Հայաստանի քաղհասարակության ներկայացուցիչները, որոնց անունները մինչ այս պահը գաղտնի են պահվում, հասել են Բաքու։
Նրանք Ադրբեջանի մայրաքաղաք հասել են հատուկ չվերթով, Airbus A320-ով թռիչքի տևողությունը եղել է 50 րոպե, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, «այցը իրականացվում է ի պատասխան հոկտեմբերի 21-22-ը տեղի ունեցած՝ ադրբեջանական պատվիրակության այցին Երևան։ Ադրբեջանի և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչների միջև երկխոսությունը շարունակվում է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ընդունված համատեղ հայտարարությունից հետո ուրվագծված խաղաղության օրակարգի շրջանակում»։
Ենթադրվում է, որ Բաքու են մեկնել ԱԽ գրասենյակում տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցած գործիչները։
Նոյեմբերի 20–ի նիստում կառավարությունը չզեկուցվող հարցերի փաթեթի հետ հաստատել էր նաև Երևան-Բաքու և Բաքու-Երևան չարթերային թռիչքի համար հատկացվող բյուջեն։
Նշվում էր, որ նոյեմբերի 21-22-ը 5 փորձագետ կմեկնի Բաքու՝ մասնակցելու կլոր սեղան-քննարկմանը։ Այս նպատակով կառավարությունը մոտ 18 մլն դրամ է հատկացրել։ Ըստ որոշման հիմնավորման՝ կլոր սեղան քննարկմանը մասնակցելու միջոցով կակտիվանան հայ և ադրբեջանական քաղհասարակությունների ներկայացուցիչների շփումները և կձևավորվեն երկու պետությունների հասարակությունների միջև վստահության կառուցման մեխանիզմներ:
Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների այցը Հայաստան ուղեկցվել էր քննադատություններով, քանի որ պատվիրակության կազմում ընդգրկված էր նաև Դիլարա Էֆենդիևան, որը նախկինում մասնակցել էր Արցախի շրջափակմանը՝ որպես «էկոակտիվիստ»։

Представители армянского гражданского общества, имена которых официально не разглашаются, прибыли в столицу Азербайджана. По информации Panorama.am, они прилетели специальным рейсом на самолёте Airbus A320, полёт длился 50 минут.
Азербайджанские СМИ сообщают, что визит проводится в ответ на поездку азербайджанской делегации в Ереван 21–22 октября. Диалог между представителями гражданских обществ Армении и Азербайджана продолжается в рамках повестки мира, сформулированной в совместном заявлении, подписанном в Вашингтоне 8 августа.
Предполагается, что в Баку направились лица, ранее участвовавшие во встрече в офисе Совета национальной безопасности Армении.
На заседании 20 ноября правительство Армении утвердило бюджетные ассигнования на чартерные рейсы Ереван–Баку и Баку–Ереван. Этот вопрос не обсуждался публично.
Согласно обоснованию правительственного решения, с 21 по 22 ноября пятеро экспертов из Армении примут участие в круглом столе. На эти цели было выделено около 18 миллионов драмов (примерно 45 тысяч долларов США). Целью визита является укрепление контактов между гражданскими обществами двух стран и создание механизмов доверия между народами.
Предыдущий визит представителей гражданского общества Азербайджана в Армению вызвал критику, поскольку в состав делегации входила Дилара Эфендиева, ранее принимавшая участие в блокаде Карабаха в качестве «экоактивистки».