ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության մասնաճյուղի տեսուչ Գ.Խ.-ն ձերբակալվել է խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու կասկածանքով։
Նշվում է, որ տեսուչը 2024 թվականի հունիսի 6-ից մինչև 2025 թվականի սեպտեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում, աշխատելով ընկերության մասնաճյուղերից մեկում, իրականացնում է վերահսկողություն իր սպասարկման տարածքում գտնվող մի բնակավայրի որոշ փողոցների լուսավորության էլեկտրաէներգիայի սպառման նկատմամբ։
Նշվում է, որ այդ ընթացքում Գ.Խ.-ն փոխել է հաշվառման սարքի արձանագրած իրական ցուցմունքները և համայնքապետարանին ներկայացրել է էլեկտրաէներգիայի ավելացված ծախս՝ իրականությանը չհամապատասխանող տվյալներով։
Արդյունքում, ըստ նախնական գնահատման, համայնքին պատճառվել է խոշոր չափերի հասնող գույքային վնաս՝ ընդհանուր 1 միլիոն 102 հազար 288 դրամի չափով։
Գ.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, որը վերաբերում է խոշոր չափերով խարդախությանը։
Քրեական վարույթի շրջանակում նախաքննությունը շարունակվում է՝ պարզելու կատարված հանցագործության բոլոր հանգամանքները։

Инспектор филиала компании «Электрические сети Армении» Г.Х. арестован по подозрению в мошенничестве в особо крупном размере, сообщает Следственный комитет Армении.
По данным следствия, с 6 июня 2024 года по 15 сентября 2025 года инспектор осуществлял контроль за потреблением электроэнергии уличного освещения на отдельных улицах одного из населённых пунктов.
В указанный период Г.Х. изменял реальные показания счётчиков, в результате чего в отчётах для сельской администрации указывал завышенные объемы потребления электроэнергии, не соответствующие действительности.
В результате, по предварительным расчётам, муниципалитету причинён имущественный ущерб на сумму 1 102 288 драмов.
В отношении Г.Х. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 255 Уголовного кодекса РА — мошенничество в особо крупном размере.