Հայաստանի քաղհասարակության ներկայացուցիչները, որոնց անունները մինչ այս պահը գաղտնի են պահվում, հասել են Բաքու։
Նրանք Ադրբեջանի մայրաքաղաք հասել են հատուկ չվերթով, Airbus A320-ով թռիչքի տևողությունը եղել է 50 րոպե, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, «այցը իրականացվում է ի պատասխան հոկտեմբերի 21-22-ը տեղի ունեցած՝ ադրբեջանական պատվիրակության այցին Երևան։ Ադրբեջանի և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչների միջև երկխոսությունը շարունակվում է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ընդունված համատեղ հայտարարությունից հետո ուրվագծված խաղաղության օրակարգի շրջանակում»։
Ենթադրվում է, որ Բաքու են մեկնել ԱԽ գրասենյակում տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցած գործիչները։
Նոյեմբերի 20–ի նիստում կառավարությունը չզեկուցվող հարցերի փաթեթի հետ հաստատել էր նաև Երևան-Բաքու և Բաքու-Երևան չարթերային թռիչքի համար հատկացվող բյուջեն։
Նշվում էր, որ նոյեմբերի 21-22-ը 5 փորձագետ կմեկնի Բաքու՝ մասնակցելու կլոր սեղան-քննարկմանը։ Այս նպատակով կառավարությունը մոտ 18 մլն դրամ է հատկացրել։ Ըստ որոշման հիմնավորման՝ կլոր սեղան քննարկմանը մասնակցելու միջոցով կակտիվանան հայ և ադրբեջանական քաղհասարակությունների ներկայացուցիչների շփումները և կձևավորվեն երկու պետությունների հասարակությունների միջև վստահության կառուցման մեխանիզմներ:
Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների այցը Հայաստան ուղեկցվել էր քննադատություններով, քանի որ պատվիրակության կազմում ընդգրկված էր նաև Դիլարա Էֆենդիևան, որը նախկինում մասնակցել էր Արցախի շրջափակմանը՝ որպես «էկոակտիվիստ»։

Representatives of Armenia’s civil society, whose names remain undisclosed, have arrived in Baku. According to Panorama.am, they traveled on a special charter flight aboard an Airbus A320, with a flight time of 50 minutes.
Azerbaijani media reported that the visit is a response to the October 21–22 trip of an Azerbaijani delegation to Yerevan. The civil dialogue between representatives of Armenia and Azerbaijan continues within the framework of the peace agenda outlined in the joint statement adopted in Washington on August 8.
It is believed that those who traveled to Baku include individuals who previously took part in a meeting held at Armenia’s Security Council office.
At its November 20 session, the Armenian government approved budget allocations for charter flights between Yerevan and Baku. The trip was not publicly reported in advance.
According to the government decision, five Armenian experts are visiting Baku to participate in a roundtable discussion on November 21–22. Approximately 18 million AMD (around $45,000) was allocated for this purpose. The rationale stated that such engagement is meant to strengthen dialogue between Armenian and Azerbaijani civil societies and help build mutual trust mechanisms between the two populations.
The earlier visit of Azerbaijani civil society representatives to Armenia was met with criticism, as their delegation included Dilara Efendiyeva, who had previously taken part in the blockade of Nagorno-Karabakh as an "eco-activist."