«Մեր ձևով» շարժման ղեկավար Նարեկ Կարապետյանն արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի հայտարարություններին՝ պնդելով, որ ժամանակավոր կառավարչի նշանակվելուց հետո ՀԷՑ-ում ներդրումը երկու անգամ քիչ են արել։ Այդ մասին նա ասել է ֆեյսբուքյան եթերում։
Նա նաև գրել է, որ Պետրոսյանի «նստելը ՀԷՑ–ում հարկատուների վրա $12 մլն է նստել»։
« Մեր շահույթից հաստատված գումարներով նախատեսված 46 մլրդ դրամից արել են 23 մլրդ դրամ ներդրում։ Երկրում 26 մլրդ քիչ ներդրում է արվել, որից մոտ 5 մլրդ քիչ է գնացել հարկատուների հաշվին։ Հարկատուների վրա նստել է ևս 12 մլն դոլար Ռոմանոս Պետրոսյանի նստելը ՀԷՑ»,-նշել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա պնդմամբ՝ այս տարի Հայաստանը զրկվել է արդեն մոտ 50 միլիոն դոլարի ներդրումից, ինչը, ըստ նրա, պայմանավորված է «քաղաքական արկածախնդրությամբ»։
Նախագահը անդրադարձել է նաև վարչապետի ու ժամանակավոր կառավարիչ Պետրոսյանի կողմից արված հայտարարություններին՝ որոնք վերաբերում են ՀԷՑ-ի կողմից կցորդիչների կրկնակի բարձր գնով ձեռքբերմանը և փողերի լվացման մեղադրանքներին։
«Մեր ընկերությունը իր միջոցներով է այդ գնումը կատարել, այն մեր փողն է, սակագնի փողը չէ։ Սակագինը վերադարձվում է 20 տարի հետո։ Իսկ փողերի լվացումը շատ տեղեր կտեսնենք, օրինակ՝ տարբեր կուսակցություններ կան, որոնց անդամները չգիտեն, որ այդ կուսակցությանը գումար են փոխանցել։ Լրատվամիջոցներ կան, որ, օրինակ, զանգում են իշխող կուսակցության անդամին, հարցնում են, թե արդյո՞ք տեղյակ է, որ այդ կուսակցությանը գոմար է փոխանցել, ասում է՝ ոչ։ Այ դա է փողերի լվացումը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Կարապետյանը նաև հակադարձել է Ռոմանոս Պետրոսյանի այն հայտարարությանը, թե 2018-2024 թվականների ՀԷՑ-ի ամբողջ տեղեկատվական բազան անհետացել է։
«Ինքը մոռանում է ասել, որ ջնջվելուց հետո վերականգնվել է, իսկ վերականգնվել է նրա համար, որ իմ կողմից եղել է խիստ ցուցում, նաև իմ կողմից նախաձեռնված ծառայողական քննություն, որի արդյունքում 2-3 օրվա ընթացքում այդ տվյալները վերականգնվել են»,- ասել է Կարապետյանը և հորդորեց քաղաքացիներին անձամբ ուսումնասիրել իրենց տվյալները համապատասխան համակարգում՝ վստահ լինելու համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ՀԷՑ ՓԲԸ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի հետ՝ ՀԷՑ-ում իրականացվող և ընթացքի մեջ եղող աշխատանքների վեաբերյալ: Պետրոսյանը նախ տեղեկացրել է, որ բարձր ղեկավարության, մասնաճյուղի տնօրենների, գլխավոր տնօրենի, տեղակալների պարգևավճարներից կամովին հրաժարվելու արդյունքում մի քանի տասնյակ միլիոն դրամի խնայողություններ են ձևավորվել:

Руководитель движения «По-своему» Нарек Карапетян прокомментировал заявления премьер-министра Никола Пашиняна и временного управляющего ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) Романоса Петросяна. Он заявил, что после назначения Петросяна инвестиции в компанию сократились вдвое. Об этом Карапетян сообщил в прямом эфире на Facebook.
Он также написал, что «пребывание Петросяна в ЭСA обошлось налогоплательщикам в 12 миллионов долларов».
«Из утвержденных 46 млрд драмов прибыли было инвестировано лишь 23 млрд. В стране недосчитались 26 млрд драмов инвестиций, из которых около 5 млрд — за счёт налогоплательщиков. Пребывание Романоса Петросяна в ЭСA стоило налогоплательщикам еще 12 млн долларов», — отметил он, сообщает «Panorama.am ».
По его словам, Армения в этом году уже лишилась около 50 миллионов долларов инвестиций, что он объясняет «политическим авантюризмом».
Карапетян также прокомментировал заявления премьер-министра и Петросяна о том, что ЭСA приобретала соединители по завышенным ценам, а также о якобы имевшем место отмывании средств.
«Наша компания осуществила эти закупки за собственные средства — это наши деньги, а не тарифные. Средства по тарифу возвращаются в течение 20 лет. А отмывание денег можно увидеть в других местах. Например, есть партии, члены которых даже не знают, что делали пожертвования. Есть СМИ, которые звонят членам правящей партии и спрашивают, знают ли они о перечислениях, а они отвечают “нет”. Вот это и есть отмывание средств», — говорится в записи.
Он также опроверг заявление Романоса Петросяна о том, что за 2018–2024 годы вся информационная база ЭСA якобы была утрачена.
«Он забывает сказать, что после удаления данные были восстановлены. Это произошло благодаря моему строгому указанию и начатой мною служебной проверке, в результате которой за 2–3 дня вся информация была восстановлена», — отметил Карапетян, призвав граждан самостоятельно проверить свои данные в соответствующей системе для уверенности.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее провёл рабочую встречу с временным управляющим ЭСA Романосом Петросяном, в ходе которой обсуждались текущие работы в компании. Петросян сообщил, что за счёт добровольного отказа руководства от премий были сэкономлены десятки миллионов драмов. Комиссия по регулированию общественных услуг лишила компанию «Ташир Капитал» лицензии на управление ЭСA. В течение следующих трёх месяцев правительство будет вести переговоры с советом директоров компании о передаче прав собственности. Если договорённость не будет достигнута, государство может изъять имущество по праву приоритетного интереса.