Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել էմի խումբ արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների հրապարակած հայտարարությանը՝ տեղեկացնելով, որ պատրաստ է հանդիպում կազմակերպել այդ հոգևորականների հետ՝ իրենց տեսակետները մանրամասն հասկանալու նպատակով։
«Եկեղեցում կան հոգևորականներ, ովքեր նախանձախնդիր են, եկեղեցու հոգևոր առաքելության իրականացման գործում և ես, սրբազան հայրերի համաձայնության դեպքում, հենց այսօր նրանց կհրավիրեմ հանդիպման, որպեսզի նրանց դիրքորոշումները հայտարարություններից բխող ավելի մանրամասն հասկանամ»,-ասել է նա կառավարության ճեպազրույցների սրահում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նշելով որ Եկեղեցու հանդեպ իր դիրքորոշումը հայտնի է՝ Փաշինյանն ասել է, որ որդիական խոնարհությամբ ու նախանձախնդրությամբ է ընդունել այդ հայտարարությունը և վճռականությամբ ու հաստատակամությամբ ողջունում է այն։
Մի խումբ արքեպիսկոպոսներ և եպիսկոպոսներ Վեհափառ Հայրապետից պահանջում են Մայր Աթոռից հեռացնել Արշակ Սրբազանին, բայց բացասական պատասխան են ստացել և «խստագույնս դատապարտել են Գարեգին Բ-ի թյուր ընթացքը»։ Նշվում է նաև, որ «Գարեգին Բ-ն անհավատարիմ է գտնվել կաթողիկոսական օծմամբ ստանձնած իր ուխտին»։

27 Ноябрь 2025 - 11:42 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян прокомментировал заявление, опубликованное группой архиепископов и епископов, заявив о своей готовности организовать встречу с этими духовными лицами для более глубокого понимания их позиции.
«В Церкви есть духовные отцы, преданные её миссии, и если они согласны, я уже сегодня приглашу их на встречу, чтобы более подробно понять их взгляды», — заявил Пашинян в зале брифингов правительства, сообщает Panorama.am.
Он также отметил, что его отношение к Церкви давно известно, и добавил, что с сыновним смирением и ответственностью воспринял это заявление и с решимостью приветствует его.
Группа архиепископов и епископов потребовала от Католикоса удалить архиепископа Аршака из Святого Эчмиадзина, но получила отказ и «решительно осудила ошибочный путь Гарегина II». Также отмечено, что «Гарегин II оказался неверен обету, принятому при помазании».