ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել է, որ ՀՀ ԶՈւ–ում կանանց ներգրավումը ռազմավարական անհրաժեշտություն է։ Նա այդ մասին ասել է «Արդյունավետ պաշտպանություն, անվտանգություն և կանանց մասնակցության խթանումը ՀՀ զինված ուժերում» թեմայով քննարկման ժամանակ։
«Աշխարհի տարբեր երկրներում իրականացված ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ կանանց ու տղամարդկանց հավասարակշռված մասնակցությունը ԶՈւ-ում ավելի արդյունավետ են դարձնում այդ կառույցները, իսկ բարդ խնդիրներն ավելի մեծ հաջողությամբ են լուծվում։ ՀՀ-ում կանանց ներգրավումն անվտանգության համակարգում` մասնավորապես զինված ուժերում, չի համարվում միայն խորհրդանշական քայլ, այն ռազմավարական անհրաժեշտություն է»,- նշել է Գրիգորյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա գնահատմամբ՝ չնայած զգալի առաջընթացին, կանայք դեռևս շարունակում են մնալ փոքրամասնություն պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում, հատկապես՝ ղեկավար մակարդակում։ Նա ընդգծել է, որ ոլորտում կանանց դերի ընդլայնման ուղղությամբ կառավարությունը շարունակում է իրականացնել հետևողական քաղաքականություն։
Դրա օրինակներից մեկը կանանց կամավոր ժամկետային զինծառայության հնարավորություն տալն է, որի տևողությունը կազմում է 6 ամիս։
«Կանանց հնարավորություն է տրվում անցնել զինվորական պատրաստություն և ծառայությունը հաջողությամբ ավարտելու դեպքում ստանալ մոտ 2800 եվրոյի չափ գումար։ ՀՀ-ում կանանց ծառայության օրինակներից մեկը կանանց գումարտակի ձևավորումն է, ինչի համար հատուկ պայմաններ են ստեղծվել»,- ասել է Գրիգորյանը։
Իր խոսքում նա հավելել է, որ ժամանակակից անվտանգության համակարգերին անհրաժեշտ են բազմազան հմտություններ՝ մշակութային զգայունությունից մինչև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների իմացություն, կիբեռանվտանգություն, հոգեբանական մոտեցումներ, լեզուների տիրապետում, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համագործակցելու կարողություն։
Ներկայում Հայաստանում կանայք զբաղեցնում են գլխավոր դատախազի, արդարադատության նախարարի, ներքին գործերի նախարարի և արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավարի պաշտոնները։

Armenia’s Security Council Secretary Armen Grigoryan stated that involving women in the country’s armed forces is a strategic necessity, not merely a symbolic gesture. He made the remarks during a discussion titled “Effective defense, security, and promoting women’s participation in Armenia’s Armed Forces,” reports Sputnik Armenia.
“Studies from various countries show that gender-balanced participation in the military increases institutional effectiveness and improves problem-solving. In Armenia, women’s engagement in the security sector, particularly in the armed forces, is seen as a strategic need,” he said.
While progress has been made, Grigoryan noted that women remain a minority in the defense and security sectors, especially in leadership positions. He stressed that the Armenian government continues to pursue a consistent policy of expanding women's roles in these fields.
One example is the introduction of voluntary six-month military service for women, which offers structured training and a compensation of about 2,800 euros upon successful completion.
“Women are given the chance to undergo military training, and if they complete the service successfully, they receive around 2,800 euros. One notable example is the formation of a women’s battalion in Armenia, with special conditions created for it,” he said.
Grigoryan also emphasized that modern security systems require a wide range of skills, from cultural awareness and IT knowledge to cybersecurity, psychological insight, language proficiency, and the ability to collaborate with local governments.
Currently in Armenia, women hold top positions such as Prosecutor General, Minister of Justice, Minister of Internal Affairs, and Head of the Foreign Intelligence Service.