Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, ամփոփելով Թբիլիսիում անցկացրած հանդիպումներն ու դրանց արդյունքները, հայտարարել է, որ Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնությունները նոր հնարավորություններ են բացելու նաև Վրաստանի համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա Վրաստան էր այցելել նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում։
Փոխնախարարի բնորոշմամբ՝ Հայաստանն ու Վրաստանը մշտապես շատ բաց քննարկումներ են ունենում տարբեր հարցերի վերաբերյալ։
«Հայաստանն ու Վրաստանը մշտապես շատ բաց շփումներ են ունենում երկուստեք հուզող հարցերի շուրջ։ Խոսում ենք նաև, բնականաբար, տարածաշրջանային համագործակցության մասին, որովհետև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումից հետո, ըստ էության, ապաշրջափակում է տեղի ունենալու ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այլև դա նոր հնարավորություններ է բացելու բարեկամ Վրաստանի համար։ Այդ առումով երկկողմ օրակարգը բավականին հագեցած էր, և վստահաբար նաև այս այցի ընթացքում ՀՀ նախագահը իր հանդիպումների ընթացքում շոշափել է այս բոլոր թեմաները»,–ընդգծել է Կոստանյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստան–Վրաստան հարաբերություններում մշտապես պահպանվում է ակտիվ և բաց երկխոսություն, իսկ փոխայցելությունների ինտենսիվությունը բարձր է։
«Վերջին 1-2 ամսվա ընթացքում արդեն ունեցել ենք Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի այցը, օրեր առաջ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը ևս պաշտոնական այցով Թբիլիսիում էր, Արդարադատության նախարարը ևս այստեղ էր, մյուս շաբաթ սպասվում է Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի այցը։ Բացի դրանից, վրացի գործընկերների հետ շփումները նաև հեռավար են շարունակում, ինչը խոսում է մեր հարաբերությունների կարևորության մասին»,–նշել է Վահան Կոստանյանը։
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ նախագահի վկայությամբ, կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասնակցությամբ խաղաղության գագաթնաժողով։ Այս հանդիպման արդյունքում ստորագրվել է հռչակագիր, որով Հայաստանն ու Ադրբեջանը արձանագրել են խաղաղության հաստատումը։

Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян, подводя итоги встреч в Тбилиси, заявил, что достигнутые в Вашингтоне соглашения между Арменией и Азербайджаном открывают новые перспективы не только для двух стран, но и для Грузии, передаёт «Арменпресс».
Он посетил Грузию в составе делегации во главе с президентом Армении Ваагном Хачатуряном.
По словам Костаняна, между Арменией и Грузией всегда существует откровенный и открытый диалог по широкому кругу вопросов.
«Армения и Грузия традиционно ведут открытое общение по всем волнующим обе стороны вопросам. Мы, конечно же, обсуждаем и региональное сотрудничество, ведь после установления мира между Арменией и Азербайджаном 8 августа в Вашингтоне произойдёт разблокировка не только между двумя странами, но и откроются новые возможности для дружественной Грузии. В этом контексте двусторонняя повестка была насыщенной, и уверен, что президент Армении коснулся этих тем в ходе встреч», — подчеркнул он.
Костанян отметил, что отношения между Арменией и Грузией остаются активными и развиваются, чему способствует интенсивность взаимных визитов.
«За последние 1–2 месяца мы уже имели визит премьер-министра Армении, затем состоялся официальный визит министра иностранных дел, министр юстиции также побывал здесь, а на следующей неделе ожидается визит министра территориального управления и инфраструктур. Кроме того, поддерживается активное дистанционное общение с грузинскими коллегами, что говорит о важности наших отношений», — добавил он.
8 августа в Вашингтоне, при посредничестве президента США Дональда Трампа, состоялся саммит мира между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. В результате встречи была подписана декларация о достижении мира между двумя странами.