ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը որոշել է անփոփոխ թողնել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղղությամբ խնձոր նետած տղամարդու արդարացման վճիռը։
Ավելի վաղ՝ մայիսի 26-ին, դատարանն արդարացման վճիռ էր կայացրել Ալբերտ Առստամյանի նկատմամբ՝ նշելով, որ ապացուցված չի համարում մեղսագրվող հոդվածով սահմանված հանցակազմի առկայությունը։
Այս վճիռը օգոստոսի 7-ին դատախազությունը բողոքարկել էր։
«Վերաքննիչ քրեական դատարանը որոշեց դատախազ Ե․ Աբովյանի վերաքննիչ բողոքը մերժել, մայիսի 26-ի վճիռը թողնել անփոփոխ։ Որոշումը կարող է բողոքարկվել Վճռաբեկ դատարանում՝ ստանալուց հետո մեկամսյա ժամկետում»,- վճիռը կարդացել է դատավոր Վաչե Մարգարյանը։
2024 թվականի օգոստոսին, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է Երևանի Ռուբինյանց 2 հասցեում բնակվող հարազատներից մեկին, 74-ամյա Ալբերտ Առստամյանը խնձոր է նետել նրա ուղղությամբ։ Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ խուլիգանություն կատարելու հատկանիշներով։

Armenia’s Criminal Court of Appeals has upheld the acquittal of a man who threw an apple at Prime Minister Nikol Pashinyan.
The initial ruling was made on May 26, when the court declared Albert Arstamyan not guilty, finding insufficient grounds to prove hooliganism as defined under Article 297, Part 1 of Armenia’s Criminal Code.
The Prosecutor’s Office had appealed the decision on August 7. However, the appeals court rejected the motion, and Judge Vache Margaryan announced that the May 26 acquittal remains in force.
The ruling may be further appealed to the Court of Cassation within a month of receipt.
In August 2024, during the Prime Minister’s visit to a relative’s home at 2 Rubinyants Street in Yerevan, 74-year-old Arstamyan threw an apple at him and was charged with hooliganism.