ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը Ստամբուլում կայացած ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային 23-րդ նստաշրջանի «Կամրջող հեռանկարներ. Երկխոսության, միջնորդության և վստահության ամրապնդումը անորոշության դարաշրջանում» խորագրով նիստում խոսել է նաև հայ–թուրքական հարաբերությունների մասին։
«Այստեղ՝ Թուրքիայում գտնվելով, չեմ կարող չարտահայտել իմ լավատեսությունը, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը նույնպես շուտով կբերի դրական արդյունքներ։ Այժմ ընթացող կառուցողական և ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը մեզ հույս է տալիս, որ այն շուտով կվերածվի մեր հարաբերությունների ինստիտուցիոնալացման, սահմանների բացման և ավելի լայն համագործակցության»,–ասել է նա։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ կարգավորմանը՝ Խանդանյանն ասել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված պատմական խաղաղության հռչակագիրն ամուր և իրական հանձնառություն է երկու երկրների կողմից՝ առաջ մղելու խաղաղության գործընթացը և վերջապես փակելու հակամարտության էջը։
«Վաշինգտոնի հայտարարությունը դնում է ամուր հիմք համագործակցության և հարաբերությունների զարգացման նոր դարաշրջանի համար՝ հիմնված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության հարգանքի վրա։
Այն նաև ծառայում է որպես առաջ շարժվելու հիմք՝ մնացած բոլոր հարցերը լուծելու համար, ներառյալ՝ մեր երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն ու վավերացումը, որը նախաստորագրվել էր Վաշինգտոնյան գագաթնաժողովի ընթացքում։
Տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ մեր քննարկումները հիմա դարձել են առավել քան գործնական՝ ներառելով TRIPP ուղու իրագործմանն ուղղված քայլերը՝ Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակում։ Այս ուղին կնպաստի ոչ միայն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին, այլ նաև կունենա գլոբալ նշանակություն՝ կապելով Կենտրոնական Ասիան Եվրոպային։
Անցնելիք ճանապարհը մեզնից պահանջում է համբերություն և հոգատարություն փոխադարձ վստահություն կառուցելու համար։ Վստահության կառուցման կարևոր քայլ էր ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի և հարակից կառույցների փակումը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ դիմումի հիման վրա»,–ասել է նա։

Председатель постоянной комиссии НС Армении по внешним связям Саргис Ханданян в своем выступлении на 23-й осенней сессии ПА ОБСЕ в Стамбуле на тему «Перспективы сближения: укрепление диалога, посредничества и доверия в эпоху неопределенности» затронул и армяно-турецкие отношения.
«Находясь здесь, в Турции, не могу не выразить своей уверенности, что процесс нормализации между Арменией и Турцией скоро приведет к положительным результатам. Сегодняшний конструктивный и активный политический диалог внушает надежду, что скоро это перерастет в институционализацию отношений, открытие границ и более широкое сотрудничество», — сказал он.
Коснувшись темы армяно-азербайджанских отношений, он отметил, что подписанная 8 августа в Вашингтоне историческая декларация о мире — это серьезное и искреннее обязательство двух стран продвигать мирный процесс и окончательно закрыть страницу конфликта.
«Вашингтонская декларация закладывает прочную основу для новой эпохи сотрудничества и развития, основанной на уважении суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ.
Она также служит основой для урегулирования всех оставшихся вопросов, включая подписание и ратификацию мирного договора, который был предварительно подписан на саммите в Вашингтоне.
Наши обсуждения по поводу открытия региональных коммуникаций становятся все более практическими, в том числе реализация маршрута TRIPP в рамках армянской инициативы “Перекресток мира”. Этот маршрут будет полезен не только Южному Кавказу, но и всему региону, соединяя Центральную Азию с Европой».
Он подчеркнул, что путь к доверию требует терпения и бережного подхода. «Важным шагом стало закрытие Минской группы ОБСЕ и сопутствующих структур — по совместному заявлению Армении и Азербайджана», — добавил Ханданян.
8 августа в Белом доме прошла трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По итогам встречи была подписана совместная декларация, а главы МИД Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — предварительно подписали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».