Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ութերորդ տարեդարձին նվիրված իր ելույթում ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ասել է, որ այդ փաստաթուղթը՝ ԵՄ-ի հետ համագործակցության նոր օրակարգի համադրությամբ, շարունակում է մնալ Հայաստանի բարեփոխումների հիմնական հենասյունը։
«ՀԸԳՀ-ն ստորագրումից ի վեր կարևոր դեր է խաղացել Հայաստանի զարգացման խթանման, ժողովրդավարական կառավարման բարելավման և օրենքի գերակայության առաջխաղացման գործում՝ միաժամանակ ստեղծելով խոստումնալից տնտեսական հնարավորություններ բոլոր քաղաքացիների համար»,–ասել է նա:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը և Եվրոպական միությունը համատեղ իրականացրել են բարեփոխումներ արդարադատության, հանրային կառավարման, մարդու իրավունքների և շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտներում՝ զուգահեռաբար առաջընթաց գրանցելով թվային փոխակերպման, կապակցվածության և կայուն տնտեսական զարգացման ուղղություններով:
«Այսօր մենք առիթ ունենք ոչ միայն հետ նայելու անցած ուղուն, այլև ձևակերպելու ապագա անելիքները։ Ապագա, որտեղ ՀԸԳՀ-ն՝ Հայաստան-Եվրամիություն Գործընկերության նոր օրակարգի հետ մեկտեղ հանդիսանալու է մեր բարեփոխումների ողնաշարը, զարգացման ծրագրերի ուղենիշը և միջազգային հարաբերությունների առանցքային հենարանը։ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ստեղծված գործընկերությունն այսօր արդեն անցում է կատարում նոր մակարդակի՝ պահպանելով ՀԸԳՀ-ի արժեքային հենքը և ընդլայնելով դրա քաղաքական և տնտեսական ընդգրկումը»,–նշել է փոխվարչապետը։
Իր ելույթում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսն ընդգծել է․ «Տարիների ընթացքում մեր համագործակցությունը զարգացել է՝ Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին, սոցիալ-տնտեսական կայունությանը, տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը և տարածաշրջանային կապերի խորացմանը միտված Եվրամիության շարունակական աջակցությամբ»:
Հայաստանում Դանիայի Թագավորության դեսպան Անն Թովթ Սորենսենը նշել է, որ իրենց աջակցությունը պայմանավորված է Դանիայի ներկայիս ԵՄ նախագահող երկրի կարգավիճակով։
Նա հավելել է. «Քանի որ Դանիան ներկայումս զբաղեցնում է ԵՄ նախագահությունը, մենք ուրախ ենք աջակցել այսօր անցկացվող տարեդարձի միջոցառմանը՝ Հայաստան բերելով դանիացի հիմնական բանախոս Սյուն Կնուդսենին։ Մենք բարձր ենք գնահատում այս հնարավորությունը՝ ներկայացնելու Դանիայի փորձը հանրային հատվածի նորարարությունների, ինչպես նաև հասարակության տարբեր գործընկերների հետ՝ ազգային և միջազգային մակարդակներում, համագործակցության միջոցով բարեփոխումներ առաջ տանելու և արդյունքներ ապահովելու գործում։ Այս մոտեցումը հնարավորություն է տալիս ձևավորել այնպիսի կառույցներ և լուծումներ, որոնք համահունչ են մերօրյա աշխարհի բարդությանը և կարող են նպաստել ՀԸԳՀ-ի ամբողջական ներուժի բացահայտմանը»:
ՀՀ կառավարությունը, Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակությունը և Դանիայի դեսպանությունը ս.թ. նոյեմբերի 25-ին նշել են Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ութերորդ տարեդարձը, որի հիման վրա ԵՄ-ն և Հայաստանը ամրապնդում են քաղաքական երկխոսությունը, տնտեսական համագործակցությունը և բարեփոխումների նկատմամբ հանձնառությունը։

In a speech marking the eighth anniversary of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) between Armenia and the European Union, Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said the agreement, alongside the new EU-Armenia partnership agenda, remains a central pillar of the country’s reform efforts.
“Since its signing, CEPA has played a crucial role in fostering Armenia’s development, improving democratic governance, and advancing the rule of law, while also opening promising economic opportunities for all citizens,” he stated.
Grigoryan emphasized that Armenia and the EU have jointly implemented reforms in justice, public administration, human rights, and environmental protection, while also making progress in digital transformation, connectivity, and sustainable economic development.
“Today, we not only reflect on our journey so far, but also outline the road ahead. A future where CEPA, along with the new Armenia–EU Partnership Agenda, serves as the backbone of our reform strategy, the compass for our development programs, and a key anchor in our international relations. The Armenia–EU partnership is now entering a new phase, preserving CEPA’s foundational values while expanding its political and economic scope,” he said.
Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos, also spoke at the event, stating: “Over the years, our cooperation has grown, with the EU’s continuous support aimed at Armenia’s reform agenda, socio-economic stability, economic diversification, and stronger regional connectivity.”
Danish Ambassador to Armenia, Anne Toft Sørensen, highlighted Denmark’s current role as EU presidency holder and its contribution to the event.
“Since Denmark currently holds the EU Presidency, we are pleased to support today’s anniversary celebration by bringing Danish keynote speaker Synne Knudsen to Armenia. We highly value this opportunity to share Denmark’s experience in public sector innovation and collaborative reform across national and international partners. This approach enables the creation of structures and solutions aligned with the complexities of today’s world and helps unlock CEPA’s full potential,” she noted.
The Armenian government, the EU Delegation in Armenia, and the Embassy of Denmark marked CEPA’s eighth anniversary on November 25. The agreement forms the basis for strengthened political dialogue, economic cooperation, and shared commitment to reforms between Armenia and the European Union.