Դատարանի որոշմամբ վերացվել է «Սրբազան պայքարի» գործով անցնող Լիդյա Մանթաշյանի կալանքը։ Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, բավարարեց պաշտպանների միջնորդությունը։
Դատարանը նրա նկատմամբ սահմանել է վարչական հսկողություն և որպես ապահովման միջոց՝ 2.5 միլիոն դրամ գրավ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Գլխավոր դատախազության շենքի առջև նստացույց էր հայտարարվել Մանթաշյանին ազատ արձակելու պահանջով։
ԱԺ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը պաշտոնապես դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին՝ պահանջելով նախաձեռնել միակ կին քաղբանտարկյալ Լիդյա Մանթաշյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի հրատապ փոփոխություն։ Նա հիշեցրել էր, որդեռ 2024 թ․ փետրվարի 12-ին ՀՀ գլխավոր դատախազը սեփական նախաձեռնությամբ փոխեց Անի Գևորգյանի (ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եղբոր կնոջ) ու Լիլի Մկրյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը՝ հիմնավորելով, թե նրանք ցուցմունքներ են տվել, առերեսումներ են կատարվել և այլևս չկա միջամտության ռիսկ։
Մի քանի օր առաջ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը 3 ամսով երկարաձգել էր «Սրբազան պայքարի» գործով անցնող Լիդյա Մանթաշյանի կալանքի ժամկետը, ինչը մեծ դժգոհություն էր առաջացրել հանրության շրջանում, քանի որ գրեթե նույն մեղադրանքով անվողն 10 տղամարդ ազատ էր արձակվել։

A Yerevan court has lifted the pretrial detention of Lydia Mantashyan, a defendant in the Sacred Struggle case. The First Instance Court of General Jurisdiction, presided over by Judge Karen Farhoyan, granted the defense's motion.
The court imposed administrative supervision and set bail at 2.5 million AMD, according to Aysor.am .
A sit-in had been staged outside the Prosecutor General’s Office demanding her release.
Independent MP Taguhi Tovmasyan had formally appealed to Prosecutor General Anna Vardapetyan earlier today, urging an urgent change of the detention measure applied to Mantashyan, the only woman considered a political prisoner in the country.
Tovmasyan reminded that on February 12, 2024, the Prosecutor General had, on her own initiative, lifted the detention of Ani Gevorgyan (wife of the parliament speaker’s brother) and Lili Mkryan, citing completed interrogations and lack of interference risk.