ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել է, որ ՀՀ ԶՈւ–ում կանանց ներգրավումը ռազմավարական անհրաժեշտություն է։ Նա այդ մասին ասել է «Արդյունավետ պաշտպանություն, անվտանգություն և կանանց մասնակցության խթանումը ՀՀ զինված ուժերում» թեմայով քննարկման ժամանակ։
«Աշխարհի տարբեր երկրներում իրականացված ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ կանանց ու տղամարդկանց հավասարակշռված մասնակցությունը ԶՈւ-ում ավելի արդյունավետ են դարձնում այդ կառույցները, իսկ բարդ խնդիրներն ավելի մեծ հաջողությամբ են լուծվում։ ՀՀ-ում կանանց ներգրավումն անվտանգության համակարգում` մասնավորապես զինված ուժերում, չի համարվում միայն խորհրդանշական քայլ, այն ռազմավարական անհրաժեշտություն է»,- նշել է Գրիգորյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա գնահատմամբ՝ չնայած զգալի առաջընթացին, կանայք դեռևս շարունակում են մնալ փոքրամասնություն պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում, հատկապես՝ ղեկավար մակարդակում։ Նա ընդգծել է, որ ոլորտում կանանց դերի ընդլայնման ուղղությամբ կառավարությունը շարունակում է իրականացնել հետևողական քաղաքականություն։
Դրա օրինակներից մեկը կանանց կամավոր ժամկետային զինծառայության հնարավորություն տալն է, որի տևողությունը կազմում է 6 ամիս։
«Կանանց հնարավորություն է տրվում անցնել զինվորական պատրաստություն և ծառայությունը հաջողությամբ ավարտելու դեպքում ստանալ մոտ 2800 եվրոյի չափ գումար։ ՀՀ-ում կանանց ծառայության օրինակներից մեկը կանանց գումարտակի ձևավորումն է, ինչի համար հատուկ պայմաններ են ստեղծվել»,- ասել է Գրիգորյանը։
Իր խոսքում նա հավելել է, որ ժամանակակից անվտանգության համակարգերին անհրաժեշտ են բազմազան հմտություններ՝ մշակութային զգայունությունից մինչև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների իմացություն, կիբեռանվտանգություն, հոգեբանական մոտեցումներ, լեզուների տիրապետում, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համագործակցելու կարողություն։
Ներկայում Հայաստանում կանայք զբաղեցնում են գլխավոր դատախազի, արդարադատության նախարարի, ներքին գործերի նախարարի և արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավարի պաշտոնները։

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в ходе обсуждения на тему «Эффективная оборона, безопасность и продвижение участия женщин в ВС Армении» заявил, что участие женщин в вооружённых силах страны является стратегической необходимостью. Об этом сообщает Sputnik Армения.
«Исследования, проведённые в разных странах, показывают, что гендерный баланс в армии делает эти структуры более эффективными, а сложные задачи решаются успешнее. В Армении вовлечение женщин в систему безопасности, особенно в ВС, рассматривается как стратегическая необходимость, а не символический шаг», — отметил он.
По его словам, несмотря на заметный прогресс, женщины по-прежнему остаются в меньшинстве в сфере обороны и безопасности, особенно на руководящих позициях. Он подчеркнул, что правительство последовательно проводит политику расширения роли женщин в этой сфере.
В качестве примера он привёл возможность добровольной срочной службы для женщин сроком на шесть месяцев. Женщины, успешно завершившие службу, получают выплату в размере около 2800 евро.
«Женщинам предоставляется возможность пройти военную подготовку, а по завершении службы — получить компенсацию. Одним из примеров служит формирование женского батальона в Армении, для которого созданы специальные условия», — добавил Григорян.
Он также отметил, что современные системы безопасности требуют разнообразных навыков: от культурной чувствительности и знаний в области информационных технологий и кибербезопасности до владения иностранными языками, психологического подхода и способности взаимодействовать с органами местного самоуправления.
В настоящее время в Армении женщины занимают посты генерального прокурора, министра юстиции, министра внутренних дел и главы службы внешней разведки.