Նոյեմբերի 19-ին Կիգալիում, Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի 46-րդ նստաշրջանի շրջանակում, Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարարի տեղակալ Զորան Դիմիտրովսկիի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի միջև բազմակողմ հարթակներում և միջազգային կառույցներում համագործակցությունը զարգացնելու հեռանկարները։
Հանդիպման ընթացքում նաև քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձ է եղել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին, որը նախատեսվում է անցկացնել Հայաստանում 2026 թվականին։
Հայաստանի փոխարտգործնախարարը ներկայացրել է տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները՝ շեշտադրելով Հարավային Կովկասում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման և տրանսպորտային փոխկապվածության առաջմղման ուղղությամբ Հայաստանի ձեռնարկած քայլերը։ Այս շրջանակում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել ՀՀ կառավարության կողմից առաջ տարվող «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության վրա։
Զրուցակիցները խոսել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունն ակտիվացնելու հնարավորությունների մասին։

On November 19, on the sidelines of the 46th Ministerial Session of the Francophonie in Kigali, Armenian Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan met with Zoran Dimitrovski, Deputy Minister of Foreign Affairs and Trade of North Macedonia.
The two officials discussed prospects for strengthening cooperation between Armenia and North Macedonia in multilateral platforms and international organizations. The meeting also covered issues related to the Armenia-EU partnership agenda and preparations for the 8th European Political Community Summit, scheduled to be held in Armenia in 2026.
Abisoghomonyan briefed Dimitrovski on recent developments in the South Caucasus, emphasizing Armenia’s efforts to promote regional transport connectivity and infrastructure reopening. Particular attention was given to the Crossroads of Peace initiative proposed by the Armenian government.