Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը Վրաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Վրաստանի տարածքային զարգացման նախարար Կախաբեր Գուլեդանիի հետ հանդիպմանն առաջարկել է առաջարկել է երկու երկրների համայնքապետերի համար շփումների հարթակ ստեղծել:
Հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են տարածքային և տեղական ինքնակառավարման ոլորտներին վերաբերող հարցեր՝ մասնավորապես կենտրոնացված լիազորությունների ապակենտրոնացման ընթացիկ գործընթացը։
Քանի որ Վրաստանը ևս շարժվում է նույն ուղղությամբ, առանձնացվել են այն հիմնական մարտահրավերները, որոնք ծագում են նման բարեփոխումների իրականացման ժամանակ։
Գուլեդանին հատուկ հետաքրքրվել է Հայաստանի համայնքների խոշորացման փորձով՝ տեղեկանալով դրա արդյունավետությանը և գործնական արդյունքներին։
Կողմերն անդրադարձել են նաև համայնքային ենթակառուցվածքների ծրագրերի իրագործմանը, դրանց վերահսկողության ու մշտադիտարկման մեխանիզմներին։
Նախարար Խուդաթյանն իր հերթին վրացի գործընկերոջը ներկայացրել է առաջարկ՝ երկու երկրների համայնքապետերի համար ստեղծել շփման հատուկ հարթակ, որն ի զորու կլինի նպաստել ձևավորված երկկողմ կապերի զարգացմանն ու խորացմանը։

В рамках рабочего визита в Грузию министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян встретился с министром регионального развития и инфраструктуры Грузии Кахабером Гуледани.
На встрече обсуждались вопросы территориального управления и местного самоуправления, в частности процесс децентрализации ранее централизованных полномочий.
Поскольку Грузия также движется в этом направлении, стороны выделили основные вызовы, с которыми сталкиваются при реализации подобных реформ.
Министр Гуледани проявил особый интерес к опыту Армении в вопросе укрупнения общин, запросив информацию об эффективности и практических результатах этого процесса.
Стороны также обсудили реализацию программ по развитию коммунальной инфраструктуры и механизмы их контроля и мониторинга.
Министр Худатян в свою очередь предложил создать специальную платформу для общения между мэрами Армении и Грузии с целью укрепления и расширения двусторонних связей между местными органами власти.