ՀԱԵ մի խումբ բարձրաստիճան եկեղեցականներ՝ արքեպիսկոպոսներ և եպիսկոպոսներ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասվում է, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս «Գարեգին Երկրորդը փորձում է կոծկել և ընթացք չտալ Մայր Աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի արարքին, որի մասին վկայող տեսանյութեր էին տարածվել»։
Նշվում է նաև, որ «Գարեգին Բ-ն անհավատարիմ է գտնվել կաթողիկոսական օծմամբ ստանձնած իր ուխտին»։
Հայտարարության բովանդակությունը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը՝ նշելով, որ «եպիսկոպոսները քաջություն դրսևորեցին մեր Եկեղեցու պղծության փաստն արձանագրելու հարցում»։
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Սույն թվականի նոյեմբերի 5-ին Հայրապետական տնօրինությամբ Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կողմից ստեղծվել էր հանձնախումբ «համացանցում տարածված Գերշ. Տ. Արշակ արք. Խաչատրյանին վերագրվող անպարկեշտ տեսանյութերն ուսումնասիրելու և դրանց առնչությամբ եզրակացություն ներկայացնելու նպատակով»։
Հանձնախումբն օրենքով սահմանված կարգով դիմել է ՀՀ քննչական կոմիտեի համապատասխան բաժինի հիշյալ տեսանյութերի փորձագիտական քննություն իրականացնելու և դրանց իսկությունը պարզելու համար։ Ամսույս 25-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից հանձնախմբին են տրամադրվել հիշյալ փորձաքննության արդյունքները, որոնք հաստատում են Արշակ արք. Խաչատրյանին վերագրվող տեսանյութերի իսկությունը։
Հանձնախումբը նույն օրն իսկ ի պաշտոնե այն ներկայացրել է Գարեգին Բ կաթողիկոսին առ ի տնօրինություն՝ համաձայն Հայ Եկեղեցու կանոնական իրավունքի պահանջների։ Գարեգին Բ կաթողիկոսը առ ոչինչ է համարել իր իսկ կողմից ստեղծված հանձնախմբի ներկայացրած փորձաքննության արդյունքները։
Բարձրաստիճան հոգևորականին վերագրվող տեսանյութերի տարածումից անցել է ավելի քան 1 ամիս, և եպիսկոպոսներիս համար խիստ տարակուսելի և ծայրաստիճան անհանգստացնող է Գարեգին Բ կաթողիկոսի որդեգրած մոտեցումը՝ Հայ Եկեղեցու հեղինակությունը վնասող այս չափազանց զգայուն հարցի առնչությամբ, երբ հանձնաժողովը քանիցս ի պաշտոնե, այդ թվում նաև անհատ եպիսկոպոսներ, խնդիրը հետևողականորեն հանձնել են Կաթողիկոսի ուշադրությանը։
Հաշվի առնելով այն իրողությունը, որ Գարեգին Կաթողիկոսը ամեն գնով փորձում է կոծկել Արշակ սրբազանի սրբապիղծ արարքը, դրանով իսկ դառնալով սրբապղծության հովանավոր, մենք մեզ վերապահված եպիսկոպոսական իշխանությամբ և իրավունքով հայտարարում ենք, որ Գարեգին Բ-ն անհավատարիմ է գտնվել կաթողիկոսական օծմամբ ստանձնած իր ուխտին՝ «ուղիղ վարդապետությամբ» Հայ Եկեղեցին առաջնորդելու։
Նրա վարքագիծը անհամատեղելի է Հայ Եկեղեցու կանոնական իրավունքին և վարդապետությանը, որը հղի է եկեղեցու ծոցում հերձված առաջացնելու վտանգով։Այսու դիմում ենք եպիսկոպոս մեր եղբայրներին, Եկեղեցու հավատացյալ և նվիրյալ զավակներին՝ միանալու աշխարհասփյուռ հայության սրբություն սրբոց Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածինը սրբապիղծ հոգևորականից և նրա մեղքը կիսողներից մաքրելու կենսական անհրաժեշտության գործին՝ խստագույնս դատապարտելով Գարեգին Բ կաթողիկոսի թյուր ընթացքը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարությանը ստորգրել են՝ Տ. Հովհան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը, Տ. Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը, Տ. Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկտրչյանը, Տ. Առաքել արքեպիսկոպոս Քարամյանը, Տ. Սիոն արքեպիսկոպոս Ադամյանը, Տ. Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը, Տ. Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը, Տ. Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանը, Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, Տ. Արտակ եպիսկոպոս Տիգրանյանը, Տ. Սերովբե եպիսկոպոս Իսախանյանը, Տ. Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը և Տ. Նարեկ եպիսկոպոս Ավագյանը։

A group of senior clergy — archbishops and bishops — issued a statement accusing the Catholicos of All Armenians, Karekin II, of attempting to cover up and block any action regarding the misconduct of Archbishop Arshak Khachatryan, after the video evidence surfaced.
They assert that “Karekin II has been unfaithful to the oath he took at his consecration as Catholicos.” The announcement was shared on the Facebook page of the head of the Prime Minister’s Office, Arayik Harutyunyan, who noted that “the bishops showed courage by documenting this grave desecration of our Church.”
According to the statement, on November 5 this year, the Catholicos had established a commission to investigate the videos attributed to Archbishop Arshak Khachatryan, and to present conclusions. The commission formally asked the Armenian Investigative Committee’s relevant division to conduct an expert examination of the videos and verify their authenticity. On November 25, the Investigative Committee provided results confirming that the videos indeed depict Archbishop Arshak Khachatryan.
The commission, on the same day, officially submitted these conclusions to Catholicos Karekin II, in accordance with the canonical law of the Church. However, he dismissed the expert findings.
More than a month has passed since the publication of the videos. The bishops express deep concern and puzzlement over Karekin II’s attitude, which “harms the Church’s authority, despite repeated formal attempts by the commission and bishops to draw the Catholicos’s attention to the matter.”
Given that the Catholicos is trying by all means to hide Archbishop Arshak’s sacrilegious act, thereby becoming a patron of sacrilege, the bishops, exercising their episcopal authority, declare that “Karekin II has been unfaithful to his consecration vow to lead the Armenian Church with straight doctrine.”
They consider his behavior incompatible with canonical law and theology of the Armenian Church, dangerous for the very womb of the Church. They call on their fellow bishops, the faithful and devoted children of the Church worldwide, to join “the vital effort of cleansing the Mother See of Holy Etchmiadzin from the sacrilegious clergyman and those who cover up his guilt by strongly condemning Karekin II’s wrong path.”