ՀԱԵ մի խումբ բարձրաստիճան եկեղեցականներ՝ արքեպիսկոպոսներ և եպիսկոպոսներ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասվում է, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս «Գարեգին Երկրորդը փորձում է կոծկել և ընթացք չտալ Մայր Աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի արարքին, որի մասին վկայող տեսանյութեր էին տարածվել»։
Նշվում է նաև, որ «Գարեգին Բ-ն անհավատարիմ է գտնվել կաթողիկոսական օծմամբ ստանձնած իր ուխտին»։
Հայտարարության բովանդակությունը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը՝ նշելով, որ «եպիսկոպոսները քաջություն դրսևորեցին մեր Եկեղեցու պղծության փաստն արձանագրելու հարցում»։
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Սույն թվականի նոյեմբերի 5-ին Հայրապետական տնօրինությամբ Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կողմից ստեղծվել էր հանձնախումբ «համացանցում տարածված Գերշ. Տ. Արշակ արք. Խաչատրյանին վերագրվող անպարկեշտ տեսանյութերն ուսումնասիրելու և դրանց առնչությամբ եզրակացություն ներկայացնելու նպատակով»։
Հանձնախումբն օրենքով սահմանված կարգով դիմել է ՀՀ քննչական կոմիտեի համապատասխան բաժինի հիշյալ տեսանյութերի փորձագիտական քննություն իրականացնելու և դրանց իսկությունը պարզելու համար։ Ամսույս 25-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից հանձնախմբին են տրամադրվել հիշյալ փորձաքննության արդյունքները, որոնք հաստատում են Արշակ արք. Խաչատրյանին վերագրվող տեսանյութերի իսկությունը։
Հանձնախումբը նույն օրն իսկ ի պաշտոնե այն ներկայացրել է Գարեգին Բ կաթողիկոսին առ ի տնօրինություն՝ համաձայն Հայ Եկեղեցու կանոնական իրավունքի պահանջների։ Գարեգին Բ կաթողիկոսը առ ոչինչ է համարել իր իսկ կողմից ստեղծված հանձնախմբի ներկայացրած փորձաքննության արդյունքները։
Բարձրաստիճան հոգևորականին վերագրվող տեսանյութերի տարածումից անցել է ավելի քան 1 ամիս, և եպիսկոպոսներիս համար խիստ տարակուսելի և ծայրաստիճան անհանգստացնող է Գարեգին Բ կաթողիկոսի որդեգրած մոտեցումը՝ Հայ Եկեղեցու հեղինակությունը վնասող այս չափազանց զգայուն հարցի առնչությամբ, երբ հանձնաժողովը քանիցս ի պաշտոնե, այդ թվում նաև անհատ եպիսկոպոսներ, խնդիրը հետևողականորեն հանձնել են Կաթողիկոսի ուշադրությանը։
Հաշվի առնելով այն իրողությունը, որ Գարեգին Կաթողիկոսը ամեն գնով փորձում է կոծկել Արշակ սրբազանի սրբապիղծ արարքը, դրանով իսկ դառնալով սրբապղծության հովանավոր, մենք մեզ վերապահված եպիսկոպոսական իշխանությամբ և իրավունքով հայտարարում ենք, որ Գարեգին Բ-ն անհավատարիմ է գտնվել կաթողիկոսական օծմամբ ստանձնած իր ուխտին՝ «ուղիղ վարդապետությամբ» Հայ Եկեղեցին առաջնորդելու։
Նրա վարքագիծը անհամատեղելի է Հայ Եկեղեցու կանոնական իրավունքին և վարդապետությանը, որը հղի է եկեղեցու ծոցում հերձված առաջացնելու վտանգով։Այսու դիմում ենք եպիսկոպոս մեր եղբայրներին, Եկեղեցու հավատացյալ և նվիրյալ զավակներին՝ միանալու աշխարհասփյուռ հայության սրբություն սրբոց Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածինը սրբապիղծ հոգևորականից և նրա մեղքը կիսողներից մաքրելու կենսական անհրաժեշտության գործին՝ խստագույնս դատապարտելով Գարեգին Բ կաթողիկոսի թյուր ընթացքը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարությանը ստորգրել են՝ Տ. Հովհան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը, Տ. Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը, Տ. Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկտրչյանը, Տ. Առաքել արքեպիսկոպոս Քարամյանը, Տ. Սիոն արքեպիսկոպոս Ադամյանը, Տ. Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը, Տ. Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը, Տ. Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանը, Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, Տ. Արտակ եպիսկոպոս Տիգրանյանը, Տ. Սերովբե եպիսկոպոս Իսախանյանը, Տ. Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը և Տ. Նարեկ եպիսկոպոս Ավագյանը։

Группа архиепископов и епископов выступила с заявлением, в котором говорится, что Католикос всех Армян, Гарегин II, «пытается скрыть» недостойное поведение архиепископа Аршака Хачатряна после распространения в интернете видеозаписей.
Они утверждают, что «Гарегин II оказался неверным тому обету, который принял при миропомазании». Заявление опубликовано на странице в Facebook руководителя аппарата Премьер‑министра, Араяика Арутюняна, который отметил, что «епископы проявили мужество, зафиксировав факт осквернения Церкви».
В заявлении говорится, что 5 ноября текущего года Католикосом было учрежден комиссионный орган для расследования видеоматериалов, приписываемых архиепископу Аршаку Хачатряну, и для представления выводов по данному вопросу. Комиссия обратилась в соответствующее подразделение Следственного комитета РА с просьбой провести экспертизу видео и подтвердить их подлинность. 25 ноября Следственный комитет предоставил комиссии результаты экспертизы, которые подтвердили, что на видео запечатлён архиепископ Аршак Хачатрян.
В тот же день комиссия официально передала выводы Католикосу Гарегину II в соответствии с каноническим правом Церкви. Однако Гарегин II проигнорировал заключения экспертизы.
С тех пор прошло более месяца после публикации видео. Епископы выражают «свою глубочайшую тревогу и недоумение по поводу позиции Гарегина II, которая наносит ущерб авторитету Церкви, несмотря на неоднократные формальные попытки комиссии и отдельных епископов привлечь внимание Католикоса к проблеме».
Учитывая, что Католикос всеми силами пытается замолчать святотатственное деяние архиепископа Аршака и, тем самым, становится покровителем святотатства, епископы, используя своё епископское право и власть, заявляют, что «Гарегин II оказался неверен обету, данным при его помазании, вести Армянскую Церковь прямо по вере».
Они считают, что его поведение несовместимо с каноническим правом и вероучением Армянской Церкви, что несёт опасность для самой основы Церкви. Они призывают верующих и преданных чад Церкви по всему миру присоединиться к жизненно важному делу очищения Святого Эчмиадзина от святотатственного духовенства и тех, кто покрывает их вину, решительно осудив ошибочный путь Гарегина II.
Заявление подписали: архиепископ Ованнес Тертерян; архиепископ Навасард Кчоян; архиепископ Абраам Мкртчян; архиепископ Аракел Карамян; архиепископ Сион Адамян; архиепископ Вазген Мирзаханян; епископ Аношаван Жамкоцян; епископ Армаш Налбандян; епископ Вртанес Абрамян; епископ Артак Тигранян; епископ Серовбе Исаханян; епископ Геворг Сароян; епископ Нарек Авакян.