ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ ԱԺ պատգամավոր, Երևանի նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գույքերի ու դրամական միջոցների վրա կալանք է դրված, գրում է «Հայկական ժամանակը»։
Գլխավոր դատախազությունը ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցով պահանջում է Տարոն Մարգարյանից ու նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել ավելի քան 2 մլրդ դրամի գույքեր ու դրամական միջոցներ:
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 8-ին գլխավոր դատախազը դատարան է ներկայացրել Տարոն Մարգարյանին վերաբերող քրեական վարույթի նյութերը։
Հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է այն հիմքով, որ Մարգարյանը, 2009 թվականի հուլիսի 6-ից մինչև 2011 թվականի նոյեմբերի 15-ը զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալի պաշտոնը, իսկ 2011 թվականի նոյեմբերի 15-ից մինչև 2018 թվականի հուլիսի 9-ը՝ քաղաքապետի պաշտոնը, շահադիտական և անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, իրականացրել է պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում։ Բացի այդ, մեղադրվում է նաև այլ անձանց օգնությամբ իշխանական, ծառայողական դիրքն ու դրանից բխող ազդեցությունը կիրառելու, հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերի գույքի օրինականացման և պետական սեփականություն հանդիսացող հողերը ինքնակամ զավթած քաղաքացիների նկատմամբ պատասխանատվության միջոցներ չկիրառելու մեջ։

Генеральная прокуратура Армении сообщила, что на имущество и денежные средства депутата парламента и бывшего мэра Еревана Тарона Маргаряна наложен арест, передает Армянское время.
Прокуратура подала гражданский иск с требованием конфисковать у Маргаряна и связанных с ним лиц имущество и средства на сумму более 2 млрд драмов, предполагаемого незаконного происхождения.
8 сентября Генпрокурор передал в суд материалы уголовного дела, касающегося Маргаряна.
Расследование касается периода, когда Маргарян занимал должности первого заместителя мэра Еревана (с 6 июля 2009 по 15 ноября 2011 года) и мэра (с 15 ноября 2011 по 9 июля 2018 года). Его обвиняют в злоупотреблении служебными полномочиями из корыстных и личных побуждений. Также ему вменяется использование служебного положения совместно с другими лицами для легализации особо крупных сумм, полученных преступным путем, а также в бездействии в отношении граждан, самовольно захвативших государственные земли.