Կառավարության նիստում ուժը կորցրած է ճանաչվել 2006 թվականի ապրիլի 6-ին ընդունված N 479-Ա որոշումը, որով պետական հողատարածքներ էին տրամադրվել անհատույց օգտագործման իրավունքով։ Որոշման չեղարկումը հետևել է դատախազական ուսումնասիրություններին և բացահայտված խախտումներին։
Մասնավորապես, Արարատի մարզի դատախազությունը, պետության և համայնքների շահերի պաշտպանության շրջանակում, ուսումնասիրել է մոտ 5330 հեկտար մակերեսով հողատարածքների տրամադրման փաստաթղթերը, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Հիմք ընդունելով ուսումնասիրության արդյունքները՝ պարզվել է, որ Արարատի նախկին մարզպետը, խախտելով իրավական նորմերը, այդ տարածքները 49 տարով տրամադրել է «Կենդանիների աշխարհ» ՍՊ ընկերությանը, որը հիմնադրվել է ՀՀԿ-ի անդամի, նախկին նախարարի վարորդի և հենց մարզպետի կողմից՝ շահույթի ստացման նպատակով։
«Կենդանիների աշխարհ» ընկերությանը փոխանցված 5330 հեկտարի՝ շուկայականին մոտ կադաստրային արժեքը կազմել է շուրջ 60 միլիարդ 553 միլիոն դրամ կամ մոտ 158 միլիոն 263 հազար դոլար։
Դատախազությունը 2025 թվականի սեպտեմբերի 19-ին միջնորդագրով դիմել է Կադաստրի կոմիտե՝ պայմանագրի լուծման պետական գրանցման միջոցառումներ ձեռնարկելու համար։ Արդյունքում, այդ օրից սկսած դադարեցվել է նշված հողերի անհատույց օգտագործման իրավունքը։
Սեպտեմբերի 22-ին դատախազը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե, ինչի հիման վրա հարուցվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (3 դրվագ)։
Բացի այդ, պարզվել է, որ 2006 թվականին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարը՝ նույն որոշման հիման վրա, 49 տարի ժամկետով կնքել է ևս մեկ պայմանագիր՝ Վայոց ձորի Ջերմուկի անտառպետության 4118 հեկտար և Եղեգիսի անտառպետության 3620 հեկտար տարածքների վերաբերյալ։ Սակայն պայմանագիրը կնքվել է առանց նոտարական վավերացման և պետական գրանցման, ինչի արդյունքում իրավական ուժ չունի և համարվում է առոչինչ։
Այսպիսով, համախառն 13,268 հեկտար տարածք՝ ներառյալ 5330 հեկտար Արարատի մարզում և 7738 հեկտար Վայոց ձորի անտառային գոտիներում, դուրս է բերվել մասնավոր ընկերության տիրապետումից։ Հաշվի առնելով վերոնշյալ իրավական զարգացումները՝ կառավարությունը պաշտոնապես չեղարկել է 2006 թվականի ապրիլի 6-ի իր N 479-Ա որոշումը։

На последнем заседании правительство Армении официально отменило постановление № 479-А от 6 апреля 2006 года, по которому государственные земли передавались в безвозмездное пользование. Решение принято после прокурорской проверки, выявившей серьёзные правовые нарушения.
Как сообщает Radar Armenia, прокуратура Араратской области изучила документы по передаче около 5330 гектаров и установила, что бывший губернатор незаконно выделил эти земли на 49 лет компании «Мир животных».
Компания была основана водителем бывшего министра, членом РПА и самим губернатором — с целью получения прибыли. Кадастровая стоимость участков составляла около 60,5 млрд драмов (примерно 158,3 млн долларов США).
19 сентября 2025 года прокуратура обратилась в Кадастровый комитет с требованием прекратить госрегистрацию договора, в результате чего право пользования землёй было аннулировано.
22 сентября прокуратура направила заявление о преступлении в Антикоррупционный комитет, на основании чего возбуждено уголовное дело по статье 441 часть 2 пункт 2 УК РА (три эпизода).
Кроме того, выяснилось, что в 2006 году министр сельского хозяйства подписал ещё один договор на 49 лет — на аренду 4118 га в лесничестве Джермука и 3620 га в Ехегисе (Вайоц Дзор). Однако договор не был заверен нотариально и не прошёл госрегистрацию, поэтому считается недействительным.
Таким образом, 13 268 гектаров — 5330 га в Араратской области и 7738 га в лесных зонах Вайоц Дзора — выведены из частного владения и возвращены государству.
Учитывая эти правовые основания, правительство официально отменило своё решение от 6 апреля 2006 года.