ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Վրաստան կատարած պաշտոնական այցն ավարտելով Հայաստան է վերադարձել ցամաքային ճանապարհով: Տավուշի մարզի Կիրանց բնակավայրում լրագրողների հետ զրույցում պատասխանել է այն հարցին, թե որ հանգրվանին պետք է հասնեն Հայաստանը և Ադրբեջանը, որպեսզի խաղաղության գործընթացն անշրջելի դառնա։
«Խաղաղություն կլինի այն ժամանակ, երբ երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև փոխադարձ վստահությունը վերականգնվի․ դա ժամանակի հարց է։ Մենք՝ որպես քաղաքական պատասխանատուներ, պետք է իսկապես ապահովենք քաղաքական գործընթացն ու իրավական ձևակերպումները, որպեսզի այսպիսի իրավիճակ ունենանք»,-ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ երկկողմ իրավական գործընթացն արդեն ձևավորված է, քանի որ երկու երկրներն արդեն ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը, և այդ գործընթացի վերջնական ավարտը կլինի այն ժամանակ, երբ երկու երկրների քաղաքացիները, ժողովուրդները կարողանան իրենց մեջ հաղթահարել այն բարդությունները, որոնք կան։
«Որևէ մեկը չի կարող ասել, թե դա երբ կլինի․ ես, իհարկե, կուզեմ, որ դա շատ արագ լինի, բայց այդտեղ պետք է ուղղակի երկու երկրների իշխանությունները նպաստավոր պայմաններ ստեղծեն, հնարավորինս շատ շփումների առիթներ ստեղծեն և չվախենան նրանից, որ մի երկրում կարող են որոշ դժգոհողներ լինել։ Ես, ընդունում եմ, որ դրա իրականություն դառնալու մեծ հնարավորությունը կա»,-ասել է նա։
Խաչատուրյանի գնահատմամբ՝ համաշխարհային մակարդակով բոլոր պետությունները բախվում են նույն մարտահրավերներին, և դրանց հաղթահարման համար անհրաժեշտ է կոլեկտիվ ջանք։
«Դա կարող է վերաբերել կլիմային, խաղաղությանը, աշխարհում տեղի ունեցող տեխնոլոգիական փոփոխություններին, արհեստական բանականությանը և այլն, այդ ամենը կոլեկտիվ աշխատանք է պահանջում։ Սա բոլորն են ընդունում, և այդտեղ մեկուսանալ հնարավոր չէ, իսկ հարևանների հետ աշխատանքներ կատարելն այդ առումով շատ ավելի հեշտ պետք է լինի և շատ ավելի արդյունավետ կարող է լինել»,–ասել է նախագահը։
Խաչատուրյանը պաշտոնական այցով Վրաստանում էր նոյեմբերի 19-ից 20-ը։ Նա Թբիլիսիում հանդիպել է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի, խորհրդարանի ղեկավար Շալվա Պապուաշվիլիի և վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ։ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցից վերադառնալիս՝ նախագահ Խաչատուրյանը կանգառ է կատարել Տավուշի մարզի Կիրանց բնակավայրում, ծանոթացել է իրականացվող աշխատանքներին, շփումներ ունեցել տեղի բնակիչների հետ։

21 Ноябрь 2025 - 12:30 AMT
Президент Армении Ваагн Хачатурян, завершив официальный визит в Грузию, вернулся в Армению по суше и, находясь в селе Киранц Тавушской области, в беседе с журналистами ответил на вопрос о том, каким должен быть итог армяно-азербайджанского процесса, чтобы мир стал необратимым.
«Мир будет тогда, когда между двумя странами и их народами восстановится взаимное доверие. Это вопрос времени. Мы, как политические деятели, должны обеспечить проведение соответствующего политического процесса и правового оформления, чтобы достичь такой ситуации», — сказал он, передаёт «Арменпресс».
По словам Хачатуряна, правовая база уже формируется, так как обе страны признали территориальную целостность и суверенитет друг друга. Завершением этого процесса станет преодоление сложностей, накопившихся между гражданами и народами двух стран.
«Никто не может сказать, когда это произойдёт. Конечно, я хотел бы, чтобы это случилось как можно скорее, но для этого власти двух стран должны создать благоприятные условия и как можно больше возможностей для общения. Не стоит бояться того, что в одной из стран могут быть недовольные», — добавил он. По его мнению, есть все предпосылки для того, чтобы это стало реальностью.
Хачатурян также подчеркнул, что все государства мира сталкиваются с одними и теми же вызовами — от климата и вопросов мира до технологических изменений и искусственного интеллекта — и для их преодоления необходимы коллективные усилия.
«Это требует коллективной работы. Все это понимают. Изолироваться невозможно. А с соседями работать в этом плане должно быть проще и эффективнее», — сказал он.
Хачатурян находился с официальным визитом в Грузии 19–20 ноября. В Тбилиси он провёл встречи с президентом Грузии Михаилом Кавелашвили, спикером парламента Шалвой Папуашвили и премьер-министром Ираклием Кобахидзе. На обратном пути он сделал остановку в селе Киранц Тавушской области, где ознакомился с местными проектами и пообщался с жителями.