Էստոնիան ՀՀ–ում դեսպանություն կբացի 2026 թվականին։ Այդ մասին Էստոնիայի արտգործնախարար Մարգուս Ցահքնայը հայտնել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցում։
Միրզոյանն իր գոհունակությունն է արտահայտել Էստոնիայի կողմից կայացված այդ կարևոր որոշման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ այն հիրավի արտահայտում է երկու երկրների միջև ձևավորված ամուր գործընկերությունն ու դրա հետագա խորացման հարցում երկուստեք արտահայտված շահագրգռվածությունը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ հավակնոտ օրակարգի առաջմղմանը միտված կոնկրետ ծրագրերի կյանքի կոչման հարցեր։ Մտքեր են փոխանակվել առաջիկա անելիքների շուրջ։
Ի թիվս այլ ուղղությունների, անդրադարձ է կատարվել հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարում փոխգործակցության հարցերի։ Տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում անդրադարձ է կատարվել «ԹՐԻՓ ուղի» հաղորդակցությունների ծրագրի կյանքի կոչմամբ ընձեռնվող հնարավորություններին։

Эстония откроет посольство в Армении в 2026 году. Об этом сообщил министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна в ходе телефонного разговора с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
Мирзоян выразил удовлетворение этим важным решением, подчеркнув, что оно отражает крепкое партнёрство между двумя странами и взаимную заинтересованность в его дальнейшем углублении, сообщает МИД Армении.
Собеседники обсудили реализацию конкретных программ в рамках двустороннего сотрудничества, а также амбициозной повестки дня Армения–ЕС. Обменялись мнениями по предстоящим шагам.
В числе прочего, обсуждались вопросы взаимодействия в борьбе с гибридными угрозами. В контексте региональных процессов затронуты перспективы, открывающиеся благодаря реализации коммуникационной инициативы «Перекресток мира».