2024 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ԱՊՀ անդամ պետությունների միջև ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվել է մասնագիտական և բարձրագույն կրթության մատչելիություն ապահովել ԱՊՀ տարածքում։ Համաձայնագրի նպատակներից են բարձրագույն կրթության և լրացուցիչ մասնագիտական կրթության ծրագրերով մաքսային ծառայությունների համար կադրերի պատրաստման կազմակերպումը, շահագրգիռ կրթական կազմակերպությունների միջև համագործակցության զարգացման աջակցումը:
Համաձայնագրի շրջանակում նախատեսվում է մաքսային մարմինների աշխատակիցների մասնագիտական մակարդակի բարձրացում՝ մաքսային ոլորտում առաջատար փորձի ուսումնասիրմանն ուղղված միջոցառումներ կազմակերպելու միջոցով, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Բարձրագույն կրթության կրթական ծրագրերով և լրացուցիչ մասնագիտական ծրագրերով Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների մաքսային ծառայությունների համար կադրեր պատրաստելու մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 26-ի նիստում:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանի ներկայացմամբ համաձայնագրով կրթական կամ գիտական միջոցառումների կազմակերպչական ծախսերը կկատարվեն հրավիրող կառույցի կողմից:

The Armenian Parliament's Standing Committee on Economic Affairs has given a positive assessment to a draft law aimed at ratifying an agreement between CIS member states that will allow customs officers to pursue higher and professional education across the CIS.
The agreement, signed on September 27, 2024, is intended to facilitate cooperation between educational institutions and provide accessible professional development programs for customs services within the Commonwealth of Independent States.
According to Rafael Gevorgyan, Deputy Chairman of Armenia’s State Revenue Committee, organizational costs for educational or scientific events will be covered by the host institution.
The agreement promotes the exchange of best practices, aims to enhance staff qualifications, and develop joint training programs in customs affairs among participating CIS countries.