Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանն ասել է, որ ԱՄՆ–ն ունի անհրաժեշտ լծակներ, որ հարկադրի Բաքվին վերադարձնել հայ գերիներին։
«Ամերիկյան կողմին դիմելն այս աշխարահաքաղաքական իրողության մեջ համարում եմ ճիշտ քայլ: Կարծում եմ՝ ամերիկյան կողմն ունի անհրաժեշտ լծակներն ու խթանիչները, որ համոզի ու հարկադրի Ադրբեջանի իշխանություններին վերադարձնել հայ գերիներին»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նրա գնահատմամբ՝ ԱՄՆ-ն կրում է առանցքային ու հատուկ պատասխանատվություն գերիների վերադարձի հարցում, քանի որ նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը հատուկ պայմանագրային դրույթ չի նախատեսել վերադարձի վերաբերյալ։
«Գերիների վերադարձը մարդասիրական խնդիր է, ցանկացած իրական ու երկարատև խաղաղություն հնարավոր է միայն մարդասիրական հարցերի լուծման, հասարակությունների միջև վստահության ամրապնդման և արդարության ճանապարհով: Եթե այս սկզբունքները չեն պահպանվում, ապա խաղաղությունն իրատեսական ու մնայուն չէ: Այստեղ կարևորը հենց քաղաքակամ կամքի առկայությունն է։ Եթե այդ կամքը ձևավորվի ու ամերիկյան կառավարությունն այս հարցի վրա ցանկանա ռեսուրսներ ծախսել՝ այն համարելով կարևոր խնդիր, վստահ եմ՝ կարճ ժամկետներում խնդիրն իր հանգուցալուծումը կստանա»,–ասել է նա։
Սահակյանը հիշեցրել է՝ 2022 թվականին Ջերմուկում Հայաստանի սուվերեն տարածքից գերեվարված 33 հայերի վերադարձի գործընթացում ԱՄՆ-ի կողմից ցուցաբերված աջակցությունը խոսում է այդ պետության հնարավորությունների մասին, քանի որ խնդիրը լուծվել է ընդամենը երկու շաբաթում։
«Դրական բնութագրիչ է այն, որ ամերիկյան կողմը հրապարակային է խոսում իր հանձնառության վերաբերյալ։ Եթե հարցի լուծման բանալին հստակ չլիներ ամերիկյան կառավարության համար, հրապարակային չէին խոսի գերիների վերադարձի հարցում իրենց ներգրավվածության մասին: Եթե արդեն իսկ հրապարակային խոսվում է, դրական նշան է ու, իմ կանախատեսումներով, կարող ենք ունենալ տեղաշարժ»,–ասել է նա։

22 Ноябрь 2025 - 07:35 AMT
Согласно заявлению представителя интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека Сирануш Саакян, Соединённые Штаты располагают необходимыми рычагами давления на Азербайджан для возвращения армянских пленных.
«В условиях текущей геополитической обстановки считаю обращение к американской стороне правильным шагом. Думаю, США имеют нужные рычаги и стимулы, чтобы убедить и принудить власти Азербайджана вернуть армянских пленных», — сказала она в беседе с «Aysor.am ».
По её словам, США несут особую и ключевую ответственность по вопросу возвращения пленных, поскольку предварительно согласованное мирное соглашение не предусматривало отдельного договорного положения на этот счёт.
«Возвращение пленных — это гуманитарный вопрос. Любой реальный и долговечный мир возможен только через решение гуманитарных проблем, укрепление доверия между обществами и справедливость. Без соблюдения этих принципов мир не может быть ни реалистичным, ни устойчивым. Здесь важна именно политическая воля. Если такая воля будет сформирована и американское правительство захочет потратить ресурсы на решение этой проблемы, считая её приоритетной, я уверена, что в кратчайшие сроки мы получим развязку», — отметила Саакян.
Она напомнила, что в 2022 году США оказали поддержку в процессе возвращения 33 армян, захваченных с суверенной территории Армении в районе Джермука, и вопрос был решён всего за две недели.
«Позитивным является то, что американская сторона публично заявляет о своей приверженности. Если бы у правительства США не было ясного подхода к решению этого вопроса, они бы не делали таких открытых заявлений о своей вовлечённости. То, что это звучит публично — хороший знак, и, по моим прогнозам, мы можем ожидать подвижек», — сказала она.
По сообщениям азербайджанских СМИ, обвинение требует пожизненного заключения для бывшего президента Нагорного Карабаха Араика Арутюняна, бывшего главы МИД Давида Бабаяна, экс-командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, его бывшего заместителя Давида Манукяна, а также экс-спикера парламента Арцаха Давида Ишханяна. Кроме того, прокуратура требует по 20 лет лишения свободы для экс-президентов Левона Гукасяна и Бако Сахакяна, а также Мадата Бабаяна и Пашаана Меликсета. Для других пленных запрошены следующие сроки: Гарик Мартиросян — 19 лет, Давид Алавердян — 18 лет, Левон Бабаян — 17 лет, Василий Бегларян, Гурген Степанян и Эдик Казарян — по 16 лет.