Աշխատանքային այցով Կիպրոսում գտնվող ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել Կիպրոսի նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի և Հետախուզության ծառայության տնօրենի՝ Տասոս Ցիոնիսի հետ։
Զրույցի ընթացքում կողմերn անդրադարձել են Հարավային Կովկասում ձևավորված խաղաղ իրավիճակին և դրա համատեքստում ձեռնարկվող գործողություններին։ Ցիոնիսի առաջարկով Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախաձեռնության իրագործման ուղղությամբ տարվող նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը։
ԱԽ քարտուղարը իր երախտագիտությունն է հայտնել Կիպրոսի կողմին ջերմ ընդունելության համար և շեշտադրել է Հայաստանի ու Կիպրոսի միջև հաստատված քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերությունները՝ հատկապես ընդգծելով բարձրաստիճան փոխայցելությունների և շարունակական երկխոսության նշանակությունը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջև քաղաքական օրակարգի բազմաբնույթ հարցերի շուրջ՝ անդրադառնալով նաև բազմակողմ ձևաչափերում գործակցելու հեռանկարներին։ Արմեն Գրիգորյանը հավելյալ շնորհակալություն է հայտնել հայկական կառույցների օգտին կիպրական իշխանությունների կողմից ցուցաբերված հետևողական աջակցության համար։
Հանդիպման ավարտին երկու կողմերն էլ վերահաստատել են համատեղ գործակցությունը շարունակելու իրենց հանձնառությունը՝ նպատակ ունենալով լիովին օգտագործել համագործակցության ներուժը՝ ի բարօրություն երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի առաջխաղացման։

20 Ноябрь 2025 - 10:48 AMT
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, находящийся с рабочим визитом на Кипре, провёл встречу с советником президента Кипра по вопросам национальной безопасности и директором разведывательной службы Тасосом Ционисом.
Во время беседы стороны обсудили текущую ситуацию в Южном Кавказе и действия, предпринимаемые в целях укрепления мира. По предложению Циониса Григорян представил ход подготовки к реализации инициативы «Путь Трампа во имя международного мира и процветания».
Григорян выразил благодарность кипрской стороне за тёплый приём и подчеркнул высокий уровень политических отношений между Арменией и Кипром, отметив важность взаимных визитов и постоянного диалога. Обсуждены также перспективы сотрудничества в многосторонних форматах.
Григорян поблагодарил Кипр за последовательную поддержку армянских структур. По завершении встречи стороны подтвердили решимость продолжать совместную работу для раскрытия всего потенциала сотрудничества, укрепления дружбы между народами и продвижения взаимно интересных вопросов.
В Вашингтоне лидеры Армении, Азербайджана и США — Никол Пашинян, Ильхам Алиев и Дональд Трамп — официально договорились о запуске «Пути Трампа». Как заявил Трамп, маршрут обеспечит Азербайджану доступ к Нахичевани с полным уважением суверенитета Армении. США получили исключительное партнёрство в рамках проекта, срок которого может составить до 99 лет с возможностью продления. Ожидаются масштабные инфраструктурные проекты и инвестиции, что принесёт экономическую выгоду всем трём странам.