Արտաքին գործերի փոխնախարար Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Կիգալիում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի ժամանակ ընդգծել է Հայաստանի հանձնառությունը կանանց իրավունքների ապահովման, առաջնորդության խթանման և խաղաղության ամրապնդման գործընթացներում։
«Կանանց հարցերով 4-րդ համաշխարհային համաժողովի՝ Պեկինի հռչակագրի և Գործողությունների ծրագրի ընդունման 30-ամյակը լավ հնարավորություն է արձանագրելու առաջընթացը և քննարկելու մարտահրավերներն ու դրանց հաղթահարման ուղիները: Պեկինի հռչակագիրը և Գործողությունների ծրագիրը շարունակում եմ մնալ առանցքային ուղեցույց աշխարհում կանանց և աղջիկների իրավունքների լիարժեք իրացման և հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում առաջխաղացման տեսանկյունից: Ուրախալի է, որ տարիների ընթացքում դրանք լրացվել են այլ կարևոր նախաձեռնություններով և այդ գործընթացից անմասն չի մնացել նաև մեր կազմակերպությունը:
2018 թվականին Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին ընդունվեց Կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարության, կանանց և աղջիկների իրավունքների և անկախության խթանմանն ուղղված ռազմավարությունը՝ վերահաստատելով այդ ուղղությամբ հանձնառությունը և միևնույն ժամանակ կարևորելով Ֆրանկոֆոնիայի կողմից թիրախային նախաձեռնությունների իրականացումը:
Կցանկանայի վերահաստատել կանանց իրավունքների պաշտպանությանն ու առաջնորդության խթանմանը Հայաստանի հանձնառությունը: Իրականացված աշխատանքների արդյունքներում կանանց քանակական և որակական դերակատարության աճ է արձանագրվել Հայաստանի կառավարման տարբեր ոլորտներում: Հայաստանի ներկա կառավարության կազմում նախարարների 30 տոկոսը կանայք են:
Մեր պատմության մեջ առաջին անգամ ունենք կին ՆԳՆ նախարար և գլխավոր դատախազ։ Նոր ձևավորված ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայության պետը և մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս կանայք են։ Տարեցտարի ավելանում է նաև ՀՀ ազգային ժողովում կին պատգամավորների քանակը՝ այս պահին կազմելով ավելի քան 36%։
Հայաստանն ակտիվորեն առաջ է մղում «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» օրակարգը միջազգային հարթակներում և ազգային մակարդակով։ Արդեն իսկ ավարտին ենք հասցրել «Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» ՀՀ գործողությունների երրորդ ազգային ծրագրի աշխատանքները: Ծրագիրը կրում է «Ներդրում խաղաղություն ապահովելու համաշխարհային ջանքերին» խորագիրը և վերահաստատում է խաղաղության օրակարգի կարևորությունը, այդ թվում՝ «Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» շրջանակում հանձնառությունների իրականացման միջոցով»,–ասել է փոխնախարարը։
Նա հավելել է, որ կանայք հանդիսանում են կարևոր դերակատարներ խաղաղության հաստատման, հակամարտությունների հետևանքների հաղթահարման, վստահության մթնոլորտի վերականգնման և հաշտեցման գործընթացներում։
«Ինչպես գիտեք, օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ առաջնորդները ստորագրեցին համատեղ հռչակագիր, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը։ Դա նշանավորեց մեր երկրների միջև խաղաղության հաստատումը՝ վերջ դնելով երկարատև հակամարտությանը:
Այն նաև հնարավորություն ստեղծեց հետհակամարտային կարգավորման և վստահության ամրապնդման գործում հանրությունների, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակության և կանանց կազմակերպությունների ներգրավման համար։ Խոսելով կանանց ներուժի լիարժեք իրացման մասին հարկ է նշել կրթության հիմնարար իրավունքի իրացման և կարողությունների զարգացման անհրաժեշտության մասին:
Այդ առումով, մեծապես արժևորում ենք Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնությամբ ստեղծված «La Francophonie avec Elles» ծրագիրը, որը փաստացի կյանքի է կոչվել համաշխարհային առողջապահական ճգնաժամի պայմաններում կանանց աջակցելու համատեքստում և, ապացուցելով իր արդյունավետությունն ու արդիականությունը, շարունակվում է առ այսօր:
Ուրախ եմ, որ ստեղծումից ի վեր առաջին անգամ ծրագրի շահառու են դարձել նաև հայկական երկու հասարակական կազմակերպություններ, որոնց ներկայացրած ծրագրերը միտված են կանանց, այդ թվում՝ տեղահանված կանանց կրթությանը, վերապատրաստմանը և անհրաժեշտ հմտությունների զարգացմանը: Ամփոփելով`կցանկանայի ուրախությամբ արձանագրել, որ մեր կողմից ընդունվելու է բավականին հավակնոտ փաստաթուղթ՝ Կիգալիի կոչը, որը մեզ նաև պարտավորեցնում է կրկնապատկել անհատական և համատեղ ջանքերն այն շոշափելի արդյունքների վերածելու նպատակով»,–ասել է նա։

20 Ноябрь 2025 - 07:20 AMT
Во время проходящей в Кигали министерской конференции Франкофонии заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян заявил о приверженности Армении обеспечению прав женщин, продвижению их лидерства и укреплению мира.
