Ստամբուլում ընթացող ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանում ելույթ է ունեցել Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանը՝ ընդգծելով, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հիմք են դրել նոր խաղաղ շրջանի:
Նա հույս է հայտնել, որ շատ շուտով ՀՀ–ն կունենա բաց ցամաքային սահման ու դիվանագիտական հարաբերություններ հարևան Թուրքիայի հետ:
«Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանն ու Ադրբեջանը պատմական քայլ կատարեցին՝ նախաստորագրելով խաղաղության համաձայնագիրը և վերահաստատելով բոլոր հաղորդակցությունները վերաբացելու իրենց հանձնառությունը՝ հիմնված ինքնիշխանության և իրավազորության նկատմամբ լիակատար հարգանքի վրա: Հայաստանը և ԱՄՆ–ն էլ պայմանավորվել են աշխատել միմյանց և փոխհամաձայնեցված այլ գործընկերների հետ՝ «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի վրա:
Սա լայնածավալ ենթակառուցվածքային ծրագիր է նոր երկաթուղիների, գազի և նավթի խողովակաշարերի, էլեկտրաէներգիայի ու ինտերնետի մալուխների անցկացման համար ամբողջ Հայաստանում:
Այս առումով, հարգելի՛ գործընկերներ, Հարավային Կովկասում ենթակառուցվածքային նախագծերի մասին խոսելիս չափազանց կարևոր է օգտագործել լեգիտիմ տերմինաբանությունը, որը փոխադարձ համաձայնեցված է և հարգում է տարածքային ամբողջականության ու ինքնիշխանության սկզբունքները:
Ադրբեջանն այս հոկտեմբերին հայտարարեց, որ վերացնում է իր տարածքով Հայաստան ապրանքների տարանցման նկատմամբ բոլոր սահմանափակումները, և նախագահ Ալիւեը դա համարեց հստակ նշան, որ Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև խաղաղությունը գոյություն ունի ոչ միայն թղթի վրա, այլև գործնականում: Հայաստանն իր երախտագիտությունն է հայտնել այս կապակցությամբ և պատրաստակամություն հայտնել տարանցում ապահովել Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան, ինչպես նաև Ադրբեջանի երկու մասերի միջև՝ այսօր մեր տարածքում առկա ճանապարհներով:
Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով դեպի Հայաստան հացահատիկի փոխադրումը Ղազախստանից ու Ռուսաստանից ցույց է տալիս, որ ավելի լայն տարածաշրջանն ընդունում է խաղաղության փաստը և արդեն օգուտներ է քաղում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումից»,–ասել է նա։
Կարապետյանը հավելել է, որ Հարավային Կովկասում Հայաստանը, Ադրբեջանը և Վրաստանը կարող են ամրապնդել միմյանց, ինչպես նաև տարածաշրջանի դերը՝ որպես կարևորագույն տարանցիկ հանգույց, որը կապում է Եվրոպան, Սև ծովը, Թուրքիան, Կասպից ծովը և Կենտրոնական Ասիան:
«Ամփոփելով՝ այս նոր տարածաշրջանային միջավայրն իրական հնարավորություններ է բացում Եվրոպական միության Գլոբալ դարպասների ռազմավարության և Միջին միջանցքի համար»,–ասել է նա։

Speaking at the autumn session of the OSCE Parliamentary Assembly in Istanbul, Armenian MP Maria Karapetyan highlighted the August 8 Washington agreement between Armenia and Azerbaijan as the beginning of a new era of peace.
She expressed hope that Armenia will soon have an open land border and diplomatic relations with neighboring Turkey.
“On August 8 in Washington, Armenia and Azerbaijan took a historic step by initialing a peace agreement and reaffirming their commitment to reopening all communications based on full respect for sovereignty and jurisdiction. Armenia and the U.S. also agreed to work together—and with other aligned partners—on the Trump Route for International Peace and Prosperity,” she said.
According to Karapetyan, the initiative is a broad infrastructure program involving railways, pipelines, electricity grids, and internet cables spanning across Armenia.
“In this context, dear colleagues, when discussing infrastructure in the South Caucasus, it is crucial to use legitimate and mutually agreed terminology that respects territorial integrity and sovereignty,” she emphasized.
Karapetyan noted that Azerbaijan announced in October it had lifted all restrictions on transit of goods from Armenia through its territory. Аccording to her, President Aliyev declared this as proof that peace between Armenia and Azerbaijan exists not only on paper but in practice. Armenia, she said, expressed its gratitude and confirmed its readiness to enable transit from Turkey to Azerbaijan and between the two parts of Azerbaijan via roads in Armenian territory.
She also pointed to ongoing grain shipments to Armenia from Kazakhstan and Russia through Azerbaijan and Georgia as evidence that the broader region is already benefiting from open communication.
Karapetyan concluded by stating that Armenia, Azerbaijan, and Georgia can strengthen one another and enhance the South Caucasus’s role as a key transit hub connecting Europe, the Black Sea, Turkey, the Caspian Sea, and Central Asia.
“This new regional environment creates real opportunities for the EU’s Global Gateway strategy and the Middle Corridor,” she said.
On August 8, a trilateral summit was held at the White House between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev. The meeting concluded with a joint declaration, and the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan initialed a peace agreement on interstate relations in the presence of the three leaders.