Էստոնիան ՀՀ–ում դեսպանություն կբացի 2026 թվականին։ Այդ մասին Էստոնիայի արտգործնախարար Մարգուս Ցահքնայը հայտնել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցում։
Միրզոյանն իր գոհունակությունն է արտահայտել Էստոնիայի կողմից կայացված այդ կարևոր որոշման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ այն հիրավի արտահայտում է երկու երկրների միջև ձևավորված ամուր գործընկերությունն ու դրա հետագա խորացման հարցում երկուստեք արտահայտված շահագրգռվածությունը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ հավակնոտ օրակարգի առաջմղմանը միտված կոնկրետ ծրագրերի կյանքի կոչման հարցեր։ Մտքեր են փոխանակվել առաջիկա անելիքների շուրջ։
Ի թիվս այլ ուղղությունների, անդրադարձ է կատարվել հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում փոխգործակցության հարցերի։ Տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում անդրադարձ է կատարվել «ԹՐԻՓ ուղի» հաղորդակցությունների ծրագրի կյանքի կոչմամբ ընձեռնվող հնարավորություններին։

Estonia will open an embassy in Armenia in 2026, according to Estonian Foreign Minister Margus Tsahkna during a phone conversation with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
Mirzoyan welcomed Estonia’s important decision, emphasizing that it reflects the strong partnership between the two countries and mutual interest in deepening ties, according to Armenia’s Ministry of Foreign Affairs.
The ministers discussed bilateral relations and concrete initiatives under the Armenia–EU agenda. They exchanged views on upcoming actions and cooperation on various fronts, including combating hybrid threats.
In the context of regional developments, they also addressed the opportunities presented by the implementation of the “Crossroads of Peace” infrastructure initiative.