ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը որոշել է անփոփոխ թողնել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղղությամբ խնձոր նետած տղամարդու արդարացման վճիռը։
Ավելի վաղ՝ մայիսի 26-ին, դատարանն արդարացման վճիռ էր կայացրել Ալբերտ Առստամյանի նկատմամբ՝ նշելով, որ ապացուցված չի համարում մեղսագրվող հոդվածով սահմանված հանցակազմի առկայությունը։
Այս վճիռը օգոստոսի 7-ին դատախազությունը բողոքարկել էր։
«Վերաքննիչ քրեական դատարանը որոշեց դատախազ Ե․ Աբովյանի վերաքննիչ բողոքը մերժել, մայիսի 26-ի վճիռը թողնել անփոփոխ։ Որոշումը կարող է բողոքարկվել Վճռաբեկ դատարանում՝ ստանալուց հետո մեկամսյա ժամկետում»,- վճիռը կարդացել է դատավոր Վաչե Մարգարյանը։
2024 թվականի օգոստոսին, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է Երևանի Ռուբինյանց 2 հասցեում բնակվող հարազատներից մեկին, 74-ամյա Ալբերտ Առստամյանը խնձոր է նետել նրա ուղղությամբ։ Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ խուլիգանություն կատարելու հատկանիշներով։

27 Ноябрь 2025 - 15:12 AMT
Апелляционный уголовный суд Армении оставил в силе оправдательный приговор по делу мужчины, бросившего яблоко в премьер-министра Никола Пашиняна.
Ещё 26 мая суд оправдал 74-летнего Альберта Арстамяна, посчитав, что его действия не подпадают под статью 297, часть 1 УК Армении (хулиганство).
Прокуратура обжаловала решение 7 августа, однако суд отклонил жалобу. Судья Ваче Маргарян зачитал постановление, согласно которому оправдательный вердикт остаётся в силе.
Решение может быть обжаловано в Кассационном суде в течение месяца с момента получения.
Инцидент произошёл в августе 2024 года, когда премьер-министр посещал дом родственника по адресу Рубинянц 2 в Ереване. Арстамян бросил в него яблоко и был обвинён в хулиганстве.