Պաշտոնական այցով Թբիլիսիում գտնվող ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին քննարկել են Հայաստանի և Վրաստանի ռազմավարական գործընկերության շրջանակում փոխգործակցության զարգացման ընթացիկ դինամիկան և դրա հետագա խորացման ուղղությունները։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման, տրանսպորտային ճանապարհների և լոգիստիկ միջանցքների ապաշրջափակման, այդ թվում՝ «TRIPP» նախագծի շուրջ, քննարկելով դրանց իրագործմամբ տարածաշրջանի և հարակից միջազգային շուկաների համար ստեղծվող նոր հնարավորությունները։ Անդրադարձ է եղել նաև Վրաստանի համար դեպի Պարսից ծոց հասանելիություն ապահովող կապուղիների և Գյումրի-Կարս երկաթուղու գործարկման հնարավոր եղանակներին, որոնք կարող են ամրապնդել Եվրոպա-Կենտրոնական Ասիա տրանսպորտային հանգույցը։
Նախագահ Խաչատուրյանը ներկայացրել է 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք Կենսաբանական բազմազանության կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) և Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի պատրաստականության ընթացքը՝ կարևորելով Վրաստանի մասնակցությունը այս միջազգային միջոցառումներին։
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային զարգացումները։ Հայաստանի նախագահն իր գործընկերոջը տեղեկացրել է Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքների և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավոր տնտեսական ազդեցության մասին։ Ընդգծվել է, որ գործընթացը տրամաբանական շարունակությունն է Հայաստանի նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի, որն ուղղված է համագործակցության, փոխկապակցվածության և հաղորդակցային ուղիների բացմանն ամբողջ տարածաշրջանում։

During an official visit to Tbilisi, Armenian President Vahagn Khachaturyan and Georgian President Mikheil Kavelashvili discussed the current dynamics of cooperation within their countries’ strategic partnership and outlined directions for its further development.
The two leaders exchanged views on establishing peace in the South Caucasus and the unblocking of transport routes and logistics corridors, including the TRIPP initiative. They explored the new opportunities these projects could create for the region and adjacent international markets. Discussions also covered potential routes providing Georgia with access to the Persian Gulf and the possible activation of the Gyumri-Kars railway, both of which could strengthen the Europe–Central Asia transport hub.
President Khachaturyan presented preparations for the 17th Conference of the Parties (COP17) to the Convention on Biological Diversity, to be held in Armenia in 2026, and the 8th summit of the European Political Community, emphasizing Georgia’s role in these events.
Regional developments were also addressed. The Armenian president briefed his counterpart on the outcomes of the August 8 trilateral meeting in Washington and the potential economic impact of unblocking regional infrastructure. It was emphasized that this is a logical continuation of Armenia’s Crossroads of Peace initiative, aimed at fostering cooperation, connectivity, and open communication routes throughout the region.
In Washington, Armenian, Azerbaijani, and U.S. leaders — Nikol Pashinyan, Ilham Aliyev, and Donald Trump — officially agreed to launch the “Trump Route.”
“The corridor will allow Azerbaijan access to Nakhichevan, fully respecting Armenia’s sovereignty. Armenia is also forming an exclusive partnership with the U.S. to develop this route, with the agreement possibly extended up to 99 years — and potentially another 99 after that. Major infrastructure developments are expected, with American companies eager to invest, promising economic benefits for all three nations,” said Trump.
On September 11, Nikol Pashinyan clarified that Armenia has granted construction rights, not land, to the U.S. side for 99 years.