Հոկտեմբերի 21-ից կալանքի տակ գտնվող Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին 3-րդ մեղադրանքն են առաջադրել օրերս Հակակոռուպցիոն դատարանում հնչեցրած արտահայտությունների համար։
Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով կատարված խուլիգանությունը), տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Նշվում է, որ, ըստ ամենյանի, նոր՝ արդեն 3-րդ մեղադրանքը վերաբերում է վերջին դատական նիստի ժամանակ Վարդան Ղուկասյանի կողմից արված արտահայտություններին, որոնք նաև հայհոյանքներ էին պարունակում։
Ղուկասյանի որդուն առաջադրված մեղադրանքը ևս առնչվում է դատական նստերից մեկի ժամանակ թույլ տված արտահայտության հետ։
Ղուկասյանին առաջադրված առաջին մեղադրանքը վերաբերում է կաշառքին, երկրորդը՝ լրագրողների հետ զրույցում իշխանությունների մասին հնչեցրած արտահայտություններին, վերջինն արդեն դատական նիստի ժամանակ հնչած հայհոյանքներին։

21 Ноябрь 2025 - 08:18 AMT
Мэр города Гюмри Вардан Гукасян, находящийся под стражей с 21 октября, получил третье по счёту обвинение. Как сообщается, оно связано с высказываниями, сделанными им во время последнего заседания Антикоррупционного суда.
Следственный комитет Армении сообщил, что возбуждено публичное уголовное преследование по статье 297, часть 2, пункты 1 и 3 Уголовного кодекса (хулиганство, совершённое группой лиц с использованием информационных или коммуникационных технологий), передаёт Factor.am .
Уточняется, что третье обвинение касается выражений, произнесённых Гукасяном на последнем судебном заседании, в том числе с использованием ненормативной лексики.
Аналогичное обвинение предъявлено и его сыну Спартаку Гукасяну, также за высказывания, сделанные во время одного из судебных заседаний.
Первое обвинение против Гукасяна связано с получением взятки, второе — с высказываниями о властях, прозвучавшими в интервью с журналистами, а последнее — с нецензурной лексикой в суде.