Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել էմի խումբ արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների հրապարակած հայտարարությանը՝ տեղեկացնելով, որ պատրաստ է հանդիպում կազմակերպել այդ հոգևորականների հետ՝ իրենց տեսակետները մանրամասն հասկանալու նպատակով։
«Եկեղեցում կան հոգևորականներ, ովքեր նախանձախնդիր են, եկեղեցու հոգևոր առաքելության իրականացման գործում և ես, սրբազան հայրերի համաձայնության դեպքում, հենց այսօր նրանց կհրավիրեմ հանդիպման, որպեսզի նրանց դիրքորոշումները հայտարարություններից բխող ավելի մանրամասն հասկանամ»,-ասել է նա կառավարության ճեպազրույցների սրահում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նշելով որ Եկեղեցու հանդեպ իր դիրքորոշումը հայտնի է՝ Փաշինյանն ասել է, որ որդիական խոնարհությամբ ու նախանձախնդրությամբ է ընդունել այդ հայտարարությունը և վճռականությամբ ու հաստատակամությամբ ողջունում է այն։
Մի խումբ արքեպիսկոպոսներ և եպիսկոպոսներ Վեհափառ Հայրապետից պահանջում են Մայր Աթոռից հեռացնել Արշակ Սրբազանին, բայց բացասական պատասխան են ստացել և «խստագույնս դատապարտել են Գարեգին Բ-ի թյուր ընթացքը»։ Նշվում է նաև, որ «Գարեգին Բ-ն անհավատարիմ է գտնվել կաթողիկոսական օծմամբ ստանձնած իր ուխտին»։

Prime Minister Nikol Pashinyan has responded to the statement issued by a group of archbishops and bishops, announcing his readiness to hold a meeting with the clergy to understand their views in greater depth.
“There are clergymen in the Church who are truly devoted to fulfilling their spiritual mission. With their consent, I am ready to invite them to a meeting as early as today, to gain a deeper understanding of their positions,” Pashinyan said during a press briefing at the government headquarters, according to Panorama.am.
He stated that his position on the Church is well known, adding that he received the statement from the clergy with filial humility and concern, and welcomed it with determination and resolve.
The group of bishops and archbishops have called for the removal of Archbishop Arshak from the Mother See, accusing Karekin II of refusing and condemning what they termed his “misguided course.” They also claim Karekin II has broken the oath of his enthronement.