ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանն ԱԺ–ում լսումների ժամանակ հայտարարել է, որ ՀՀ–ում կա 60-ից ավելի քաղաքացի, որոնք ենթարկվել են քրեական հետապնդման քաղաքական շարժառիթներով, որոնցից մոտ 40-ը դեռ գտնվում են կալանքի տակ։ Լսումներում քննարկվում է «ՀՀ-ում առկա քաղբանտարկյալների և նրանց խախտված իրավունքների վերականգնման մասին» հայտարարության նախագիծը։
Նրա խոսքով` Հայաստանը վերածվել է քաղաքական ճնշումների և հաշվեհարդարի գործիքի, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Իշխանությունը միայն ծառայում է վախի մթնոլորտ ստեղծելուն և իրենց իշխանությունը ամեն գնով պահելու համար իրավական պետության հիմքերի կործանմանը։ Հայաստանում չեն գործում իրավունքի պաշտպանության մեխանիզմները, իսկ քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքները հռչակող օրենքները դարձել են հռչակագրային փաստաթղթեր», – նշել է Վարդանյանը։
Նա հիշեցրել է, որ բանտարկված են Հայ առաքելական եկեղեցու սպասավորներ, ընդդիմադիր համայնքի ղեկավարներ, Արցախի նախկին իշխանության ներկայացուցիչները և այլն։ Նա ընդգծեց, որ բոլորը ԵԽԽՎ-ի 2012 թվականին ընդունված բանաձևով համապատասխանում են քաղբանտարկյալի կարգավիճակին։
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը չի մասնակցում նիստին, թեև հրավիրվել էր։
Նոյեմբերի 20-ին ՀՀ դատախազության շենքի առջև մի խումբ քաղաքացիներ ու ընդդիմադիր կուսակցություններ իրականացրել են բողոքի ակցիա՝ քաղբանտարկյալների ազատ արձակման պահանջով։
Ակցիայի ժամանակ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հայտնել է, որ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության հետ համատեղ շրջանառության մեջ է դրվել «ՀՀ-ում քաղբանտարկյալների և նրանց իրավունքների պաշտպանության մասին» հայտարարության նախագիծ։ Լսումները նախատեսված են նոյեմբերի 26-ին։ Դրանց հրավիրվել են նաև մի շարք միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ՝ նպատակ ունենալով տեղյակ պահել նրանց Հայաստանի իրավիճակի մասին։ Հրավերը փոխանցվել է նաև գլխավոր դատախազին։

Во время парламентских слушаний депутат Национального собрания Армении Элинар Варданян сообщила, что в стране насчитывается более 60 граждан, подвергшихся уголовному преследованию по политическим причинам, из них около 40 продолжают находиться под арестом. Слушания были посвящены проекту заявления «О наличии политзаключённых в Армении и восстановлении их нарушенных прав».
По её словам, Армения превратилась в «инструмент политического давления и расправы», передаёт Sputnik Армения.
«Власть занимается созданием атмосферы страха и разрушением правового государства ради удержания власти любой ценой. Механизмы защиты прав не работают, а законы, провозглашающие политические и гражданские свободы, превратились в декларации», — отметила она.
Варданян напомнила, что среди арестованных есть священнослужители Армянской апостольской церкви, оппозиционные главы общин и представители бывших властей Арцаха. Она подчеркнула, что все они соответствуют критериям политзаключённого, утверждённым ПАСЕ в 2012 году.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян, несмотря на приглашение, на слушания не явилась.
20 ноября у здания Генпрокуратуры Армении прошла акция протеста с участием оппозиционных партий и граждан с требованием освободить политзаключённых. Во время митинга секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян сообщил, что совместно с фракцией «Имею честь» в парламент внесён проект заявления о политзаключённых и защите их прав. Слушания назначены на 26 ноября, приглашения были направлены и международным организациям, а также Генпрокуратуре.