«30-летие Пекинской декларации и Платформы действий — это хорошая возможность зафиксировать достигнутый прогресс, обсудить вызовы и пути их преодоления. Эти документы продолжают оставаться ключевыми ориентирами для полного осуществления прав женщин и девочек во всех сферах общественной жизни. Приятно отметить, что со временем они были дополнены другими важными инициативами, в том числе в рамках нашей организации», — отметил он.
Абисогомонян напомнил, что в 2018 году на саммите Франкофонии в Ереване была принята стратегия, направленная на продвижение равенства прав мужчин и женщин, а также расширение прав и возможностей женщин и девочек, что подтвердило готовность Армении к действиям в этом направлении.
Он подтвердил стремление Армении продолжать работу по защите прав женщин и укреплению их лидерства. По его словам, достигнут рост как количественного, так и качественного участия женщин в различных сферах государственного управления. В настоящее время женщины занимают 30% министерских должностей в правительстве Армении.
«Впервые в истории страны у нас есть женщина-министр внутренних дел и генеральный прокурор. Главой вновь созданной Службы внешней разведки и омбудсменом также являются женщины. Количество женщин-депутатов в Национальном собрании Армении стабильно растет и на данный момент превышает 36%», — отметил замминистра.
Он подчеркнул, что Армения активно продвигает повестку «Женщины, мир и безопасность» как на международных платформах, так и на национальном уровне. Уже завершена работа над третьим национальным планом действий Армении в рамках этой повестки. Документ под названием «Инвестиции в глобальные усилия по обеспечению мира» подтверждает приоритет мирной повестки и конкретные обязательства Армении.
По словам Абисогомоняна, женщины играют ключевую роль в установлении мира, преодолении последствий конфликтов, восстановлении доверия и процессе примирения.
«Как известно, 8 августа в Вашингтоне лидеры Армении, Азербайджана и США подписали совместную декларацию, а министры иностранных дел Армении и Азербайджана предварительно подписали соглашение о мире между двумя странами. Это знаменовало установление мира и конец затяжному конфликту», — сказал он.
Он отметил, что это также создало возможности для постконфликтного урегулирования и укрепления доверия, включая участие гражданского общества и женских организаций. Говоря о реализации потенциала женщин, он подчеркнул важность права на образование и развития навыков.
Абисогомонян положительно оценил инициативу генерального секретаря Франкофонии «La Francophonie avec Elles», созданную в период глобального кризиса здравоохранения с целью поддержки женщин. По его словам, программа доказала свою эффективность и продолжает действовать.
«Рад сообщить, что впервые в числе её бенефициаров оказались две армянские общественные организации. Представленные ими проекты направлены на обучение, переподготовку и развитие навыков у женщин, в том числе перемещённых», — отметил он, добавив, что в завершение конференции будет принят достаточно амбициозный документ — «Кигалийский призыв», который обязывает страны прилагать индивидуальные и совместные усилия для достижения ощутимых результатов.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, в ходе которой была подписана совместная декларация. Министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров предварительно подписали соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между двумя странами.