ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Վրաստան կատարած պաշտոնական այցն ավարտելով Հայաստան է վերադարձել ցամաքային ճանապարհով: Տավուշի մարզի Կիրանց բնակավայրում լրագրողների հետ զրույցում պատասխանել է այն հարցին, թե որ հանգրվանին պետք է հասնեն Հայաստանը և Ադրբեջանը, որպեսզի խաղաղության գործընթացն անշրջելի դառնա։
«Խաղաղություն կլինի այն ժամանակ, երբ երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև փոխադարձ վստահությունը վերականգնվի․ դա ժամանակի հարց է։ Մենք՝ որպես քաղաքական պատասխանատուներ, պետք է իսկապես ապահովենք քաղաքական գործընթացն ու իրավական ձևակերպումները, որպեսզի այսպիսի իրավիճակ ունենանք»,-ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ երկկողմ իրավական գործընթացն արդեն ձևավորված է, քանի որ երկու երկրներն արդեն ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը, և այդ գործընթացի վերջնական ավարտը կլինի այն ժամանակ, երբ երկու երկրների քաղաքացիները, ժողովուրդները կարողանան իրենց մեջ հաղթահարել այն բարդությունները, որոնք կան։
«Որևէ մեկը չի կարող ասել, թե դա երբ կլինի․ ես, իհարկե, կուզեմ, որ դա շատ արագ լինի, բայց այդտեղ պետք է ուղղակի երկու երկրների իշխանությունները նպաստավոր պայմաններ ստեղծեն, հնարավորինս շատ շփումների առիթներ ստեղծեն և չվախենան նրանից, որ մի երկրում կարող են որոշ դժգոհողներ լինել։ Ես, ընդունում եմ, որ դրա իրականություն դառնալու մեծ հնարավորությունը կա»,-ասել է նա։
Խաչատուրյանի գնահատմամբ՝ համաշխարհային մակարդակով բոլոր պետությունները բախվում են նույն մարտահրավերներին, և դրանց հաղթահարման համար անհրաժեշտ է կոլեկտիվ ջանք։
«Դա կարող է վերաբերել կլիմային, խաղաղությանը, աշխարհում տեղի ունեցող տեխնոլոգիական փոփոխություններին, արհեստական բանականությանը և այլն, այդ ամենը կոլեկտիվ աշխատանք է պահանջում։ Սա բոլորն են ընդունում, և այդտեղ մեկուսանալ հնարավոր չէ, իսկ հարևանների հետ աշխատանքներ կատարելն այդ առումով շատ ավելի հեշտ պետք է լինի և շատ ավելի արդյունավետ կարող է լինել»,–ասել է նախագահը։
Խաչատուրյանը պաշտոնական այցով Վրաստանում էր նոյեմբերի 19-ից 20-ը։ Նա Թբիլիսիում հանդիպել է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի, խորհրդարանի ղեկավար Շալվա Պապուաշվիլիի և վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ։ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցից վերադառնալիս՝ նախագահ Խաչատուրյանը կանգառ է կատարել Տավուշի մարզի Կիրանց բնակավայրում, ծանոթացել է իրականացվող աշխատանքներին, շփումներ ունեցել տեղի բնակիչների հետ։

Armenian President Vahagn Khachaturyan has said that peace between Armenia and Azerbaijan will come only when mutual trust between the two nations and their peoples is restored. Speaking to journalists in Kirants, Tavush Province, after returning from an official visit to Georgia, he stressed that this process will take time.
“Peace will be possible when mutual trust is re-established between our two nations. It’s a matter of time. As political leaders, we must ensure the proper political and legal mechanisms are in place to achieve such an outcome,” he said, according to Armenpress.
Khachaturyan noted that the bilateral legal process is already underway, with both countries having recognized each other’s territorial integrity and sovereignty. The final stage, he said, will be when both nations’ citizens can overcome existing hardships and build mutual understanding.
“No one can say exactly when that will happen. Of course, I would like it to happen quickly, but the key is for both governments to create favorable conditions and foster communication. They must not fear internal dissent,” he added, expressing optimism about its feasibility.
He also emphasized that the world’s nations all face common challenges, including climate change, peace, artificial intelligence, and technological shifts, and overcoming these requires collective effort.
“These are global issues that demand collective work. No one can isolate themselves. And cooperation with neighbors in this regard can and should be much easier and more effective,” the president stated.
Khachaturyan was in Georgia from November 19 to 20 on an official visit. He met with Georgian President Mikheil Kavelashvili, Parliament Speaker Shalva Papuashvili, and Prime Minister Irakli Kobakhidze in Tbilisi. On his return, he stopped in Kirants, Tavush, where he reviewed ongoing projects and spoke with local residents.