Աստանայում կայացած բանակցությունների ավարտին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որով կողմերը պայմանավորվել են հաստատել ռազմավարական գործընկերություն։
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները դուրս են գալիս ռազմավարական գործընկերության մակարդակի: Այդ մասին հայտնել են Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունից, գրում է Sputnik Արմենիան։
Բանակցությունների ավարտին ստորագրվել են մի շարք փոխհամաձայնագրեր։ Դրանք ներառում են՝ գաղտնի տեղեկությունների փոխանցման, օգտագործման, պահպանման և պաշտպանության վերաբերյալ համաձայնագիր, ինչպես նաև երկու երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների շենքերի կառուցման նպատակով հողամասերի փոխադարձ տրամադրման մասին փաստաթուղթ։
Կողմերը հաստատել են նաև 2026-2030 թվականների համար Հայաստան-Ղազախստան առևտրատնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզը, որը ներառում է փոխգործակցության ընդլայնման հստակ ուղղություններ և քայլեր։
Բացի այդ, ստորագրվել են փոխըմբռնման հուշագրեր և համագործակցության այլ փաստաթղթեր՝ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, տնտեսության, առողջապահության, մշակույթի, գիտության և կրթության ոլորտներում՝ ներառելով համապատասխան նախարարություններն ու գերատեսչությունները։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 20-ին պաշտոնական այցով մեկնել է Ղազախստան։ Նոյեմբերի 21-ին նա Աստանայում հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի նախագահի հետ, որի ընթացքում տեղի են ունեցել բանակցությունները։

At the conclusion of negotiations held in Astana, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev signed a joint declaration affirming their decision to elevate bilateral relations to the level of a strategic partnership.
Аs Sputnik Armenia reported, citing Kazakhstan’s presidential press service, Tokayev stated that relations with Armenia are now advancing to a strategic level.
In addition to the declaration, the parties signed several agreements, including one concerning the exchange, use, protection, and preservation of classified information. Another document formalized the mutual allocation of land plots for constructing diplomatic mission buildings.
A bilateral roadmap for trade and economic cooperation between 2026 and 2030 was also endorsed. The roadmap outlines concrete steps and directions for expanding collaboration.
Furthermore, memorandums of understanding and other cooperation agreements were signed in areas such as high-tech industry, economy, healthcare, culture, science, and education, involving relevant ministries and agencies.
Prime Minister Pashinyan arrived in Kazakhstan on an official visit on November 20. He held talks with President Tokayev in Astana on November 21.