Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը Մայր Աթոռում լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով մի խումբ եպիսկոպոսների հայտարարությանը, ասել է, որ երբ մամուլում հայտնված փաստաթղթի տակ ստորագրած եպիսկոպոսները հաստատեն, որ նման թղթի տակ ստորագրել են, այդ ժամանակ միայն իր ասելիքը կասի։ Նա նաև ասել է, որ «մարդիկ, որոնք ունեն լծակներ, որոշել են իրենց դուր չեկող դիրքորոշումներով հանդես եկող անձին ոչնչացնել», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Արշակ սրբազանը պատասխանել է նաև լրագրողի այն հարցին, թե հնարավո՞ր է ինչ-որ պահի որոշի հեռանալ եկեղեցուց՝ այս իրավիճակը հանգստացնելու, մեղմելու համար, գրում է Factor.am-ը։
Դիվանապետը պատասխանել է․ «Ինչի՞ համար հեռանամ։ Ես ասում եմ՝ ցանկացած որոշման տակ պետք է լինի իրավական, կանոնական, բարոյական կամ գեթ տրամաբանական հիմք։ Ես ոչ մի տեսանկյունից նման հիմք չեմ տեսնում այդտեղ։ Ես ինչ-որ որոշում պիտի կայացնեմ, որովհետև ինչ-որ մարդիկ այդպես են ցանկանում։ Դա դուք ճի՞շտ եք համարում»,-նշել է նա։
Արշակ սրբազանը հայտարարել է նաև, որ վստահ չէ, որ այն եպիսկոպոսները, ում ստորագրությունն առկա է՝ գիտեին, թե ինչի ներքո են ստորագրում։
«Ինձ հայտնի չէ որևէ փորձաքննություն, որևէ փորձաքննության եզրակացություն: Ինձ մոտ բնական հարց է առաջանում՝ եթե ես ուղղակիորեն ներգրավված եմ այդ պրոցեսի մեջ ու ինձ հայտնի չէ որևէ փորձաքննության եզրակացություն, ինչպե՞ս կարող է գործին չառնչվող մարդկանց ձեռքին նման փորձաքննություն լինել»,–ասել է նա։
Լրագրողի հարցին՝ ինչ սպասելիք ունի այն դեպքում, եթե Վեհափառը որոշի ժամանակավորապես դադարեցնել իր պաշտոնավարումը, սրբազանը պատասխանել է, որ ցանկացած որոշում պետք է հիմնվի իրավական կամ առնվազն տրամաբանական հիմքերի վրա։
Նա հավելել է. «Ես նման հիմնավորումներ չեմ տեսնում և «եթե»-ներով չեմ խոսում»։
Սրբազանը ընդգծել է, որ տեղի ունեցող զարգացումները պետք է դիտարկել եկեղեցու դեմ ուղղված լայն համատեքստում և ոչ միայն անձնական հարթությունում։ Նրա կարծիքով, իր դերը չափազանցված է ներկայացվում, և իր դիրքորոշումն է դառնում հակազդման պատճառ։
«Կարծում եմ՝ գերագնահատում են իմ դերակատարությունը, ես ընդամենը Մայր Աթոռի շարքային եպիսկոպոսներից մեկն եմ, որ ունի իր դիրքորոշումը, իր կեցվածքը, որը հավանաբար շատերին դուր չի գալիս, ես դա բնական եմ համարում, քանի որ ինձ էլ շատերի դիրքորոշումը դուր չի գալիս։ Բայց ի տարբերություն ինձ՝ մարդիկ, ովքեր ունեն լծակներ, ռեսուրսներ, հետևողականորեն որոշել են իրենց դուր չեկող դիրքորոշումներով հանդես եկող անձին ոչնչացնել։ Ժամանակը ցույց կտա՝ ինչպես կստացվի։ Իմ դիրքորոշումը չի փոխվել»,–նշել է նա։
Արշակ Սրբազանի շահերը ներկայացնող փաստաբան Արսեն Բաբայանը ֆեյսբուքյան իր էջում, արձագանքելով լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկությանը, որը վերագրվում է Հայ Առաքելական Եկեղեցու մի խումբ եպիսկոպոսների, նշել է, որ եթե նույնիսկ տեսագրության փորձաքննության եզրակացություն գոյություն ունենար, այն չէր կարող տրամադրվել որևէ այլ անձի, այդ թվում՝ հիշատակվող եպիսկոպոսներին։ Նա նշել է, որ Քննչական կոմիտեն պարտավոր է ներկայացնել հստակ և սպառիչ պարզաբանումներ։

Speaking to reporters at the Mother See, Archbishop Arshak Khachatryan responded to a recent declaration by a group of bishops calling for his removal. He said he would comment only after the bishops personally confirm their signatures on the document.
Khachatryan suggested that people with influence are seeking to “destroy those whose views they dislike.”
“I’m not sure those bishops whose names appear actually knew what they were signing,” he said, adding that he was unaware of any expert examination or resulting report.
“If I’m directly involved and haven’t seen any forensic conclusion, how could people unrelated to the case have access to it?” he asked.
Asked what he would do if Catholicos Karekin II decided to suspend him, he replied: “Any decision must have a legal or at least logical basis. I see none in this case, and I don’t deal in hypotheticals.”
He argued that current events should be viewed as part of a broader campaign against the Church, not just a personal matter.
“I believe my role is being exaggerated. I’m just one of many bishops with a position and a stance, and apparently, some dislike it. But unlike me, those with resources and leverage are determined to eliminate dissent. Time will tell how things play out. My stance has not changed,” he stated.
When asked whether he might consider leaving the Church to calm the situation, Khachatryan replied: “Why should I leave? Any such decision must be based on legal, canonical, moral, or at least logical grounds. I don’t see any. Should I act just because others want me to? Do you think that’s right?”
Earlier, archbishop Arshak’s attorney Arsen Babayan wrote that even if a forensic report exists, it could not legally be shared with anyone outside the case, including bishops, and demanded that the Investigative Committee clarify the matter.