Նոյեմբերի 24-ին ՀՀ–ն պաշտոնապես ստանձնել է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ) մասնակից պետությունների 30-րդ համաժողովի Ընդհանուր հարցերով հանձնաժողովի նախագահությունը, հայտնում է Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանությունը։
Նախագահության ստանձնման կապակցությամբ ՔԶԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Վիկտոր Բիյագովը ընդգծել է. «Հայաստանի համար մեծ պատիվ է ստանձնել այս պատասխանատու պաշտոնը։ Մեր նախագահությունն արտացոլելու է Հայաստանի անվերապահ նվիրումը Քիմիական զենքի կոնվենցիայի առաջնային նպատակներին։ Հայաստանը պատրաստ է ներդնելու իր փորձը տարաձայնությունները կամրջելու և կառուցողական լուծումներ գտնելու հարցում»։
Ընդհանուր հարցերով հանձնաժողովը համաժողովի առանցքային մարմիններից է, որում ընդգրկված են բոլոր մասնակից պետությունները։ Այստեղ քննարկվում են այն բովանդակային առաջնահերթ հարցերը, որոնց շուրջ կողմերը մինչ այդ միաձայնության չեն հասել՝ պայմանավորված դրանց զգայուն բնույթով։
Հանձնաժողովի հիմնական առաքելությունն է վերլուծել իրեն փոխանցված առաջարկները և բանակցությունների միջոցով ձգտել բոլոր կողմերի համար ընդունելի համաձայնությունների ձեռքբերմանը։
Հայաստանին, որպես հանձնաժողովի նախագահող երկրի, վերապահված է կազմակերպչական և համակարգման ամբողջ պատասխանատվությունը՝ ուղղված կողմերի ներգրավմանը քննարկումների և բանակցությունների գործընթացում։ Նախագահող երկիրը նաև առանցքային դեր է խաղում ոչ պաշտոնական խորհրդակցությունների կազմակերպման և գործընթացների համադրության գործում։

25 Ноябрь 2025 - 08:36 AMT
24 ноября Армения официально возглавила Генеральный комитет 30-й конференции государств-участников Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО), сообщает посольство Армении в Нидерландах.
По случаю назначения постпред Армении при ОЗХО, посол Виктор Биягов, заявил: «Для Армении — большая честь занять эту ответственную должность. Наше председательство отразит безоговорочную приверженность Армении основным целям Конвенции о запрещении химического оружия. Мы готовы применить наш опыт для преодоления разногласий и поиска конструктивных решений».
Генеральный комитет является одним из ключевых органов конференции, в который входят все государства-участники. Здесь рассматриваются приоритетные вопросы, по которым стороны ранее не смогли достичь единогласия из-за их чувствительного характера.
Основная задача комитета — анализ представленных предложений и достижение приемлемых соглашений через переговоры.
Как председательствующее государство, Армения несёт полную ответственность за организацию и координацию работы комитета, вовлечение всех сторон в обсуждения и переговоры. Председатель также играет важную роль в проведении неформальных консультаций и согласовании процессов.