ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ալիսոն Հուքերի հետ հանդիպման ժամանակ խնդրել է տեղեկություններ տալ, թե ինչ է արել Վաշինգտոնը Բաքվում պահվող հայ գերիների վերադարձի ուղղությամբ և խնդրել է հարցը պահել ուշադրության կենտրոնում։ Այդ մասին Փաշինյանը հայտարարել է կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Լրագրողներից մեկը վարչապետից հետաքրքրվել է միջազգային մամուլում շրջանառվող այն տեղեկությունների մասին, թե ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը իբր մերժել է ԱՄՆ-ի առաջարկը գերիների վերադարձի հարցով՝ պնդելով, որ Հայաստանը կարող է այդ խնդիրը լուծել սեփական ուժերով։ Նա նաև խնդրել է մեկնաբանություն տալ լուրերին, ըստ որոնց՝ վարչապետ Փաշինյանը չի ցանկանում, որ Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարները վերադարձվեն Բաքվից։
«Ինչպես գիտեք՝ պետքարտուղարի տեղակալի հետ ես էլ եմ հանդիպել և այդ հանդիպման ժամանակ ես հատուկ անդրադարձ եմ կատարել այդ հարցին՝ արձանագրելով, որ նախագահ Թրամփն այդ թվում հրապարակային խոսել է այդ հարցով զբաղվելու իր հանձնառության մասին։ Ներկայացրել եմ, թե մենք երկկողմ մակարդակում ինչ ենք անում այդ խնդրի հետ կապված, և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին խնդրել եմ տեղեկություն տալ, թե Միացյալ Նահանգների կողմից ինչ ջանքեր են գործադրվում այդ ուղղությամբ և խնդրել եմ այդ հարցը պահել ուշադրության կենտրոնում»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելել է, որ լրագրողի հնչեցրած այլ հարցերի մասով այլ մեկնաբանություն պարզապես չկա։
Բաքուն պաշտոնապես հաստատել է 23 հայ գերիների պահման փաստը, որոնցից 17-ը գերեվարվել են 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի դեմ իրականացված Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով։ Այդ գերիների թվում են Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մի շարք նախկին ներկայացուցիչներ՝ այդ թվում Արցախի նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նախկին հրամանատարի տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, ինչպես նաև Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանն ու Արայիկ Հարությունյանը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has asked U.S. Deputy Secretary of State Allison Hooker for details on Washington’s efforts to secure the release of Armenian prisoners held in Baku. He urged that the issue remain a priority for the U.S., Sputnik Armenia reports.
“I brought up this issue during my meeting with the Deputy Secretary, noting that President Trump has publicly committed to working on it. I presented what we’re doing bilaterally and asked what steps the U.S. is taking, requesting that the matter stay on their radar,” Pashinyan told reporters following a Cabinet meeting.
When asked to comment on international media claims that Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan rejected a U.S. proposal on the POW issue, asserting Armenia would handle it independently, and suggestions that Pashinyan opposes the return of former Artsakh leaders from Baku, he responded: “There’s nothing more to add on those questions.”
Baku has officially confirmed the detention of 23 Armenian prisoners, 17 of whom were captured during Azerbaijan’s September 2023 offensive against Artsakh. Among them are former high-ranking officials, including Ruben Vardanyan, Levon Mnatsakanyan, Davit Manukyan, Davit Babayan, Davit Ishkhanyan, Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, and Arayik Harutyunyan.