Հայ փորձագետներն ադրբեջանական կողմին առաջարկել են թույլատրել Բաքվում այցելել հայ գերիներին, սակայն առաջարկը մերժվել է։ Այդ մասին հրավիրված ասուլիսին ասել է Բաքվից վերադարձած խմբի անդամ՝ Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը։ Նա նշել է, որ իրենց համար առաջնահերթություն է եղել ոչ թե տեսակցել հայ գերիներին, այլ որ վերադարձի առումով առաջընթաց լինի։
«Հիմնականում այդ հարցին է անդրադարձ եղել ադրբեջանական կողմից։ Գերիների վերադարձի հարցը քննարկվում է, միգուցե այն որոշակի լուծում ստանա, բայց թե երբ, ոնց և ինչպիսի լուծում դա կլինի՝ երևի կտեսնենք մոտակա ժամանակներում։ Որոշ մանրամասներ կան, բայց քանի որ դրանք վերջնական չեն, չեմ ցանկանում խոսել դրանց մասին»,- ասել է Նավասարդյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նավասադրյանը նշել է, որ գերիների հարցով ինչպիսի էմոցիոնալ վերաբերմունք Հայաստանի հասարակության շրջանում կա նույնպիսին Ադրբեջանի հասարակության շրջանում է, որոնք մտածում են, որ գերեվարվածները պատասխանատու են շատ հարցերի համար։

Глава Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, один из членов армянской делегации, посетившей Баку, заявил, что они предлагали азербайджанской стороне разрешить встречу с армянскими пленными, но получили отказ. По его словам, приоритетом делегации было добиться прогресса в вопросе возвращения пленных, а не просто их навестить.
«Обсуждение вопроса возвращения пленных продолжается. Возможно, вскоре мы увидим определённое решение, но когда, каким образом и в каком виде — пока неизвестно. Есть некоторые детали, но поскольку они ещё не окончательны, я не хотел бы о них говорить», — отметил Навасардян, передаёт Aysor.am .
Он также подчеркнул, что аналогичная эмоциональная реакция на тему пленных существует и в азербайджанском обществе, где считают, что захваченные лица несут ответственность за многие события.
По данным азербайджанских СМИ, прокуратура требует пожизненного заключения для бывших лидеров Нагорного Карабаха, включая экс-президента Араика Арутюняна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна и других. Для ряда пленных запрошены сроки от 16 до 20 лет.