Նոյեմբերի 19-ին Կիգալիում, Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի 46-րդ նստաշրջանի շրջանակում, Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարարի տեղակալ Զորան Դիմիտրովսկիի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի միջև բազմակողմ հարթակներում և միջազգային կառույցներում համագործակցությունը զարգացնելու հեռանկարները։
Հանդիպման ընթացքում նաև քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձ է եղել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին, որը նախատեսվում է անցկացնել Հայաստանում 2026 թվականին։
Հայաստանի փոխարտգործնախարարը ներկայացրել է տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները՝ շեշտադրելով Հարավային Կովկասում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման և տրանսպորտային փոխկապվածության առաջմղման ուղղությամբ Հայաստանի ձեռնարկած քայլերը։ Այս շրջանակում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել ՀՀ կառավարության կողմից առաջ տարվող «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության վրա։
Զրուցակիցները խոսել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունն ակտիվացնելու հնարավորությունների մասին։

19 ноября в рамках 46-й министерской сессии Франкофонии в Кигали заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян провёл встречу с заместителем министра иностранных дел и торговли Северной Македонии Зораном Димитровски.
Стороны обсудили перспективы развития сотрудничества Армении и Северной Македонии в многосторонних структурах и международных организациях. Также обсуждалась повестка партнёрства Армения-ЕС и подготовка к 8-му саммиту Европейского политического сообщества, который планируется провести в Армении в 2026 году.
Абисогомонян представил последние события в регионе, подчеркнув усилия Армении по разблокированию инфраструктур и развитию транспортной взаимосвязанности в Южном Кавказе. Особое внимание было уделено инициативе армянского правительства «Перекрёсток мира».
Стороны также рассмотрели возможности активизации сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.