2026 թվականի հունվարի 1-ից ուժը կորցրած են ճանաչվելու ԱԱԾ հետախուզական ստորաբաժանմանը և հետախուզական գործունեությանը վերաբերող իրավակարգավորումները: Առաջարկում է փոփոխություններ և լրացումներ կատարել «Ազգային անվտանգության մարմինների մասին» օրենքում՝ առավել հստակ ամրագրելով ազգային անվտանգության մարմինների կողմից իրականացվող արտաքին հակահետախուզական լիազորությունները:
Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Եսայի Մկրտչյանը, ներկայացնելով առաջարկվող փոփոխությունների փաթեթը, նշել է, որ wրոշակիորեն կպարզեցվի սահմանապահ զորքերում և հատուկ ստորաբաժանումներում ծառայության անցնելու ընթացակարգը:
ԱԱԾ-ում կադրային համալրման գործընթացի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով մասնագիտական հատուկ գիտելիքներ, հմտություններ եւ ունակություններ պահանջող պաշտոններում ծառայության ընդունվելու հնարավորություն կնախատեսվի 30-ից բարձր տարիք ունեցող անձանց համար:
Զեկուցողը տեղեկացրել է, որ կնախատեսվի նաեւ ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողին քրեական հետապնդման ենթարկվելու դեպքում կադրերի տրամադրության տակ գտնվելու ամբողջ ժամանակահատվածում պաշտոնական դրույքաչափի 50 տոկոսի չափով ամսական հատուցում վճարելու պահանջ:
Նախագծերի ընդունման արդյունքում վարչապետի կողմից կսահմանվի նաև հետախուզական և հակահետախուզական մարմինների համագործակցության կարգը: Կկանոնակարգվի ազգային անվտանգության մարմինների կողմից տարբեր տեղեկատվական համակարգերից օգտվելու գործընթացը:
Հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ օրենքների նախագծերն առաջարկվել է ընդգրկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

24 Ноябрь 2025 - 13:54 AMT
Армения намерена упростить порядок прохождения службы в погранвойсках и спецподразделениях, расширить допуск по возрасту и обновить нормы разведдеятельности.
С 1 января 2026 года утратят силу правовые положения, касающиеся разведподразделений Службы национальной безопасности (СНБ) и разведдеятельности. В проекте изменений в закон «Об органах национальной безопасности» предлагается чётко закрепить внешние контрразведывательные полномочия СНБ.
Заместитель директора СНБ Есаи Мкртчян, представляя пакет поправок, сообщил, что будет упрощён порядок прохождения службы в пограничных войсках и спецподразделениях.
Для повышения эффективности кадрового набора предусматривается возможность принимать на службу в должности, требующие специальных знаний, навыков и умений, лиц старше 30 лет.
Мкртчян также сообщил, что в случае привлечения сотрудника СНБ к уголовной ответственности, ему будет выплачиваться ежемесячное вознаграждение в размере 50% от должностного оклада за весь период нахождения в распоряжении кадрового резерва.
После принятия пакета премьер-министр утвердит порядок взаимодействия разведывательных и контрразведывательных структур. Также будет упорядочен доступ СНБ к различным информационным системам.
Комиссия дала положительное заключение, и законопроекты предложено включить в повестку ближайших заседаний Национального собрания.