Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը չի մասնակցի վաղը խորհրդարանում նախատեսված լսումներին, որոնք նվիրված են քաղբանտարկյալների թեմային։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ Աննա Վարդապետյանն իր բացակայությունը պատճառաբանել է զբաղվածությամբ։
«Աննա Վարդապետյանը չի մասնակցի քաղբանտարկյալների հարցով վաղը խորհրդարանում սպասվող լսումներին: Որպես պատճառաբանություն նշել է, որ զբաղված է։
Բնական է: Հո՞ ՔՊ-ի հրավիրած լսումները չեն, որ Վարդապետյանը թողնի իր բոլոր գործերը, ներկայանա ԱԺ ու աջ և ձախ իշխող խմբի պատգամավորներին զեկուցի, որ ամեն ինչ վերահսկողության տակ է, ամեն ինչ նրանց սրտով է։
Հո՞ հերթական ընդդիմադիր պատգամավորին անձեռնամխելիությունից զրկելու հարց չէ, որ Աննա Վարդապետյանը շատպի ԱԺ։
Մի խոսքով, զարմանալի կլիներ եթե Աննա Վարդապետյանը ներկայանար ԱԺ ու փորձեր հիմնավորել, որ ՀՀ-ում քաղաքական հետապմդման ենթրակվողներ չկան»,- գրել է Քրիստինե Վարդանյանը։
Նոյեմբերի 26-ին՝ ժամը 11։00-ին, ԱԺ-ում հրավիրվել են քաղբանտարկյալների վերաբերյալ լսումներ՝ միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների, պատգամավորների մասնակցությամբ։

25 Ноябрь 2025 - 14:08 AMT
Генеральный прокурор Анна Вардапетян не примет участия в слушаниях, запланированных на завтра в Национальном собрании Армении, посвящённых теме политзаключённых. Об этом сообщила депутат фракции «Айастан» Кристине Варданян на своей странице в Facebook.
По словам Варданян, Вардапетян объяснила своё отсутствие занятостью.
«Анна Вардапетян не примет участия в парламентских слушаниях по вопросу политзаключённых. В качестве причины указала занятость.
Что ж, это ведь не слушания, созванные фракцией правящей партии, чтобы Вардапетян отложила все дела и пришла в парламент заверить, что всё под контролем и всё устраивает их.
Это ведь не вопрос о лишении иммунитета очередного оппозиционного депутата, ради которого Вардапетян срочно явилась бы в парламент.
В общем, было бы удивительно, если бы она пришла в НС и попыталась доказать, что в Армении нет политических преследований», — написала Варданян.
Слушания по теме политзаключённых состоятся 26 ноября в 11:00 в Национальном собрании с участием представителей международных организаций и депутатов.