AntiFake.am կայքի խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «Հայաստանում ազատ խոսքի դեմ, ազատ մեդիայի դեմ հետապնդումները շարունակվում են»։
«Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանն անազատության մեջ են արդեն 9 օր։
AntiFake.am-ի ողջ տեխնիկան առգրավված է արդեն 9 օր։
Լրատվականի գործունեության եռօրյա փաստացի դադարից հետո մեր աջակիցների շնորհիվ ձեռք բերված տեխնիկայի շնորհիվ մեր աշխատանքները շարունակվում են, բայց ոչ ամբողջ ծավալով։
Հայաստանում ազատ խոսքի դեմ, ազատ մեդիայի դեմ հետապնդումները շարունակվում են և այս պահին մենք այդ հետապնդումների ուղիղ թիրախում ենք։ Իհարկե սա էլ կանցնի, քանի որ սեղմված զսպանակը մի օր պայթում է։ Բայց այս ապօրինությունների մասին բարձրաձայնելն օգնելու է մոտեցնել այդ սպասված օրը։
նների մասին բարձրաձայնելն օգնելու է մոտեցնել այդ սպասված օրը»,- գրել է նա։
Նոյեմբերի 13-ի վաղ առավոտյան ԱԱԾ դիմակավորված ծառայողները խուզարկություն են իրականացրել «Իմնեմինի» փոդքասթի համահեղինակ Վազգեն Սաղաթելյանի բնակարանում, ինչպես նաև Նարեկ Սամսոնյանի տանը։ Նրանք ձերբակալվել են, իսկ հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 14-ին, կալանավորվել։
Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանը մեղադրվում են խուլիգանություն կատարելու մեջ։ Նրանց ձերբակալումը տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից ներկայացված հաղորդման հիման վրա։

22 Ноябрь 2025 - 10:06 AMT
Главный редактор сайта AntiFake.am Астхик Матевосян заявила, что её команда находится под прямым давлением со стороны властей, а действия против сайта и сотрудников являются продолжением репрессий против свободной прессы.
«Нарек Самсонян и Вазген Саятелян уже девятый день в заключении. Вся техника AntiFake.am уже 9 дней конфискована.
Благодаря поддержке наших сторонников, мы смогли частично восстановить работу редакции с новой техникой, но не в полном объёме.
В Армении продолжаются преследования за свободу слова, за независимую прессу. И мы сейчас в центре этой атаки. Конечно, и это пройдёт — потому что сжатая пружина в какой-то момент взрывается. Но говорить об этих беззакониях — это способ приблизить тот день», — написала она.
13 ноября рано утром сотрудники СНБ в масках провели обыски в доме соавтора подкаста «Имнемини» Вазгена Саятеляна и журналиста Нарека Самсоняна. Оба были задержаны, а 14 ноября по решению суда — арестованы.
Они обвиняются в хулиганстве, поводом для задержания стало заявление, поданное председателем парламента Аленом Симоняном.