Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը Ղազախստանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ փաստաթղթերի փոխանակումից հետո խոսել է նրա «պատմական դերի մասին՝ հանուն կայուն խաղաղության Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»:
«Ձեր հեռատես քայլերը, Ձեր խիզախ քայլերը՝ հանուն կայունության և խաղաղության Հարավային Կովկասում, արժանի են գովասանքի: Ձեզ հաջողություն եմ մաղթում այս շատ պատասխանատու աշխատանքում հանուն Հայաստանի զարգացման, հանուն ձեր երկրի՝ միջազգային հարթակներում հեղինակության բարձրացմանասել է Տոկաևը, գրում է 1lurer.am-ը։
Նա հաջողություն է մաղթել Փաշինյանի բոլոր նախաձեռնություններին։
«Ղազախստանը պատրաստ է աջակցել Ձեզ, հայ ժողովրդին այս ճանապարհին: Թող հայ-ղազախական հարաբերոթյուններն է՛լ ավելի ամրապնդվեն։
Մենք ընդգծել ենք, որ մեր դիրքորոշումները տարբեր բարդ հարցերի շուրջ համընկնում են: Մենք այս պահին ձգտում ենք ամրապնդել՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերը ևս հաշվի առնելով և նրա պլանը հաշվի առնելով, որին ես նույնպես աջակցում են»,- ասել է Տոկաևը։
Նա ասել է նաև Ղազախստանն ու Հայաստանը բոլոր անհրաժեշտ քայլերը ձեռնարկելու են երկու երկրների միջև ուղիղ չվերթեր հաստատելու համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հիմնական առաջադրանքներից մեկն այն է, որ ուղիղ չվերթներ հաստատվեն Երևանի և Աստանայի միջև։ Այս կապակցությամբ մենք ունենք կոնկրետ պլաններ։ Հույս ունեմ, որ մոտ ժամանակներում համապատասխան քայլերը կձեռնարկվեն»,– հայտարարել է Ղազախստանի նախագահը։
Ավելի վաղ տեղի էր ունեցել վարչապետի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը: Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայի կենտրոնական փողոցներից մեկը անվանակոչվել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվամբ:

Speaking after a document exchange ceremony with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev praised the Armenian leader’s “historic role” and “brave steps” in pursuit of peace between Armenia and Azerbaijan.
"Your visionary and courageous actions for stability and peace in the South Caucasus deserve praise. I wish you success in this highly responsible work, for Armenia’s development and for raising your country’s international standing," Tokayev said, according to 1lurer.am.
He emphasized that Kazakhstan is ready to support Armenia and strengthen bilateral ties. "Let our Armenian-Kazakh relations grow even stronger," Tokayev added.
He also noted that the two countries are taking concrete steps toward launching a direct flight between Yerevan and Astana. "One of the main tasks is to establish direct air connections. We already have concrete plans, and I hope relevant measures will be taken soon," he said, as reported by Armenpress.
Tokayev further remarked that Kazakhstan and Armenia share aligned positions on complex global issues and that Kazakhstan aims to deepen cooperation, including support for plans backed by U.S. President Donald Trump.
Earlier in the day, Pashinyan was officially welcomed in Astana. One of the city’s central streets has been named after Mesrop Mashtots. The Armenian prime minister is also expected to meet with Kazakh Prime Minister Olzhas Bektenov and the Speaker of the Mazhilis, Yerlan Koshanov.