Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին պետական այցով հրավիրել է Հայաստան։Նա այդ մասին ասել է Ղազախստանի նախագահի հետ հանդիպումից հետո մամուլի համար հայտարարությունների ժամանակ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է նաև Ղազախստանի նախագահին՝ հարգելի Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին, հրավիրել պետական այցով Հայաստանի Հանրապետություն։ Մեզ համար մեծ պատիվ կլինի Ձեզ պետական այցով ընդունել Հայաստանի Հանրապետությունում։
Ես համոզված եմ, երբ այդ այցը տեղի ունենա, մենք կկարողանանք արձանագրել, որ ընթացիկ այցի արդյունքներով արդեն իսկ մեր հարաբերությունները հասել են նոր կետի և նոր օրակարգ ձևակերպելու, այդ օրակարգը ակտիվորեն իրականացնելու հնարավորություն և աշխատանքի տարածք կունենանք»,– նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև հավելել է, որ Տոկաևին հրավիրել է մասնակցելու 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին՝ COP17-ին, որը կանցկացվի աշնանը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян пригласил президента Казахстана Касыма-Жомарта Токаева с государственным визитом в Армению. Об этом он заявил в ходе совместного выступления для прессы после переговоров, передаёт «Арменпресс».
«Для меня большая честь пригласить уважаемого Касыма-Жомарта Токаева с государственным визитом в Республику Армения. Для нас будет честью принять вас с государственным визитом», — отметил Пашинян.
Он добавил, что такой визит станет новой вехой в развитии отношений и создаст возможности для формирования и реализации новой повестки.
Кроме того, Пашинян пригласил Токаева принять участие в 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биоразнообразии (COP17), которая пройдёт в Армении осенью 2026 года.
В рамках визита Пашинян также встретится с премьер-министром Казахстана Олжасом Бектеновым и председателем Мажлиса Ерланом Кошановым.