Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի թանգարանների և արխիվների տնօրեն հայր Ասողիկ աբեղա Կարապետյանը «ամենայն խստությամբ դատապարտել է ուխտադրուժ և նենգադավ սրբազան հայրերին», որոնք հանդես էին եկել հայտարարությամբ՝ պահանջելով կաթողիկոսից սառեցնել Արշակ սրբազանի լիազորությունները։
«Որպես հավատավոր հայորդի, որպես Հայոց Եկեղեցու խոնարհ և նախանձախնդիր սպասավոր, որպես միաբան և պաշտոնյա Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի՝ անհուն և արդար բարկությամբ ամենայն խստությամբ դատապարտում եմ ուխտադրուժ և նենգադավ Սրբազան Հայրերին, ովքեր այսօր հանդես եկան իրենց բարձր կոչմանն ու աստիճանին անվայել և կանոնազանց ընթացքով:
Նրանց հետ հաց եմ կիսել Մայր Աթոռիս սեղանատանը, նրանց հետ ապրել եմ աստվածակառույց Մայր Տաճարիս հովանու ներքո, նրանց հետ աղոթքի եմ կանգնել Տիրոջ Սուրբ Սեղանի առջև՝ ի Քրիստոս սիրո սուրբ ողջույն փոխանակելով: Հիմա ինչպե՛ս նայեմ նրանց երեսին…
Ի խորոց սրտի կաղոթեմ, որ Աստված ողորմի և նրանց մտքին պայծառություն շնորհի՝ անկեղծ զղջմամբ ու արտասուքով գալու և ընկնելու մեր ամենքիս Հոգևոր Հայր և շնորհաց աղբյուր Հայոց Հայրապետի առջև: Իմ անվերապահ հավատարմությունը, անխառն սերն ու անսակարկ նվիրումն եմ հայտնում պաշտելի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և Նորին Սրբություն Տ. Տ. Գարեգին Բ. մեծագործ և աստվածարյալ Ամենայն Հայոց Վեհափառ Հայրապետին»,–ասվում է գրառման մեջ։
ՀԱԵ մի խումբ բարձրաստիճան եկեղեցականներ՝արքեպիսկոպոսներ և եպիսկոպոսներհանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասվում է, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս «Գարեգին Երկրորդը փորձում է կոծկել և ընթացք չտալՄայր Աթոռի դիվանապետԱրշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի արարքին, որի մասին վկայող տեսանյութեր էին տարածվել»։ Նշվում է նաև, որ«Գարեգին Բ-ն անհավատարիմ է գտնվել կաթողիկոսական օծմամբ ստանձնած իր ուխտին»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հանդիպում է ունեցել այդ եպիսկոպոսների հետ և շնորհակալություն հայտնել նրանց հրապարակային կերպով արտահայտած սկզբունքային դիրքորոշման համար: Հանդիպմանը մասնակցել են Տեր Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանը, Տեր Առաքել արքեպիսկոպոս Քարամյանը, Տեր Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը, Տեր Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը, Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, Տեր Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը, Տեր Առաքել եպիսկոպոս Տիգրանյանը, Տեր Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը։

Отец Асохик Карепетян, директор музеев и архивов Святого Эчмиадзина, выступил с жёстким заявлением в адрес епископов, которые ранее потребовали приостановить полномочия архиепископа Аршака Хачатряна. Он назвал их действия предательскими и недостойными сана.
«Как верный армянин, как смиренный и ревностный служитель Армянской Церкви, как брат и чиновник Святого Эчмиадзина, я с праведным гневом и всей строгостью осуждаю вероломных и предавших владык, которые сегодня действовали недостойно своего высокого звания и церковного чина», — написал он.
«Я делил с ними хлеб в трапезной, жил с ними под святым кровом Богом воздвигнутого Собора, стоял рядом с ними в молитве у Святого Престола, обменивался святым целованием любви во Христе. Теперь как я могу смотреть им в глаза?..»
«От всего сердца молюсь, чтобы Господь смилостивился и просветил их разум, чтобы они с искренним раскаянием и слезами пришли и пали к ногам нашего Духовного Отца, источника благодати, Верховного Патриарха Всех Армян. Я выражаю свою безоговорочную верность, чистую любовь и неизменную преданность почитаемому Его Святейшеству, великому и Богом установленному Католикосу Гарегину II», — говорится в заявлении.
Напомним, ранее группа высокопоставленных иерархов Армянской Апостольской Церкви — архиепископы и епископы — выступила с заявлением, в котором обвинила Католикоса Гарегина II в попытке скрыть действия архиепископа Аршака Хачатряна, подтверждённые видеозаписями. В заявлении также утверждалось, что Гарегин II нарушил обет, данный при посвящении.
Премьер-министр Никол Пашинян встретился с этими епископами и поблагодарил их за принципиальную публичную позицию. В встрече участвовали архиепископ Абраам Мкртчян, архиепископ Аракел Карамян, архиепископ Вазген Мирзаханян, епископ Анушаван Жамкочян, епископ Вртанес Абраамян, архиепископ Навасард Кчоян, епископ Аракел Тигранян и епископ Геворг Сароян.