ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանն ԱԺ–ում լսումների ժամանակ հայտարարել է, որ ՀՀ–ում կա 60-ից ավելի քաղաքացի, որոնք ենթարկվել են քրեական հետապնդման քաղաքական շարժառիթներով, որոնցից մոտ 40-ը դեռ գտնվում են կալանքի տակ։ Լսումներում քննարկվում է «ՀՀ-ում առկա քաղբանտարկյալների և նրանց խախտված իրավունքների վերականգնման մասին» հայտարարության նախագիծը։
Նրա խոսքով` Հայաստանը վերածվել է քաղաքական ճնշումների և հաշվեհարդարի գործիքի, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Իշխանությունը միայն ծառայում է վախի մթնոլորտ ստեղծելուն և իրենց իշխանությունը ամեն գնով պահելու համար իրավական պետության հիմքերի կործանմանը։ Հայաստանում չեն գործում իրավունքի պաշտպանության մեխանիզմները, իսկ քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքները հռչակող օրենքները դարձել են հռչակագրային փաստաթղթեր», – նշել է Վարդանյանը։
Նա հիշեցրել է, որ բանտարկված են Հայ առաքելական եկեղեցու սպասավորներ, ընդդիմադիր համայնքի ղեկավարներ, Արցախի նախկին իշխանության ներկայացուցիչները և այլն։ Նա ընդգծեց, որ բոլորը ԵԽԽՎ-ի 2012 թվականին ընդունված բանաձևով համապատասխանում են քաղբանտարկյալի կարգավիճակին։
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը չի մասնակցում նիստին, թեև հրավիրվել էր։
Նոյեմբերի 20-ին ՀՀ դատախազության շենքի առջև մի խումբ քաղաքացիներ ու ընդդիմադիր կուսակցություններ իրականացրել են բողոքի ակցիա՝ քաղբանտարկյալների ազատ արձակման պահանջով։
Ակցիայի ժամանակ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հայտնել է, որ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության հետ համատեղ շրջանառության մեջ է դրվել «ՀՀ-ում քաղբանտարկյալների և նրանց իրավունքների պաշտպանության մասին» հայտարարության նախագիծ։ Լսումները նախատեսված են նոյեմբերի 26-ին։ Դրանց հրավիրվել են նաև մի շարք միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ՝ նպատակ ունենալով տեղյակ պահել նրանց Հայաստանի իրավիճակի մասին։ Հրավերը փոխանցվել է նաև գլխավոր դատախազին։

During a parliamentary hearing, Elinar Vardanyan, a lawmaker from the opposition Hayastan faction, stated that more than 60 individuals in Armenia have faced politically motivated criminal prosecution, with about 40 still in detention. The hearing addressed a draft declaration on political prisoners and the restoration of their violated rights.
Vardanyan claimed that Armenia has become “a tool for political pressure and retribution,” as reported by Sputnik Armenia.
“The authorities aim to create an atmosphere of fear and maintain power at any cost, even at the expense of dismantling the foundations of a legal state. There are no functioning mechanisms for legal protection, and laws proclaiming civil and political rights have become empty declarations,” she said.
She pointed out that the imprisoned include members of the Armenian Apostolic clergy, opposition local leaders, and former officials from Artsakh. She emphasized that all of them meet the Council of Europe’s 2012 criteria for being recognized as political prisoners.
Prosecutor General Anna Vardapetyan, though invited, did not attend the hearing.
On November 20, opposition parties and citizens held a protest outside the Prosecutor General’s Office, demanding the release of political prisoners. During the rally, Artsvik Minasyan, secretary of the Hayastan faction, announced that a draft declaration on political prisoners and their rights has been submitted jointly with the I Have Honor faction. The hearings were scheduled for November 26 and international organizations were invited to observe. The Prosecutor General also received an invitation.