Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սիրիայի ԱԳ նախարար Ասադ Ալ-Շայբանիի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են հայ-սիրիական հարաբերությունների զարգացումը՝ շեշտադրելով քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և փոխգործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Միրզոյանը հայտնել է հումանիտար ականազերծման աշխատանքներում ՀՀ աջակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը: Արարատ Միրզոյանն ու Ասադ Ալ-Շայբանին անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային զարգացումներին:
Ընդգծվել է, որ փոխգործակցության զարգացման համար ամուր հիմքեր են ստեղծել Հայաստանի և Սիրիայի, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների միջև ավանդաբար ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները։ Հայաստանի և Սիրիայի ԱԳ նախարարը որպես զարգացման ներուժ ունեցող ուղղություններ առանձնանշվել են տնտեսական, ներդրումների խթանման ոլորտները, հումանիտար ծրագրերը:
«Սիրիայի ԱԳ նախարարը ՀՀ գործընկերոջը շնորհավորել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման կապակցությամբ, և մտքեր են փոխանակվել խաղաղության շարունակական ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ՀՀ «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի» աշխատակիցները Սիրիայում էին տեղակայվել 2019–ին և տարհանվել այդ երկրում պատերազմական գործողությունների մեկնարկի ժամանակ, որոնց արդյունքում տապալվեց Բաշար Ասադի ռեժիմը։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan held a phone conversation with Syrian Foreign Minister Assad al-Shaybani to discuss the development of Armenian-Syrian relations, with both sides emphasizing the need to expand cooperation and deepen political dialogue.
Mirzoyan reaffirmed Armenia’s readiness to continue its support for humanitarian demining efforts in Syria. The ministers also exchanged views on recent regional developments.
Both sides underscored the strong foundations for cooperation built on traditionally friendly relations between the Armenian and Syrian peoples. They identified economic ties, investment promotion, and humanitarian programs as key areas with strong development potential.
Shaybani congratulated Mirzoyan on the August 8 Washington agreement between Armenia and Azerbaijan, expressing hope for continued efforts to strengthen peace. The two officials also discussed steps to further stabilize and build on the peace process.
Armenia’s Humanitarian Demining and Expertise Center deployed personnel to Syria in 2019, but they were evacuated following the outbreak of conflict that led to the collapse of Bashar al-Assad’s regime.