Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, արձագանքելով Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հայտարարություններին, ասել է, որ ՀՀ տարածքում գտնվող ենթակառուցվածքների անունները որոշելու իրավասությունը բացառապես պատկանում է Հայաստանին։
«Հայաստանում կա «Խաղաղության խաչմերուկ» և կա TRIPP նախագիծը, ցանկացած այլ տերմինաբանություն վերաբերելի չէ Հայաստանի Հանրապետությանը»,– ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի պաշտոնյաները շարունակում են Հայաստանով անցնելիք ճանապարհն անվանել, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք»։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ստորագրել են հռչակագիր, որի 4-րդ կետով, մասնավորապես, սահմանվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ Մենք հաստատում ենք մեր վճռականությունը բարեխղճորեն ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ սույն նպատակին հնարավորինս արագ կերպով հասնելու համար»։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Թրամփի ուղի» նախագիծը Հայաստանի կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի բաղկացուցիչ մաս է։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan responded to Turkish Foreign Minister Hakan Fidan’s recent statements by asserting that only Armenia has the authority to name infrastructure located on its territory, Armenpress reports.
“In Armenia, we have the Crossroads of Peace and the TRIPP project. Any other terminology is not applicable to the Republic of Armenia,” Pashinyan said.
Despite the official naming, Turkish and Azerbaijani officials continue referring to the transit route through southern Armenia as the so-called “Zangezur corridor”, a term Yerevan has repeatedly rejected due to its implication of extraterritorial control.
On August 8, Armenian PM Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a declaration in Washington. Clause 4 of the document states that Armenia will work with the U.S. and mutually agreed third parties to establish the framework for the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP).
Pashinyan has previously stated that the TRIPP initiative is part of Armenia’s broader “Crossroads of Peace” strategy, which aims to enhance regional connectivity based on sovereignty and mutual benefit.