Արցախցիների մի մասի շրջանում դժգոհություն է առաջացրել Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես սրբազանի մասնակցությունը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
Արցախցի փաստաբան Ռոման Երիցյանը գրել է․ «Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես սրբազանի՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպելը, ձեռքը սեղմելը և հատկապես խոնարհվելը խորը ցավ ու զայրույթ է առաջացնում։
Արցախն իր վանքերով, եկեղեցիներով, խաչքարերով, գերեզմաններով ու սրբավայրերով Ադրբեջանին հանձնելու քաղաքական որոշման պատասխանատու անձին նման հարգանքի կամ պատվի արժանացնելը իմ, և վստահ եմ՝ հազարավոր արցախցիների համար ոչ միայն անընդունելի է, այլև ուղղակի ստորացուցիչ։
Այսօր յուրաքանչյուր նման քայլ ցավի անարդարության և ողբերգության բացահայտ անտեսում է։ Տեր Վրթանես, գնա ապաշխարվիր այս մեղքիդ համար ու հրապարակավ ներողություն խնդրիր բոլոր արցախցիներից»։
Լուսանկարիչ Դավիթ Ղահրամանյանը գրել է․ «Արցախից բռնի տեղահանվածներ ջան, եթե այսօրվանից հետո որևիցե մեկին` լինի հասարակ քաղաքացի, կամ բարձրաստիճան շարքերից տեսա Վրթանես սրբազանի հետ ինչ-որ հանդիպման, ապա հիմնավոր կասկածներ կունենամ ձեր նիկոլապաշտ լինելու մեջ»։
ՀԱԵ մի խումբ բարձրաստիճան եկեղեցականներ՝արքեպիսկոպոսներ և եպիսկոպոսներհանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասվում է, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս «Գարեգին Երկրորդը փորձում է կոծկել և ընթացք չտալՄայր Աթոռի դիվանապետԱրշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի արարքին, որի մասին վկայող տեսանյութեր էին տարածվել»։ Նշվում է նաև, որ«Գարեգին Բ-ն անհավատարիմ է գտնվել կաթողիկոսական օծմամբ ստանձնած իր ուխտին»։ Փաշինյանը հանդիպել է նրանց հետ և ողջունել նրանց դիրաքորոշումը։

28 Ноябрь 2025 - 12:18 AMT
Часть арцахского сообщества выразила недовольство участием главы Арцахской епархии Вртанеса Саркисяна во встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Арцахский адвокат Роман Ерицян написал: «Встреча главы Арцахской епархии владыки Вртанеса с Николом Пашиняном, пожатие руки и особенно поклоны вызывают у меня глубокую боль и гнев».
Он добавил: «Проявлять уважение к человеку, который несёт ответственность за политическое решение передать Арцах с его монастырями, церквями, хачкарами, кладбищами и святынями Азербайджану — это не только неприемлемо, но и унизительно для меня и, уверен, для тысяч арцахцев».
«Каждый такой поступок сегодня — это прямое игнорирование несправедливости и трагедии. Владыка Вртанес, покайтесь в этом грехе и публично попросите прощения у всех арцахцев», — подчеркнул он.
Давид Гахраманян добавил: «Дорогие переселенцы из Арцаха, если после сегодняшнего дня я увижу кого-либо, будь то обычный гражданин или представитель власти, на встрече с владыкой Вртанесом, у меня будут все основания подозревать, что вы сторонник Никола».
Напомним, ранее группа высокопоставленных иерархов Армянской Апостольской Церкви — архиепископов и епископов — выступила с заявлением, обвинив Католикоса Гарегина II в попытке скрыть действия архиепископа Аршака Хачатряна, подтверждённые видеозаписями. Также утверждалось, что Гарегин II нарушил обет, данный при католикосском посвящении. Премьер-министр Пашинян встретился с этими владыками и поблагодарил их за принципиальную позицию.