материнскую компанию ЭСА — «Ташир Капитал». В течение ближайших трех месяцев комиссия будет вести переговоры с советом директоров компании о передаче права собственности на имущество. Если стороны не достигнут соглашения, государство может изъять собственность на основании публичного интереса.