Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «ՀՀ և Եվրոպական միության միջև ԵՄ ճգնաժամային կառավարման գործողություններում Հայաստանի մասնակցության շրջանակը սահմանելու մասին» համաձայնագրի վավերացման նախագիծը։ Նախագիծը դրական եզրակացություն է ստացել։
Նախագիծը ներկայացրել է Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը։ Նրա ներկայացմամբ՝ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի հունիսի 30-ին և նախատեսում է ամրագրել Հայաստանի ներգրավվածության ընդհանուր սկզբունքները ԵՄ ճգնաժամային գործողություններին՝ բացառելով անհրաժեշտությունը յուրաքանչյուր առանձին առաքելության համար պայմաններ սահմանելու, հայտնում է Արմենպրեսը։
Սաֆարյանն ընդգծել է, որ այս համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս Հայաստանին օգտվելու Եվրամիության փորձից և կարողություններից՝ ճգնաժամային իրավիճակների կառավարման ոլորտում։
«Վերջին տարիներին Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը ընդգրկել է նաև անվտանգային և պաշտպանական ոլորտներ, ինչը դարձնում է համաձայնագրի վավերացումը կարևոր քայլ համագործակցության խորացման ուղղությամբ», – նշել է Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով՝ նման ձևաչափով համագործակցությունը կնպաստի Հայաստանի համապատասխան պետական կառույցների և ԵՄ մարմինների փոխգործակցության ամրապնդմանը, կդյուրացնի համագործակցությունը ապագա նախաձեռնությունների շրջանակում, ինչպես նաև կստեղծի հստակ իրավական հիմք՝ Հայաստանի մասնակցության համար ԵՄ առաքելություններին։
Նա հավելել է, որ ԵՄ գործողություններին մասնակցող հայաստանյան ներկայացուցիչների կարգավիճակը կկարգավորվի գործող ուժերի կարգավիճակի համաձայնագրերով, առաքելության կարգավիճակի մասին փաստաթղթերով կամ կողմերի միջև ձեռք բերված այլ պայմանավորվածություններով։
«Համաձայնագրի կնքումը դիտարկվում է որպես Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը համահունչ՝ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման և եվրոպական չափանիշների ներդրման ուղղությամբ գործնական քայլ», – ընդգծել է Սաֆարյանը։
Փոխնախարարը նշել է նաև, որ արդեն այս տարվա հունիսի 30-ին Հայաստանը ստացել է ծանուցում՝ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերի ավարտի վերաբերյալ։

The Standing Committee on European Integration has issued a positive opinion on the ratification of the agreement “On defining the framework of Armenia’s participation in EU crisis management operations.” The draft was presented by Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan.
Safaryan stated that the agreement, signed on June 30, 2025, sets out general principles for Armenia’s involvement in EU crisis operations, eliminating the need to negotiate terms for each mission individually.
He stressed that the agreement enables Armenia to benefit from the EU’s experience and capacity in managing crisis situations. “In recent years, Armenia–EU cooperation has expanded to include security and defense matters, making this agreement an important step toward deepening that partnership,” he added.
According to Safaryan, the agreement will strengthen cooperation between Armenian institutions and EU bodies, facilitate future joint initiatives, and establish a clear legal framework for Armenia’s participation in EU missions.
He also explained that the status of Armenian personnel in EU missions will be governed by force status agreements, mission-specific documents, or other mutual arrangements.
“The agreement is consistent with Armenia’s foreign policy objectives and represents a practical step toward deepening cooperation with the EU and adopting European standards,” Safaryan noted.
He further added that Armenia received confirmation on June 30 this year that the required internal procedures for the agreement to enter into force had been completed.